Zabudni na horiace rušne a nekomfortné cestovanie. V tomto vlaku sa budeš cítiť ako v Orient Expresse

  • Francúzsky startup Midnight Trains prichádza s vlakmi, ktoré mnohým uľahčia cestu
  • Označujú ich za pojazdný butikový hotel
  • Nájdeš v nich pohodlné kupé či luxusný bar
  • Francúzsky startup Midnight Trains prichádza s vlakmi, ktoré mnohým uľahčia cestu
  • Označujú ich za pojazdný butikový hotel
  • Nájdeš v nich pohodlné kupé či luxusný bar

Čas dovoleniek naberá na plných obrátkach, pričom mnoho ľudí volí cestu do dovolenkových oblastí lietadlom. Nájdu sa však aj takí, ktorí sa rozhodnú ísť vlakom. Často pri dlhých cestách volia premium alebo business triedu, aby si zabezpečili pohodlnú dopravu na určité miesto.

Vyššie triedy vo vlakoch väčšinou ponúkajú kvalitnejší materiál sedačiek či väčší priestor na nohy. Rýchlejšia a pohodlnejšia voľba tak doteraz bola cesta lietadlom. Tento štandard sa však začína meniť.

Ako informoval portál CzechCrunch, do Európy sa vracajú lôžkové vlaky, ktoré by sa pohodlím mohli rovnať aj lietadlám. Patria pod francúzsky startup Midnight Trains a označujú sa za „pojazdný butikový hotel“.

vlaky cestovanie Európa svet
zdroj: Midnight-Trains

Kupé bude podobné hotelovej izbe

Tieto vlaky nadväzujú na diaľkové vlaky ako Orient Express, pričom autori sa zamerali hlavne na pohodlie, ktoré je pri dlhých cestách vlakom dôležité, často aj rozhodujúce.

Autormi tohto projektu sú Adrien Aumont a Romain Payet. Táto dvojica stála aj za webom KissKissBankBank, ktorý sa venuje crowdfundingu.

vlaky cestovanie Európa svet
zdroj: Midnight-Trains

Midnight Trains nebude ponúkať sedadlá, ale rovno samostatné kupé pre jednotlivcov, dvojice alebo väčšie skupiny, podobné ako hotelové izby. Kupé nebude len o klasických sedačkách, no nájdeš v ňom luxusné vybavenie.

Každé kupé bude vybavené kvalitnou posteľou a o jedlo či zábavu tiež nebude núdza. Najesť sa budeš môcť priamo vo svojom kupé, prípadne bude k dispozícii štýlový jedálenský vozeň s veľkým barom.

Veľké ambície v cieľových destináciách

Ako uvádza Bloomberg, medzi mladými ľuďmi vzrastá záujem aj o iné spôsoby dopravy, nie len lietadlom. Zameriava sa na to aj český Regiojet, ktorý nedávno ohlásil spoluprácu s European Sleeper.

Výsledkom toho bude nový nočný vlak na trase Praha – Berlín – Amsterdam – Brusel. Spustenie prevádzky tohto spojenia sa plánuje v priebehu roka 2022.

Veľké plány Midnight Trains na seba nechajú čakať o čosi dlhšie. Podľa informácií portálu CzechCrunch, prvý pojazdný hotel by mal vyraziť v roku 2024. Domovskou stanicou má byť Gare du Nord v Paríži, odkiaľ budú vlaky smerovať do ďalších miest.

Podľa predbežných plánov má startup veľké ambície aj čo sa týka cieľových destinácií. Smerovať bude do Madridu, Milána, Benátok, Florencie, Ríma alebo Berlína.

Cestuješ radšej lietadlom alebo vlakom?

Ekologickejšie ako lietadlo

Aj napriek tomu, že lôžkové vlaky dnes nie sú zďaleka tak populárne ako lietadlá, sú rozhodne ekologickejšie. Železničný dopravca Eurostar pred niekoľkými rokmi nechal vykonať nezávislý výskum zameraný na ekológiu, ktorý tento fakt potvrdzuje.

Daný prieskum porovnával uhlíkovú stopu pasažiera vlaku a lietadla na trase Londýn – Paríž. Pri skutočnej hodnote množstva spotrebovanej energie, jej typu a zdroja, ale taktiež aj naplnenej kapacity dopravného prostriedku zistili, že uhlíková stopa cestujúceho vlakom bola o 91 % nižšia.

Midnight Trains na svojom webe cituje aj ďalšie údaje. Napíklad cesta vlakom z Paríža do Ríma by mala byť  dvadsaťkrát ekologickejšia ako cesta lietadlom. Priemer niekoľkých štúdií tak jasné hovorí o tom, že cestovanie vlakom je ekologickejšie.

Zdroje: Midnight-Trains, CzechCrunch, Eurostar, Bloomberg, Aviation24

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech