Zabúdaš veci? Možno sa stávaš len múdrejším

  • Nový výskum naznačuje, že zabúdanie by mohlo byť súčasťou ochranného mechanizmu mozgu, ktorý zabezpečuje, aby sme neboli preťažení informáciami. Inými slovami, zabúdanie je zdravou súčasťou fungovania mozgu.
pexels-photo-128978
pexels.com
  • Nový výskum naznačuje, že zabúdanie by mohlo byť súčasťou ochranného mechanizmu mozgu, ktorý zabezpečuje, aby sme neboli preťažení informáciami. Inými slovami, zabúdanie je zdravou súčasťou fungovania mozgu.

Táto správa môže znieť povzbudzujúco, obzvlášť, ak neustále zabúdaš, kde si nechal tie kľúče. Dôležité však je, že vďaka tomuto výskumu sa vedci priblížili k poznaniu, z veľkej časti nepreskúmaného, ľudského mozgu.

Podľa dvoch výskumníkov z Univerzity Toronto v Kanade pamäť neslúži na to, aby predávala čo najpresnejšie informácie. Namiesto toho je jej úlohou uchovávať čo najdôležitejšie informácie, ktoré nám uľahčia rozhodovanie v budúcnosti.

,,Je dôležité, že mozog zabúda nepodstatné detaily a namiesto toho sa sústredí na veci, ktoré uľahčia rozhodovanie v skutočnom svete,“ vysvetlil jeden z výskumníkov, Blake Richards.

foto: pexels.com

,,V predchádzajúcom výskume sme našli množstvo dôkazov o mechanizmoch, ktoré podporujú stratu pamäte a sú odlišné od mechanizmov zahrnutých pri ukladaní informácii,“ povedal Franklad, Richardsov kolega.

Vedci našli dôkazy o cielenom oslabovaní synaptických spojení medzi neurónmi, ktoré slúžia na ukladanie spomienok. Taktiež našli aj náznaky toho, ako nové neuróny prepisujú existujúce spomienky, aby prístup k nim urobili ťažším.

foto: pexels.com

Prečo mozog trávi čas tým, aby spôsoboval zabúdanie? Richards a Franklad si myslia, že existujú dva dôvody.

Po prvé, zabúdanie nám pomáha prispôsobovať sa novým situáciám tým, že zahadzuje spomienky, ktoré už nepotrebujeme. Ak presunuli tvoj obľúbený obchod, tvoj mozog môže zabudnúť na miesto, kde bol pôvodne, aby si mohol zapamätať, kde sa nachádza v súčasnosti.

Po druhé, zabúdanie nám umožňuje zovšeobecňovať udalosti z minulosti, aby sme mohli robiť lepšie rozhodnutia v súčasnosti. Tento koncept sa využíva aj pri vývine umelej inteligencie a nazýva sa regularizácia. Ak si pamätáš len tie najdôležitejšie črty poslednej návštevy svojho obľúbeného obchodu, namiesto toho aby si si pamätal každý detail, tvojmu mozgu to ušetrí prácu pri určovaní toho, ako sa budeš správať pri ďalšej návšteve.

foto: pexels.com

,,Keby si sa pohyboval po svete a tvoj mozog by neustále vyťahoval spomienky, ktoré by boli v rozpore, bolo by veľmi ťažké urobiť správne rozhodnutie,“ povedal Richards.

Výskumníci si zároveň myslia, že úroveň zabúdania závisí do prostredia. Čím rýchlejšie sa naše okolie mení, tým rýchlejšie potrebujeme zabúdať.

Bezpochyby je zabúdanie dôležitých informácii frustrujúce a môže byť aj náznakom závažnejších problémov, ale tento nový výskum naznačuje, že určitá zábudlivosť je zdravým a prirodzeným mechanizmom mozgu.

zdroj: sciencealert.com

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá