Záborská predložila návrh týkajúci sa interupcií, s ktorým porušila koaličnú zmluvu. Koaliční partneri o ničom nevedeli

  • Konzervatívni poslanci OľaNO porušili koaličnú zmluvu
  • Skupinka poslancov na čele so Záborskou predložila návrh, o ktorom neinformovala svojich koaličných partnerov
  • Konzervatívnym poslancom prekáža správa v Europarlamente, ktorá odporúča ľahký prístup k antikoncepcii a interrupciám
  • Koaliční partneri o ničom nevedeli. Záborskej návrh žiadajú stiahnuť
Záborská
TASR/ Michal Svítok
  • Konzervatívni poslanci OľaNO porušili koaličnú zmluvu
  • Skupinka poslancov na čele so Záborskou predložila návrh, o ktorom neinformovala svojich koaličných partnerov
  • Konzervatívnym poslancom prekáža správa v Europarlamente, ktorá odporúča ľahký prístup k antikoncepcii a interrupciám
  • Koaliční partneri o ničom nevedeli. Záborskej návrh žiadajú stiahnuť

Poslanci OľaNO porušili koaličnú zmluvu, informáciu priniesol portál Akutality.sk. Skupinka konzervatívnych poslancov na čele s Annou Záborskou predložila návrh, o ktorom neinformovala svojich koaličných partnerov. Návrh bol predložený bez toho, aby sa prerokoval na koaličnej rade, čo je porušenie koaličnej zmluvy.

Slovenskí biskupi nám robia hanbu v Bruseli, ministerstvo práce ich v tom podporuje. Vadí im táto vec

Záborskej vadí ľahký prístup k antikoncepcii a interupciám 

Podľa Akutality.sk Záborská a jej kolegovia navrhujú, aby parlament prijal uznesenie k správe Európskeho parlamentu. Správu z Europarlamentu vypracoval chorvátsky europoslanec Predrag Matić pre Výbor pre práva žien a rodovú rovnosť. Jej predmetom je sexuálne zdravie žien v EÚ, reprodukčné práva i ľudské práva navrhuje, aby ženy v členských krajinách EÚ mali ľahký prístup k antikoncepcii a interrupcii.

„Keďže v niektorých členských štátoch stále platia zákony, ktoré zakazujú umelé prerušenie tehotenstva s výnimkou prísne vymedzených okolností, a ženy sú tak nútené vyhľadávať nelegálne služby umelého prerušenia tehotenstva, cestovať do iných krajín alebo donosiť dieťa proti svojej vôli, čo je porušením ľudských práv a formou rodovo motivovaného násilia,“ píše sa napríklad správe.

Správa je už staršieho dátumu, pochádza ešte z minulého roku. Európsky parlamentu ju má zatiaľ len prerokovať. Samotný chorvátsky europoslanec je známy bojovník za ženské práva. V minulosti adresoval otvorený list predsedom Európskej komisie (Ursula von der Leyen) a Európskej rady (Charles Michel), v ktorom ich žiadal o prijatie Istanbulského dohovoru. Pod list sa vtedy podpísalo 118 europoslancov, uvádza The Brussel Times.

Konzervatívna politička, ktorá je známa svojimi postojmi proti interrupciám a antikoncepcii, preto navrhuje, aby slovenský parlament v správe odkázal tomu európskemu, že ide o kompetencie jednotlivých krajín. Akutality.sk uvádzajú, že pod návrhom sú podpísaní aj ďalší konzervatívni poslanci ako Mária Šofranko, Richard Vašečka a podobne.

zdroj: TASR/Jakub Kotian

Koaliční partneri žiadajú návrh stiahnuť 

Europoslankyňa za Smer-SD Monika Beňová pre portál uviedla, že správa chorvátskeho europoslanca aj tak nemá žiaden presah do právnych systémov a Záborská okolo nej robí zbytočný cirkus.

Strany SaS a Za ľudí portálu potvrdili, že o aktivitách Záborskej nevedeli a žiadajú návrh stiahnuť. Ak sa tak nestane budú to riešiť na koaličnej rade.

Nejde však o prvý prípad kedy konzervatívci na Slovensku riešia prácu Európskeho parlamentu alebo Európskej komisie. V minulosti ministerstvo práce pod vedením Milana Krajniaka (Sme rodina) zapracovalo pripomienky Konferencie biskupov, ktorým prekážal pojem „rodová rovnosť“ v návrhu smernice o primeraných minimálnych mzdách v Európskej únii.

Zdroje: Akutality.sk, The Brussel Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech