„Zabúdam, že si stále nažive.“ Musk trolloval obľúbeného senátora, miliardárovi sa nepáči, že ho chce zdaniť

  • Muskovi sa nepáčia výzvy na zdanenie bohatých, ktoré často prednášajú politici Demokratickej strany
  • Miliardár preto trolloval známeho senátora Bernieho Sandersa, ktorý vyzýval bohatých, aby platili svoj spravodlivý podiel
  • „Stále zabúdam, že si ešte nažive,“ napísal Musk a tým jeho trollovanie nekončilo.
  • Muskovi už v minulosti vadil návrh legislatívy, ktorý rátal zo zdanením aktív v podobe akcií či majetku
Elon Musk
SITA/Patrick Pleul/dpa via AP
  • Muskovi sa nepáčia výzvy na zdanenie bohatých, ktoré často prednášajú politici Demokratickej strany
  • Miliardár preto trolloval známeho senátora Bernieho Sandersa, ktorý vyzýval bohatých, aby platili svoj spravodlivý podiel
  • „Stále zabúdam, že si ešte nažive,“ napísal Musk a tým jeho trollovanie nekončilo.
  • Muskovi už v minulosti vadil návrh legislatívy, ktorý rátal zo zdanením aktív v podobe akcií či majetku

Je už dobre známe, že milionári a miliardári v Spojených štátoch sa vyhýbajú plateniu daní. Výnimkou nie je ani zakladateľ spoločností SpaceX a Tesla Elon Musk, ktorý už vyjadril rozhorčenie nad plánovanou legislatívou z dielne demokratov, ktorá by zaviedla novú daň pre milionárov. Legislatíva by zdaňovala priamo majetok a aktíva bohatých ľudí. Musk by bol najväčší platiteľ tejto dane. 

Zatiaľ nie je jasné, či takáto legislatíva prejde schvaľovaním v oboch komorách Kongresu. Muskovi sa však nepáčia ani výzvy na zdaňovanie milionárov. „Stále zabúdam, že si ešte na žive,“ napísal Musk v nedeľu ráno na tweet senátora z Vermontu Bernieho Sandersa.

Demokratický politik pri tom vo svojom príspevku vyzýval na zdanie milionárov. „Musíme požadovať, aby extrémne bohatí platili svoj spravodlivý podiel. Bodka,“ napísal bývalý kandidát na prezidenta.

V ďalších príspevkoch Musk trolloval senátora. Tvrdí, že stačí slovo a predá ďalšie akcie Tesly, čím narážal na predaj približne 4,5 milióna akcií. Miliardár tvrdí, že o predaji rozhodla anketa na Twitteri, v skutočnosti mohli rolu zohrať aj starnúce opcie, ktorým čoskoro vyprší platnosť. 

Napokon v tweete dodal: „Bernie je príjemca, nie tvorca.“ 

Nejde o ich prvú výmenu názorov 

Podnikateľ a senátor sa nenaťahovali na Twitteri prvýkrát. V marci obvinil miliardára z chamtivosti.

„Nachádzame sa v momente americkej histórie, kde dvaja muži – Elon Musk a Jeff Bezos – vlastnia viac bohatstva ako spodných 40 % ľudí v tejto krajine. Takáto miera chamtivosti a nerovnosti nie je len nemorálna. Je neudržateľná,“ napísal Sanders.

Odpoveď na seba nenechala dlho čakať a Musk o pár dní napísal, že miliardy, ktoré vlastní sa mu zídu pri preskúmavaní vesmíru. „Zhromažďujem zdroje, aby som pomohol urobiť život multiplanetárnym,“ napísal miliardár.

Nato mu senátor odkázal, že by sa mal sústrediť radšej na našu planétu. „Vesmírne cestovanie je vzrušujúca myšlienka, ale práve teraz sa musíme zamerať na Zem a vytvoriť progresívny daňový systém, aby deti nehladovali, ľudia neboli bezdomovci a všetci Američania mali zdravotnú starostlivosť. Úroveň nerovnosti v Amerike je obscénna a je hrozbou pre našu demokraciu,“ napísal Sanders.

Demokrati chcú zdaniť milionárov 

V súčasnosti sa milionári a miliardári vyhýbajú plateniu dane. Demokrati preto navrhujú aj zdanenie ich aktív, ako sú akcie alebo zbierky umenia i majetok. Ten sa v súčasnosti zdaňuje len pri predaji, teda reálnom príjme.

Federálnu daň z príjmu obchádzajú, pretože spája s klasickou pracovnou pozíciou, keď sa vypláca hodinová mzda alebo dohodnutá mzda a tá je rovno zdanená.

Bohatí ľudia však za svoje pôsobenie na vrcholových pozíciách brali smiešny plat, napríklad zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg prijíma ročný plat v hodnote jedného dolára. Predpokladá sa, že to robia preto, aby sa vyhli plateniu dane.

zdroj: TASR/AP, Chris Carlson

Bohatí ľudia financujú svoj nákladný životný štýl z bankových pôžičiek, ktoré sú im k dispozícii za nízky úrok, ktorý si navyše odpíšu ako oprávnený náklad. Banková pôžička sa tiež neráta do zdaniteľných príjmov.

To, že sa tak naozaj deje, ukázala aj analýza ProPublica, ktorá zistila, že Jeff Bezos v roku 2007 neplatil žiadnu federálnu daň z príjmu, a to aj napriek tomu, že jeho majetok vzrástol o 3,8 miliardy dolárov (3,1 miliardy eur).

Elon Musk, ktorý v roku 2018 neplatil žiadnu daň z príjmu. Donald Trump ešte ako prezidentský kandidát a milionársky podnikateľ v roku 2016 zaplatil daň v hodnote 750 dolárov, ukázalo vyšetrovanie denníku New York Times.

Zdroje: ProPublica, New York Times

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie