Zabudni na Thajsko či Srí Lanku a objav radšej skutočnú exotiku

  • Jerevan ponúka exotické chute a plnotučné zážitky
  • Je to miesto vďaka ktorému spoznáš prierez niekoľkých kultúr
  • Jedno z jeho múzeí upozorňuje na to, aké to je, keď sa veľký národ snaží vyhladiť ten malý
Yerevan, Arménsko, zdroj: pixabay.com
Yerevan, Arménsko, zdroj: pixabay.com
  • Jerevan ponúka exotické chute a plnotučné zážitky
  • Je to miesto vďaka ktorému spoznáš prierez niekoľkých kultúr
  • Jedno z jeho múzeí upozorňuje na to, aké to je, keď sa veľký národ snaží vyhladiť ten malý

Jerevan je hlavným mestom Arménska a leží na západe krajiny. Je postavené na mieste, kde sa v roku 783 pred Kristom nachádzala starodávna pevnosť. Jerevan sa vyznačuje strategickou polohou pretože spája Rusko, Anatóliu a Irán. Mesto prekvitalo v 20. storočí a zle sa mu neviedlo ani počas sovietskej éry. Približne v tomto období tu bola vybudovaná akadémia vied, univerzita, divadlo, veľká hudobná sieň a niekoľké múzeá. Arménsko je známe aj tým, že si tu môžeš kúpiť veľa zaujímavých a tradičných suvenírov.

 

Z jeho najvyšších miest uvidíš až do Turecka, ktorého hranice sú čoby si kameňom dohodil. V presnejšej mierke je to rovných 12 km. Mesto má rozlohu 227 km² a cca 1 121 900 obyvateľov, čo je celkom slušný počet.

Ako sa tam dostaneš?

Doprava do Jerevanu sa na prvý pohľad môže zdať zložitá, ale nie je. Najjednoduchšia a najpoholdnejšia forma, ako sa do hlavného mesta Arménska dostať, je letecky. Najdôležitejším medzinárodným letiskom v Arménsku je Zvartnos, ktoré leží len pár kilometrov od Jerevanu. Do Arménska sa dostaneš zatiaľ len klasickými leteckými linkami. Priamy let ponúkajú napríklad Austrian Airlines z Viedne a Czech Airlines z Prahy. Priame lety sú síce drahšie, ale trvajú len niečo málo cez tri hodiny.

Viac čítaj TU

Zabudni na predražené Chorvátsko. Vyskúšaj netradičnú dovolenku za pár eur

S prestupom sa do šperku Kaukazu dostaneš ruským Aeroflotom, ale aj bieloruskou Belaviou. Lacnejšiu alternatívu ponúka Wizzair.com. Ceny do tejto destinácie potvrdzujú, že cestu je výhodnejšie si naplánovať dopredu. Začiatkom septembra sa cena pohybuje okolo 300 eur.

Do Arménska nepotrebuješ víza, pokiaľ bude tvoj pobyt kratší než 180 dní. Na dovolenku ti teda bude stačiť platný pas.

Potešia ceny

Arménsko bežného občana poteší lacnými potravinami. Platí sa Arménskym dramom, ale zmenárne nájdeš na každom kroku. Je lepšie mať pri sebe okrem karty aj hotovosť a to najmä v lokálnych podnikoch, kde sa nedá platiť kartou. Chlieb si kúpiš za 40 centov, za 1,5 litra vody zaplatíš 41 centov a napríklad za mlieko 1 euro.  Naješ sa od 3 do 9 eur. Arméni sú povestný výbornou kávou a určite si ju v Jerevane dopraj. Bude ťa stáť okolo 1 eura.

Vďaka stretu kultúr, ktoré sa na uzemí Arménska miešali, je kuchyňa tejto krajiny nesmierne bohatá a rozmanitá. Najväčšie slovo má mäso a zelenina. Jedlo je na Kaukaze spoločenská udalosť a domáci mu venujú dostatok času. Počas večere sa rozprávajú a nie je nezvyčajné, že trvá aj niekoľko hodín a skladá sa z viacerých chodov.

View this post on Instagram

Bavarian sausages 🌭

A post shared by Food Advisor Yerevan (@foodadvisoryerevan) on

Arménska kuchyňa je ovplyvnená Kaukazom. Nájdeš v nej kebaby, šaslíky, placky, bulgur, ale aj pohánku. Nadšencov týchto plodín poteší odlišný a korenistejší (nie štipľavý) spôsob prípravy. Kuchyňa je bohatá na kombinácie vôní a chutí. Milovníci sladkého určite ocenia sladkosti, ale aj tradičné koláče a zákusky.

Z Arménska je napríklad aj Marlenka, ktorá sa u nás teší veľkej obľube, ale ver, že arménske sladkosti ti svojou rozmanitosťou ponúkajú viac. Inak Marlenka sa k nám dostala z Čiech, kam ju priniesla arménska rodina a pečenie tradičnej torty začal v 90. rokoch ako pravý startup.

Čo sa týka ochutnávky alkoholu, tak neochutnať arménsky Ararat by bolo ako ísť do Francúzska a nedať si Bordeaux. Lahodný koňak sa vyrába hneď pri Jerevane a po Marlenke je to najslávnejší arménsky produkt. Narazíš naň na každom kroku, pretože Arméni si svoje produkty vážia a cudzincov s nimi radi zoznamujú.

View this post on Instagram

Араратский Коньячный Завод поздравляет всех мужчин С Днем Защитника Отечества! 🍹🍷🎖 Желаем Вам профессиональных успехов, семейного счастья и бодрости духа! #APARAN #aparancognac #armenianbrandy #АПАРАН #армянскийконьяк #армянскийбренди #armenianproduct #араратскийконьячныйзавод #araratcognacfactory #араратскаядолина #madeinarmenia #23февраля #armenia #сделановармении #алкоголь #армянскийалкоголь #армянскийконьячныйзавод

A post shared by ARARAT COGNAC FACTORY (@ararat_cognac_factory) on

A čo ubytovanie?

Hlavné mesto ponúka najrôznejšie formy ubytovania. Okrem Bookingu či Airbnb sa vieš jednoducho ubytovať aj u domácich. Izby ponúkajú na turistických meeting pointoch a táto možnosť ťa vyjde skutočne pár eur. V Arménsku sa odporúča vyjednávať a to nielen pri ubytovaní, ale aj na miestnych trhoch a s taxikármi. Najlačnejšie ubytovanie v hosteloch sa pohybuje okolo 4 eur na noc, ale luxusný apartmán pre dve osoby nájdeš za 250 až 300 eur na týždeň.

Čo musíš vidieť

Jerevan je kombináciou pôvodnej a socialistickej architektúry. Medzi jeho najväčšie dominanty patria Kaskádové schody, ktorých vrchol ti poskytne nádherný panoramatický výhľad na hory, mesto, ale aj Turecko. Sú centrom diania, kultúry a verejných podujatí.

Múzeum arménskej genocídy

Koncentračné tábory, pochody smrti, primitívne „plynové komory“, systematické vraždenie s cieľom celkom vyhubiť národ. Osmanská ríša na čele s Enverom Pašom stvorila na začiatku 20. storočia nástroje na vyvraždenie Arménov, ktorými sa o čosi neskôr inšpirovali i samotní nacisti. Arménska genocída v rokoch 1915-1918 si vyžiadala 1 500 000 nevinných ľudských životov. Kvôli genocíde Arménov nie je Turecko dodnes v Európskej únii. Arméni sa rozhodli venovať tejto smutnej etape dejín múzeum. Jeho návšteva v Jerevane je nutnosť.

Viac si o téme môžete prečítať tu

Námestie republiky a spievajúca fontána

Práve námesie republiky patrí v Jerevane k miestam, kde sa premiešavajú miestni obyvatelia a turisti. Všetkých láka atrakcia v podobe Spievajúcej fontány, ktorá „tancuje“ do rôznorodej hudby, strieka do výšky a hrá farbami.

View this post on Instagram

#armenia

A post shared by Polina Belzetskaya (@belzetskaya) on

Arménsko je nádherná krajina s nádhernou prírodou a dobrými ľuďmi. Napriek tomu, že sa ešte stále vyrovnáva s nepríjemnou minulosťou a chudobou, ktorou dlhý čas trpela. Na niekoho môže vonkajšia scenéria pôsobiť trochu smutne, ale tú svojou milotou vynahradia miestni. Ekonomike pomáha aj cestovný ruch a tak dúfame, že sme v tebe vzbudili záujem o tento krásny kus zeme.

Zdroj: Theculturetrip, Hyuservice, HNonline, Ego, Aretherat, Foodyoushouldtry, Numbeo, Adventour,

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá