Zabudnutá prestavba Kamenného námestia sa znovu začína hýbať! Pripravuje sa jeho nová podoba

  • Prestavba Kamenného námestia bola jednou z najvýznamnejších obetí krízy. Teraz sa o nej začína znovu hovoriť.
collage
  • Prestavba Kamenného námestia bola jednou z najvýznamnejších obetí krízy. Teraz sa o nej začína znovu hovoriť.

Developerská spoločnosť Lordship ohlásila plány na premenu Kamenného námestia už v roku 2006. Vtedy to vyzeralo ako perfektná príležitosť. V pláne bolo zbúrať obchodný dom a aj ikonický, ale chradnúci hotel Kyjev.

Namiesto nich mali byť postavené dva hotely a nový obchodný dom. Plánovala sa aj polyfunkčná budova, štvorpodlažné podzemné parkovisko a promenáda s parkom. No za 10 rokov na Kamennom pribudlo akurát tak pár nových stánkov.

Odvážny projekt za 6 miliárd korún, ktorého dokončenie bolo plánované už na rok 2009, jednoducho neprežil krízu, ktorá po stavebnom boome v Bratislave nastala.

foto6

foto: asb.sk

Väčšinu pozemkov na Kamennom námestí vlastní práve Lordship a Tesco Stores SR. Tí sa ešte v roku 2014 dohodli, že na obnove známeho námestia budú spolupracovať. Toto vyhlásenie vtedy spôsobilo rozruch najmä preto, že developer naplánoval odhalenie vzhľadu nového projektu už na rok 2015.

No odvtedy o Kamennom námestí nebolo počuť a žiadnych nových vizualizácií sme sa nedočkali. Najnovšie sa podľa portálu TREND Reality do projektu zapojilo aj mesto, čo naznačuje, že renovácia námestia sa konečne začína hýbať. Mesto chce do plánovania projektu zapojiť aj obyvateľov, tamojších podnikateľov i vlastníkov nehnuteľností.

hotel-kyjev

foto: tripadvisor.com

„Uvedomujeme si, že nájsť konsenzus ohľadne budúcej podoby Kamenného námestia bude zložité a vyžaduje si spoluprácu všetkých dotknutých strán. Preto sme sa rozhodli v spolupráci s Úradom splnomocnenca vlády SR pre rozvoj občianskej spoločnosti a Inštitútom pre dobre spravovanú spoločnosť pristúpiť k Národnému projektu participácie,“ uviedla pre TREND Reality hovorkyňa primátora Bratislavy Ivana Skokanová.

Vizualizácie a návrhy, ktoré boli pre projekt v minulosti vypracované, sú už samozrejme neaktuálne. No základná myšlienka zostáva. „Počítame so vznikom nových rezidenčných, obchodných i kancelárskych priestorov. Samozrejme, pri dostatočnom vyriešení kapacít podzemného parkovania a dynamickej dopravy v našom území,“ povedal pre TREND Reality senior development  manažér spoločnosti Lordship Peter Schmidt.

Uvidíme, či sa s Kamenným námestím tentokrát naozaj niečo urobí. Podľa magistrátu by projekt mal odštartovať začiatkom roka 2017.

Dnes už ikonické námestie si renováciu určite zaslúži. Snáď sa po desiatich rokoch prejde od slovám k činom a Bratislava sa dočká ďalšieho zlepšenia. Zatiaľ to vyzerá tak, že sága Kamenného námestia aspoň pokračuje a všetky strany majú záujem projekt oživiť.

foto7

foto: asb.sk

zdroj titulnej fotografie: asb.sk / tripadvisor.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech