Začal sa proces prepólovania Zeme, domnievajú sa vedci a ľudstvo čakajú obrovské zmeny. Na toto sa priprav

  • Magnetické pole Zeme je dôležité hneď kvôli niekoľkým aspektom
  • Aktuálne však prechádza zmenami
BeFunky-collage(320)
Ilustračný obrázok, unsplash/ Chris Leipelt, unsplash/NASA
  • Magnetické pole Zeme je dôležité hneď kvôli niekoľkým aspektom
  • Aktuálne však prechádza zmenami

Na informáciu, že magnetické pole Zeme prechádza zmenami upozornil, v rámci slovenských médií portál iMeteo. Objasnili, že magnetický severný pól sa presúva z kanadskej Arktídy smerom na Sibír.

Tvorí istý ochranný štít

„Magnetické pole Zeme je generované prúdením roztaveného železa v jadre planéty, ktoré sa nachádza približne 2896 km pod našimi nohami. Táto prehriata kvapalina generuje elektrické prúdy, ktoré zase produkujú elektromagnetické polia.

Aj keď sú procesy, ktoré vedú k obráteniu pólov, pomerne málo pochopené, počítačové simulácie planetárnej dynamiky ukazujú, že zvraty vznikajú spontánne,“ uvádza časopis Astronomy.

Magnetické pole Zeme je dôležité hneď z niekoľkých hľadísk. Nielenže sa na základe neho orientujú lode a lietadlá, ale aj vtáky a iná zver počas migrácie. Pre ľudí je dôležitý preto, že tvorí ochranný štít pred vysokoenergetickým kozmickým žiarením.

Vtáky
zdroj: unsplash/REGINE THOLEN

Proces už pravdepodobne začal

Vedci prednedávnom v magazíne Astronomy uverejnili štúdiu, ktorá poukazuje na to, že magnetický severný pól sa vychyľuje a presúva z kanadskej Arktídy stále viac smerom na Sibír. „Mnoho vedcov sa domnieva, že na našej planéte sa proces prepólovania už začal,“ uvádza Imeteo.

Nejde však o prvé magnetické prepólovanie na našej planéte. Vedci sa domnievajú, že Zem za posledných 2,6 miliónov rokov zmenila svoje magnetické póly najmenej desaťkrát. Posledná takáto zmena bola viditeľná približne pred 780 000 rokmi.

Prepólovanie Zeme sa však neodohráva zo dňa na deň. Ide totiž o zložitý proces, ktorý trvá niekoľko desiatok až stoviek rokov.

Lietadlo
zdroj: unsplash/Marcus Zymmer

Stihneme sa zmenám prispôsobiť?

Ako uvádza magazín Astronomy, vedci nevedia presne určiť, aké následky by mohol mať spomínaný proces. Ako sme uviedli už vyššie, pomocou magnetického poľa Zeme sa riadi pri migrácii niekoľko druhov zvierat.

Satelit
zdroj: unsplash/NASA

Okrem toho by mohlo prepólovanie vážne narušiť aj satelity. Prítomné by tak mohli byť poruchy prenosu telefónneho a televízneho signálu cez satelit.

Podľa vedcov bude ale závažnosť magnetického zvratu závisieť od toho, ako dlho potrvá samotný proces. Ak sa ešte bude posúvať niekoľko tisíc rokov, je podľa ich slov možné, že sa sťahovavé tvory aj ľudstvo dokáže zmenám prispôsobiť.

Zdroje: imeteo, Astronomy

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech