Daniel Bombic putuje do väzby: Najvyšší súd zrušil predchádzajúce rozhodnutie
- Danielom Bombicom sa opäť zaoberá Najvyšší súd
- Podľa prokuratúry nerešpektoval zákaz šíriť nenávistné príspevky
- Hrozí mu väzba

- Danielom Bombicom sa opäť zaoberá Najvyšší súd
- Podľa prokuratúry nerešpektoval zákaz šíriť nenávistné príspevky
- Hrozí mu väzba
Najvyšší súd Slovenskej republiky sa opäť zaoberá prípadom extrémistu Daniela Bombica, informuje v správe Denník N. Rovnako ako vo februári, aj teraz rozhoduje ten istý senát pod vedením sudkyne Dany Wänkeovej. V predchádzajúcom rozhodnutí Bombicovi umožnili ostať na slobode, avšak pod podmienkou, že sa zdrží šírenia nenávistných prejavov.
Prokurátor žiada väzbu za porušenie podmienok
Hlavným dôvodom, prečo sa súd k prípadu vracia, je podozrenie, že Bombic dohodnuté podmienky porušil. Podľa prokuratúry mal opakovane zverejňovať obsah, ktorý je v rozpore so zákazom Najvyššieho súdu.
V období veľkonočných sviatkov už raz rozhodoval Špecializovaný trestný súd, ktorý Bombica do väzby nevzal. Sudca Rastislav Stieranka vtedy konštatoval, že v jeho príspevkoch nenašiel prvky, ktoré by napĺňali skutkovú podstatu šírenia nenávisti.
Súdne pojednávanie prilákalo známe tváre
Na dnešnom pojednávaní nechýbali ani verejne známe osoby. Do súdnej siene prišla europoslankyňa Judita Laššáková, ale aj bývalý kandidát strany Republika Pavol Slota. Bombica osobne podporil aj kontroverzný influencer Filip Sulík, s ktorým nedávno vystúpil na spoločnej diskusii.
Aktualizácia: Bombic poputuje do väzby
Najvyšší súd poslal Bombica do väzby. Najvyšší súd tak zrušil aprílové rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu, ktorý ponechal Bombica na slobode. Informoval o tom Denník N. TASR informovala, že utorkové rozhodnutie súdu je právoplatné.
Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR navrhoval väzobné stíhanie Bombica pre neplnenie povinností, resp. porušenie obmedzení. Obmedzenia mu uložil už skôr NS SR.
Žilinka považuje za dôležitú nestrannosť súdu
Z pohľadu prokurátora je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. Najvyšší súd (NS) SR nepodľahol tlaku a postupoval nestranne. Generálny prokurátor Maroš Žilinka to uviedol na sociálnej sieti v reakcii na utorkové rozhodnutie súdu vziať obvineného do väzby.
„Najvyšší súd SR vyhovel návrhu prokurátora oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry SR, ktorý tvrdil, že obvinený z extrémistickej trestnej činnosti porušil podmienky, ktorými bola väzba pôvodne nahradená, a obvineného vzal do väzby,“ skonštatoval Žilinka.
Článok sme aktualizovali 29. apríla o 19:30.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Denník N, Archív SIU, Denník N, TASR