Záborská si za svojim potratovým zákonom stojí. List komisárky je len jej názor, tvrdí

  • Komisárka Rady Európy pre ľudské práva odporúča parlamentu, aby neschvaľoval Záborskej návrh zákona
  • Podľa slovenskej poslankyne Európsky dohovor o ľudských právach nepozná právo na potrat
Anna Záborská
SITA/Branislav Bibel
  • Komisárka Rady Európy pre ľudské práva odporúča parlamentu, aby neschvaľoval Záborskej návrh zákona
  • Podľa slovenskej poslankyne Európsky dohovor o ľudských právach nepozná právo na potrat

Komisárka Rady Európy pre ľudské práva Dunja Mijatovičová pri písaní listu vychádzala skôr z osobných ideových názorov než medzinárodných záväzkov. Vo svojom stanovisku to uviedla to poslankyňa Anna Záborská (OĽaNO).

Reagovala tak na list, ktorý Mijatovičová poslala predsedovi Národnej rady SR (NR SR) Borisovi Kollárovi (Sme rodina), predsedovi ústavnoprávneho výboru Milanovi Vetrákovi (OĽaNO), šéfke výboru pre zdravotníctvo Jane Cigánikovej (SaS) a predsedníčke výboru pre sociálne veci Jane Žitňanskej (Za ľudí).

V liste vyjadrila znepokojenie nad novelou zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá sa zaoberá aj otázkou umelých prerušení tehotenstva. Návrh zákona do parlamentu predložila práve Záborská.

Nová štúdia môže zasadiť smrteľnú ranu gastro biznisu. Reštiky a bary sú plné koronavírusu

Z uvedeného vyplýva, že tento list je skôr osobným ideologickým názorom pani komisárky ako niečím, čo skutočne vyplýva z medzinárodných záväzkov Slovenska a jeho členstva v Rade Európy alebo Európskej únii,“ uviedla Záborská v stanovisku.

Európsky dohovor o ľudských právach podľa nej neobsahuje právo na potrat. Záborská nevidí v predĺžení lehoty na rozmyslenie si odstúpenia interrupcie zo 48 na 96 hodín obmedzenie práva žien na potrat. V niektorých európskych krajinách, napríklad v Taliansku, Belgicku či Holandsku je podľa nej táto lehota ešte dlhšia.

Mijatovičová vo svojom liste zdôraznila, že navrhované opatrenia sú v rozpore so smernicami Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) aj so špecifickými odporúčaniami orgánov Organizácie Spojených národov (OSN) pre SR. Vyzvala preto členov NR SR, aby odmietli akékoľvek navrhované opatrenia, ktoré by v zákone alebo v praxi viedli k retrogresii v súvislosti s prístupom žien k svojmu sexuálnemu a reprodukčnému zdraviu a právam.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá