Vedci našli „baktériu chudnutia“. Výsledky nečakane predčujú aj populárne lieky

  • Vo svete sa rozlieha trend užívania liekov, ktoré by mali podporiť proces chudnutia
  • Prírodným substitútom má byť práve črevná baktéria
na snimke su crevne bakterie a brucho
  • Vo svete sa rozlieha trend užívania liekov, ktoré by mali podporiť proces chudnutia
  • Prírodným substitútom má byť práve črevná baktéria

Záujem o rýchle a účinné chudnutie ešte nikdy nebol taký silný ako dnes. Internet, sociálne siete a známe osobnosti vytvárajú dojem, že štíhle telo je nielen normou, ale aj očakávaním. S tým prichádza aj prudký nárast predaja liekov určených na zníženie hmotnosti. Výskum však odhalil nečakanú prírodnú náhradu – črevné baktérie.

Prípravky ako GLP-1 analógy, pôvodne vyvinuté pre diabetikov, si čoraz častejšie pichajú aj zdraví ľudia. Motiváciou nebýva zdravotný stav, ale túžba po rýchlej premene postavy. Tieto lieky sa stali trendom medzi celebritami aj bežnými používateľmi.

Popri popularite však rastú aj obavy. Vedľajšie účinky, vysoké náklady a dlhodobá závislosť od liekov vedú mnohých k otázke: Existuje aj prirodzenejšia cesta? Vedci tvrdia, že možno áno – a riešenie by sa mohlo skrývať v črevách. Podľa odborníkov je však pre telo nevyhnutná vyvážená strava a pohyb, neexistujú „zaručené recepty“ a diéty. Každý je individuálny a mal by takéto kroky konzultovať s poradcom.

Znie to ako sci-fi

Znie to ako sci-fi, no vedci objavili baktériu, ktorá by mohla pomáhať pri chudnutí prirodzenou cestou. Namiesto syntetických látok by mohlo ísť o mikroorganizmus, ktorý už prirodzene žije v našom tráviacom trakte. Nové výskumy ukazujú, že správne zloženie črevnej mikroflóry dokáže ovplyvniť pocit hladu aj chuť na sladké.

Odborníci zo Spojených štátov skúmali črevnú baktériu Bacteroides vulgatus. Zistili, že podporuje tvorbu hormónu GLP-1 – ten pomáha telu regulovať hladinu cukru a navodzuje pocit sýtosti. Podobne pôsobia aj moderné lieky predpisované na redukciu hmotnosti. V experimentoch na myšiach sa zistilo, že zvýšený výskyt tejto baktérie v črevách znížil chuť na sladké. Zvieratá tiež stratili telesný tuk a zlepšil sa im metabolizmus.

Zároveň sa podľa Nature Microbiology ukázalo, že baktéria stimuluje aj hormón FGF21. Ten hrá úlohu v regulácii chute, najmä na cukry. Ľudia s určitou genetickou variáciou tohto hormónu častejšie siahajú po sladkostiach. Vedci preto predpokladajú, že kombinácia génov a mikroflóry ovplyvňuje naše stravovacie návyky viac, než si myslíme.

Typhi a vedkyne.
zdroj: Wikimedia Commons/Microbewriter, Freepik/@freepik

Črevné baktérie

Obľúbené injekčné prípravky na chudnutie síce mnohým pomohli znížiť hmotnosť, no majú podľa Nature Reviews aj svoje tienisté stránky. Ich dostupnosť je obmedzená, dopyt prevyšuje ponuku a mesačné náklady predstavujú stovky eur. Pre mnohých sú tak tieto lieky nedostupné – či už finančne, alebo kvôli zdravotným obmedzeniam.

Okrem toho sa čoraz častejšie objavujú hlásenia o vedľajších účinkoch. U niektorých užívateľov sa vyskytuje nevoľnosť, strata chuti do jedla, tráviace ťažkosti alebo nepríjemné zmeny nálad. Z dlhodobého hľadiska navyše nie je jasné, ako si telo na tieto zásahy zvykne a či si nevybuduje závislosť od vonkajšej stimulácie hormónov.

Aj preto sa výskumníci pozerajú novým smerom. Hľadajú prirodzené riešenia, ktoré by podporili chudnutie bez chemických zásahov, vedľajších účinkov a vysokých nákladov. Jedným z najsľubnejších objavov je črevná baktéria, ktorá dokáže ovplyvniť hormóny súvisiace s hladom a pocitom sýtosti. Ak by sa jej účinok potvrdil aj u ľudí, mohla by sa stať nenápadnou, no veľmi účinnou pomocníčkou v boji s nadváhou.

Zatiaľ však treba zostať pri zemi. Výskum je stále v počiatočnej fáze. Doterajšie výsledky pochádzajú najmä zo štúdií na myšiach, kde sa prejavili pozitívne účinky na chuť do jedla aj metabolizmus. U ľudí zatiaľ prebiehajú len prípravné fázy testovania a odborníci zdôrazňujú, že predčasné nadšenie nás môže vystaviť riziku. 

Lekári preto upozorňujú, že nie je bezpečné svojpomocne manipulovať s črevnou mikroflórou, napríklad cez neregulované probiotiká alebo extrémne diéty. Zásahy do tráviaceho systému môžu mať nielen krátkodobé nepríjemnosti, ale aj dlhodobé zdravotné následky. 

Ak sa však nádeje naplnia, črevná mikroflóra by sa mohla stať kľúčom k zdravšiemu a udržateľnému chudnutiu. Bez drastických diét, hladovania či silných liekov. Príroda možno už dávno vymyslela riešenie, ktoré teraz len znovu objavujeme – a nosíme ho doslova v sebe.

Čítajte viac z kategórie: Štúdie, prieskumy a analýzy

Zdroje: Nature Reviews, Nature Microbiology

Najnovšie videá

Trendové videá