Začali testovať vakcínu proti koronavírusu, reálne výsledky prídu až po roku

  • O vytvorenie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sa snažia početné tímy výskumníkov na celom svete
BeFunky-collage
TASR/Unsplash
  • O vytvorenie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sa snažia početné tímy výskumníkov na celom svete

V Spojených štátoch začínajú v pondelok s klinickým testovaním vakcíny proti novému koronavírusu. Informáciu priniesla agentúra SITA.

Experimentálnu vakcínu dostane prvý účastník testovacieho procesu, uviedol predstaviteľ americkej vlády pod podmienkou anonymity, keďže Washington o ňom zatiaľ oficiálne neinformoval. Proces financuje Národný zdravotnícky inštitút (NIH), pričom testovanie sa uskutočňuje vo výskumnom ústave v meste Seattle v štáte Washington.

Podľa zdravotníckych predstaviteľov bude však trvať rok až 18 mesiacov, kým sa podarí plne overiť akúkoľvek potenciálnu vakcínu. Testovať ju začnú na 45 mladých, zdravých dobrovoľníkoch, pričom podávať im budú rôznu dávku očkovacej látky. Nie je pritom žiadna šanca, že by sa prostredníctvom nej nakazili, pretože samotný vírus neobsahuje. Cieľom je výlučne zistiť, či nemá vedľajšie účinky, aby sa mohlo pristúpiť k väčším testom.

O vytvorenie vakcíny proti ochoreniu COVID-19 sa snažia početné tímy výskumníkov na celom svete. Dôležité pritom je, že sa usilujú vyvinúť iné druhy vakcín s pomocou nových technológií. To by mohlo nielen urýchliť ich výrobu v porovnaní s tradičnými vakcínami, ale mohli byť byť tiež účinnejšie.

V Spojených štátoch sa novým koronavírusom nakazilo už takmer 3 800 osôb a 69 mu zatiaľ podľahlo. Počet infikovaných v celosvetovom meradle presiahol 170-tisíc, mŕtvych je už viac než 6 500.

zdroj: TASR

Slovensko zatvára prevádzky a verejné miesta

Zatvorenie maloobchodných prevádzok, zákaz prítomnosti verejnosti v prevádzkach verejného stravovania či nariadená izolácia v zariadeniach určených rezortom vnútra pre občanov skupinovo vracajúcich sa z postihnutých oblastí zahraničia. Aj takéto opatrenia platia oddnes na Slovensku.

Na základe vyhlásenia mimoriadnej situácie na území SR vládou a nedeľňajšieho rozhodnutia vlády SR ich vydáva Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR ako príslušný orgán štátnej správy na úseku verejného zdravotníctva podľa zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia. Agentúru SITA o tom informovala Daša Račková z ÚVZ SR.

Na 14 dní sú oddnes od 6:00 zatvorené všetky maloobchodné prevádzky a všetky prevádzky poskytujúce služby okrem predajní potravín, mäsa, chleba a pečiva, ovocia a zeleniny, predajní potravín na osobitné výživové účely pre dojčatá a malé deti a predajní potravín na osobitné lekárske účely.

Zákaz takisto neplatí pre lekárne, predajne a výdajne zdravotníckych pomôcok, drogérie, čerpacie stanice pohonných hmôt a palív, predajne novín a tlačovín, ako aj predajne s krmivom pre zvieratá a veterinárnych ambulancií. Fungovať budú aj prevádzky telekomunikačných operátorov, prevádzky verejného stravovania a stánkov s rýchlym občerstvením, prevádzky poštových, bankových a poisťovacích služieb a prevádzky internetových obchodov (eshop) a donáškových služieb. Na rovnakú dobu je nariadené prevádzkovateľom obchodného domu, aby nezatvorili tieto prevádzky.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech