Zabudni na 10 000 krokov denne: Na zlepšenie kondície ti postačí jednoduchý trik

  • Fenomén 10-tisíc krokov je populárny po celom svete
  • Vedci však zistili, že ich toľko nepotrebuje každý
  • Nie každý má na to totiž čas
chôdza prechádzka cvičenie zdravie schody beh
Ilustračný obrázok, Unsplash/Chris Hardy, Clique Images
  • Fenomén 10-tisíc krokov je populárny po celom svete
  • Vedci však zistili, že ich toľko nepotrebuje každý
  • Nie každý má na to totiž čas

Fenomén súčasnej doby v podobe 10-tisíc krokov denne je väčšine Slovákov veľmi dobre známy. Mnohí sa o toto číslo pravidelne usilujú dlhšími prechádzkami, vďaka ktorým majú „pokoj na duši“ a pocit, že pre svoje telo spravili niečo, z čoho budú benefitovať v ďalekej budúcnosti.  

Každé ľudské telo je však stavané odlišne, a preto tento počet krokov nemožno označiť za univerzálne prospešný. Britskí vedci dnes dokonca zistili, že na zlepšenie kondície a predchádzanie rizika infarktu nepotrebuješ chodiť 10-tisíc krokov denne. Stačiť môže aj vyjsť pár poschodí. 

Nechoď výťahom a môžeš predísť závažným problémom

Portál CNET potvrdzuje, že je každý človek iný a v priemere denne prestúpime z nohy na nohu 3 000 až 6 000-krát, čo je optimálne. Ľudia, ktorí však žijú sedavým spôsobom života alebo tí, ktorí na väčšinu miest dochádzajú autom, patria do ohrozenej skupiny.

Na dosiahnutie hranice 10-tisíc krokov totiž v závislosti od veku človek môže potrebovať až 120 minút. Takéto množstvo voľného času však nemá každý a ak aj má, tak ho radšej strávi oddychom po náročnom dni v práci. 

Magických 10-tisíc krokov preto môžeš nahradiť tým, že poslúchneš speváka Richard Müllera v jednom z jeho najväčších hitov a aplikuješ do svojho života chôdzu po schodoch. Podľa vedcov budú mať totiž oveľa lepšie zdravie v starobe práve ľudia, ktorí bývajú na piatom poschodí a nepoužívajú výťah. 

Chôdza po schodoch na piate poschodie podľa rozsiahleho výskumu výrazne znižuje riziká najrozšírenejších civilizačných chorôb, vrátane infarktu a mŕtvice. Môže preto ísť o skvelú náhradu metódy 10-tisíc krokov, ktorá síce môže udržiavať kondíciu, no ani zďaleka nemusí byť taká účinná. 

cvičenie schody
zdroj: Unsplash/Lindsay Henwood

Vyjsť pár poschodí denne ti môže zlepšiť celkovú kondíciu

Vedci teda, zdá sa, objavili zatiaľ najefektívnejší spôsob na podporu fyzickej kondície a predchádzania riziku spomínaných chorôb. Na to, aby sa tvoja fyzická odolnosť a fyzické zdravie posunuli vpred, ti podľa vedcov bude denne stačiť vyšliapať minimálne päť poschodí. Vedci to uviedli v štúdii, ktorú uverejnil vedecký časopis Atherosclerosis

Štúdie, ktorá trvala päť rokov, sa zúčastnilo vyše 400-tisíc obyvateľov Veľkej Británie. Jej autor Lu Čchi pre Daily Mail uviedol, že krátke dávky rýchlych výstupov do schodov nielen šetria čas, ale sú efektívnym spôsobom na zlepšenie kardiorespiračnej kondície. 

Odporúča ich preto obzvlášť pre tých, ktorí si často nemôžu dovoliť stráviť hodiny denne cvičením alebo dlhou chôdzou. Čchi tiež dodal, že u ľudí, ktorí vyšli viac poschodí denne, konkrétne 10 a viac, spozorovali ešte lepšiu fyzickú kondíciu.

Prečo je to také efektívne a koľko času ťa to bude stáť?

Vyjsť niekoľko poschodí po schodoch je totiž podľa štúdie prudký, intenzívny a efektívny typ cvičenia, ktorý vedci prirovnali k skákaniu či aerobiku. Apelujú tiež na to, že pokiaľ ku kráčaniu po schodoch pridáš aj beh, plávanie a bicyklovanie, tvoj životný štýl bude „ukážkový“. Za týždeň ti pre optimálne zdravie stačí 75 minút spomínaných aktivít

Výskum sa tiež zameriaval na predchádzanie ateroskleróze, známemu ochoreniu, ktoré môže priniesť infarkt či mozgovú príhodu. Účastníci štúdie, ktorí však denne vyšli minimálne päť poschodí, však mali o tri percentá menšiu pravdepodobnosť, že sa s touto chorobou dostanú do kontaktu. V prípade ľudí, ktorí vyšli šesť poschodí dokonca až o 16 percent. 

Pokiaľ teda pravidelne používaš výťah, zamysli sa. Najbližšie, keď budeš stáť pred dverami výťahu a čakať na to, kým príde a odvezie ťa, porozmýšľaj nad tým, ako môžeš pomôcť svojmu zdraviu.

Vyjsť pár poschodí ti môže predĺžiť život o niekoľko rokov a pomôcť ti v starobe. 

Zdroje: CNET, Atherosclerosis, Daily Mail

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá