Začal sa impeachment voči Donaldovi Trumpovi, chcú ho zosadiť. Mal podnecovať povstanie

  • Demokrati v Snemovni reprezentantov v pondelok oficiálne predložili ústavnú žalobu (impeachment) na prezidenta
  • Ten sa mal dopustiť podnecovania povstania
  • Proces ústavnej žaloby spustili potom, čo republikáni zablokovali aktivovanie 25. dodatku 
Trump2
SITA/AP, Evan Vucci
  • Demokrati v Snemovni reprezentantov v pondelok oficiálne predložili ústavnú žalobu (impeachment) na prezidenta
  • Ten sa mal dopustiť podnecovania povstania
  • Proces ústavnej žaloby spustili potom, čo republikáni zablokovali aktivovanie 25. dodatku 

Demokrati v americkej Snemovni reprezentantov v pondelok oficiálne predložili ústavnú žalobu (impeachment) voči prezidentovi Donaldovi Trumpovi. Dosluhujúci prezident sa mal dopustiť  „podnecovania povstania“.

Sporného konania sa mal dopustiť pred útokom na Kapitol v minulom týždni, keď svojich priaznivcov vyzval aby „ nakráčali dole do Kapitolu“. „Budeme povzbudzovať našich odvážnych senátorov a kongresmanov,“ pokračoval, „a pravdepodobne niektorým nebudeme toľko fandiť, pretože našu krajinu nikdy nevezmete naspäť so slabosťou.“ Senátori a kongresmani mali práve v ten deň potvrdiť hlasovanie zboru voliteľov. Trump od nich a viceprezidenta Pencea chcel aby hlasovanie zvrátili v jeho prospech. 

„Nakráčajte do Kapitolu!“ zavelil Donald Trump. Násilné protesty sledoval v bezpečí Bieleho domu

Trump sa tak stáva prvým prezidentom, na ktorého bola podatá ústavná žaloba dvakrát. Informovala o tom americká televízna stanica CNN.

Proces spustili potom, čo republikáni zablokovali aktivovanie 25. dodatku 

Impeachment kongresmani síce oficiálne predstavili, avšak poslanci o ňom v pondelok ešte nehlasovali ani nediskutovali. Počas krátkeho zasadnutia Snemovne demokrati najprv predstavili legislatívny návrh, ktorý vyzýva viceprezidenta Mikea Penca, aby aktivoval 25. dodatok ústavy. 

Podľa denníka New York Times republikáni zablokovali aktivovanie 25. dodatoku, ktorý by zbavil právomoci prezidenta a jeho povinnosti a právomoci by prešli na viceprezidenta Mikea Pencea. Návrh na aktivovanie dodatku predložila predsedníčka Snemovne Nancy Pelosi, ktorá dala Pencovi 24-hodín na učinenie rozhodnutia. 

V utorok budú o návrhu hlasovať všetci členovia Snemovne. Po odročení zasadnutia demokrati oficiálne predložili rezolúciu o impeachmente, aby o nej mohli členovia Snemovne hlasovať v priebehu tohto týždňa. Podľa CNN by to mohlo byť už v stredu alebo vo štvrtok, ak nebude ešte predtým nebude schválený legislatívny návrh o aktivácií 25. dodatku.

Zdroje: TASR, CNN, New York Times

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech