Začala sa rekonštrukcia Hlavnej stanice! Bohužiaľ, nie taká, na akú všetci čakáme

  • V súčasnom stave bratislavskej Hlavnej stanice je každá zmena dobrá, no šampanské ešte neotváraj.
collage
commons.wikimedia.org / slovak-republic.org
  • V súčasnom stave bratislavskej Hlavnej stanice je každá zmena dobrá, no šampanské ešte neotváraj.

Hanbiť sa za bratislavskú Hlavnú stanicu je už v podstate súčasťou slovenskej národnej identity. Všetci vieme, ako vyzerá, no čo je ešte horšie, všetci vieme ako dlho už sága doťahovačiek okolo rekonštrukcie tohto vlakového mauzólea trvá.

Minulý rok sa objavili nádejné správy, že sa so stanicou počas roka 2017 spraví aspoň niečo. Zmluva s firmou, ktorá mala zrekonštruovať priestor pred stanicou vypršala a železnice sa rozhodli vziať problém do vlastných rúk.

foto: commons.wikimedia.org

Teraz sa konečne začalo niečo diať. Železnice začali s prvou z menších rekonštrukcií a ohlásili, že v stanici vybudujú bezbariérový prístup. Odhliadnuc od absurdnosti toho, že Hlavná stanica v hlavnom meste nemala do roku 2017 poriadny prístup pre imobilných cestujúcich, matky s kočíkmi a cestujúcich s veľkou batožinou, je tento krok určite chvályhodný.

Nie je to síce komplexná rekonštrukcia, na ktorú všetci čakáme, no v súčasnej situácii je takmer hocičo lepšie ako nič. Aspoň že sa začalo riešením jedného z najpálčivejších problémov stanice, ktoré by malo reálne pomôcť ľuďom, ktorí to potrebujú.

 

 

foto: slovak-republic.org

Hlavným bodom rekonštrukcie je vybudovanie moderných bezbariérových výťahov. To vyžaduje sanáciu služobného podchodu a výťahových šácht a vytvorenie nového batožinového priestoru vrátane výťahov, osvetlenia a kamier. Prípravné práce by mali byť ukončené do konca leta a následne by sa bezbariérové prístupy mali vybudovať do šiestich mesiacov. Celkovo to železnice bude stáť 1,468 milióna eur.

Počas rekonštrukcie budú mať pasažieri so zníženou pohyblivosťou obmedzený prístup pomocou terajších služobných výťahov a budú sa musieť na stanicu dostaviť najneskôr 40 minút pred odchodom vlaku.

Dúfajme, že tento krok je iba prvým z mnohých na ceste ku stanici, za ktorú sa nebudeme musieť hanbiť.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech