Zabudni na predsavzatia: Investuj do seba teraz a v roku 2018 sa ti to násobne vráti

  • Do ďalšieho roku ostáva pár dní. Okrem vianočných večierkov, trhov, nákupov, upratovania či nebodaj vypekania vianočných hitov sa ti naskytá príležitosť využiť svoj posledný čas a už teraz spraviť rok 2018 jednoducho skvelým.
unnamed (2)
unsplash.com
  • Do ďalšieho roku ostáva pár dní. Okrem vianočných večierkov, trhov, nákupov, upratovania či nebodaj vypekania vianočných hitov sa ti naskytá príležitosť využiť svoj posledný čas a už teraz spraviť rok 2018 jednoducho skvelým.

Zabudni na predsavzatia. Sú dlhodobé a často neurčité. A práve kvôli tomu každého motivácia upadá do zabudnutia. Jediné, čo z nich budeš mať sú výčitky pri príchode ďalšieho Silvestra. Čo takto to tentokrát zmeniť a radšej správne investovať svoje posledné dni, aby sa ti to v roku 2018 vrátilo niekoľkonásobne?

Inšpiruj sa naším krátkym zoznamom, ktorý sme pripravili v spolupráci s ČSOB a investuj svoj posledný čas naozaj správne. V budúcom roku nám poďakuješ.

Dočítaj tú knihu

Investuješ max deň až dva a spoznáš niečo nové. 

Zobraziť celú galériu (7)
zdroj: stocksnap.io

Vieš presne ktorú, že? Všetci máme rozčítanú nejakú knihu, ktorá už mesiace leží na nočnom stolíku. Naivne ju berieme na dovolenku, do vlaku, či niekam, kde vieme, že sa nájde trocha voľného času. Nakoniec ten čas aj tak vždy strávime bezduchým premýšľaním či pozeraním do telefónu. Skús si vyhradiť čas a konečne ju dočítať.

Zavolaj známym a rodine

Investuješ max polhodiny a vybuduješ si skvelé vzťahy.

Nie, neposielaj správy ani e-maily, vtipné meme ani nič podobné. Normálne dvihni telefón a zavolaj. Spočiatku budú možno prekvapení, čo sa deje, no ver, že investovanie pár minút a centov do tohto telefonátu sa naozaj oplatí. Investície do medziľudských vzťahov prinesú nielen dobrý pocit, ale aj možnosť mať sa o koho oprieť kedykoľvek v budúcnosti. A prečo teraz? Lebo v predvianočnom období sú všetci tak trochu rozcítení. Tak sa neostýchaj a otváraj telefónny zoznam.

Sprav si poriadok vo svojich zmluvách

Investuješ max hodinku a ušetríš si veľa nervov

Najprv si daj na kopu všetky zmluvy od mobilných operátorov, poisťovní, lekárov, nájmov, leasingu od auta a vlastne všetkého, k čomu ťa drží nejaká zmluva. Pozri sa, ktoré končia v roku 2018, ktoré chceš predĺžiť a ktoré chceš zrušiť. Takto v budúcnosti nezabudneš žiaden termín a v roku 2018 si ušetríš množstvo starostí.

Skontroluj si paušálne výdavky

Investuješ max polhodiny a ušetríš veľa peňazí

 Pozri sa, kde všade máš nastavené paušálne výdavky a pokiaľ niečo nevyužívaš, nájdi si termín, kedy to môžeš zrušiť. Napríklad členstvo vo fitku, kam už takmer rok nechodíš, nevýhodný paušál či televíziu, ktorá bola za posledný rok pustená dokopy dvakrát a pod. Takto budeš vedieť, kedy čo môžeš zrušiť, budeš mať pokoj a ušetrené peniaze môžeš využiť inak. Napríklad si konečne splníš sen o predĺženom víkende v niektorej európskej metropole.

Skontroluj si termíny

Investuješ 15 min námahy a naozaj ušetríš peniaze aj nervy

Skontroluj si dôležité termíny, ktoré ťa čakajú v roku 2018. Hlavne preventívna u zubára, všeobecného lekára a ďalších lekárov, kde by ťa aspoň raz za rok či dva mali vidieť. Prever si, kedy ťa čakajú svadby, dôležité rodinné stretnutia či pracovné cesty, festivaly a pod. Takto budeš celý rok vedieť, kedy ťa niečo čaká a jednoduchšie si naplánuješ ďalšie aktivity.

Sprav si sumár svojich pracovných úspechov a neúspechov

Investuješ 45 minút a zistíš, či to všetko malo zmysel

Popremýšľaj nad svojím pracovným rokom, porovnaj si ho so svojím minulým a porovnaj si ho aj s rokom niekoho známeho, kto je približne na tvojej úrovni a potom ho zhodnoť. Mali všetky tie časové, nervové, finančné aj emocionálne investície zmysel?

Čo všetko sa ti podarilo a čo všetko nie? Oplatilo sa to? Po tom, čo na papieri uvidíš všetky plusy a mínusy, príde ten moment. Možno si uvedomíš, aký skvelý pracovný rok to bol a nakopne ťa to do ďalšieho roku. No možno to bude pravý opak, ktorý ťa prinúti sa zamyslieť, či nie je čas na zmenu. Pusti sa do toho ešte skôr, ako sa skončí tento rok. Nie je lepší pocit, ako začať novú kapitolu s upratanými myšlienkami! CTA

Investuj do svojej budúcnosti

Investuješ pár eur, ktoré sa časom zhodnotia

Idú Vianoce, končí sa rok. Je najlepší čas využiť peniaze tak, aby pracovali pre tvoj prospech. Môžeš ich využiť napríklad na nákup alkoholu.  Áno, tak ako do umenia, môžeš investovať aj do luxusných alkoholických nápojov, hlavne do koňakov a rumov. Prečítaj si, aký je investičný potenciál alkoholu.

No skús myslieť na budúcnosť a svoje peniaze pustiť na trh a naozaj investovať. Nie, nemusíš teraz celej rodine na Vianoce ručne vyrábať darčeky. Vstúpiť na trh investícií sa dá aj s málom a bezpečne. Možno sa ti všetko nevráti už v budúcom roku, no v dlhodobom horizonte to má dobrý potenciál, ktorý ti môže pomôcť zabezpečiť príjemné chvíle v budúcnosti.

Do svojej budúcnosti môžeš investovať už od 15 € mesačne s ČSOB. No pred tým si však v rýchlom teste zisti, aký si typ investora a ktorým smerom sa vybrať tak, aby ťa čakala skvelá budúcnosť.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech