Záchranári zverejnili fotografie z nehody Petra Kellnera. Začína sa diskutovať o tom, kto zdedí jeho majetok

  • Peter Kellner bol najbohatší Čech
  • V sobotu tragicky zahynul pri nehode vrtuľníka na Aljaške
Kellner nejbohatší Čech PPF
Peter Kellner, PPF
  • Peter Kellner bol najbohatší Čech
  • V sobotu tragicky zahynul pri nehode vrtuľníka na Aljaške

Včerajšia ranná správa o tragickej smrti najbohatšieho Čecha Petra Kellnera šokovala nielen celú Českú, ale aj Slovenskú republiku. Najbohatší človek, ktorý z týchto dvoch krajín pochádza, zahynul cez víkend po páde vrtuľníka na Aljaške.

Vrtuľník, ktorý v sobotu viezol Petra Kellnera na hory v rámci lyžovačky, havaroval. „Záchranná služba dostala v sobotu o 22. hodine tamojšieho času správu o tom, že sa vrtuľník s posádkou nevrátil z výpravy, a že sa v blízkosti ľadovca Knik glacier nachádzajú trosky,“ píše ČT24.

Ako potvrdila aj hovorkyňa skupiny PPF, Jitka Tkadlecová, okrem Kellnera zahynuli po páde helikoptéry aj ostatní členovia posádky, vrátane ďalšieho pasažiera z Česka, Benjamina Larochaixa, pilotov a miestnych sprievodcov. Prežil iba jeden člen, a to snowboardista a fotograf David Horváth.

Petr Kellner kondolencia
zdroj: PPF

Dĺžka dedičského konania ešte nie je jasná

Ako Forbes uvádza, v otázke dedenia teraz nastane presne to, čo by sa stalo po smrti akéhokoľvek iného českého občana. „Ako v každej inej rodine, aj tu sa zaháji dedičské konanie, ktoré pripadne niektorému z notárov,“ hovorí David Nevesely, partner advokátnej kancelárie Havel & Partners, ktorý zastupuje pri podobných situáciách českých podnikateľov a ich firmy.

Zatiaľ nie je jasné, komu obrovský majetok pripadne. Ako prvá do úvahy prichádza Kellnerova rodina, teda manželka Renáta a jeho štyri deti. Okrem rodiny by však mohli dediť aj iní ľudia, v tom prípade by ale Kellner musel mať spísaný závet.

„Vzhľadom na to, že je pri procese potrebné osloviť radu osôb a úradov, od ktorých notár zbiera informácie o majetku, nie je dĺžka procesu dedenia úplne v rukách notára,“ uviedla pre Pravo notárka Daniela Anderson. 

Kellner nejbohatší Čech PPF
zdroj: Lance Flint/Alaska Mountain Rescue Group

Ako pokračuje, štandardná dĺžka trvá niekoľko mesiacov. Pokiaľ je predmetom dedičského konania rozsiahly majetok, je potrebné hľadať dedičov, prípadne ak sa v dedičskom konaní nachádza medzinárodný prvok, celý proces môže trvať aj niekoľko rokov.

Podľa európskych predpisov platí, že celé dedičské konanie prebieha zásadne v jednom štáte, teda obvykle v štáte, kde zosnulý žil. Vďaka tomu sa dosiahne zjednodušenie a zrýchlenie samotného jednania.

PPF má pripravený krízový plán

Kellner svoju obrovskú zodpovednosť spojenú s bohatstvom pripomínal v závere výročnej správ skupiny PPF. „Cítim zodpovednosť. Za svoje deti, za naše firmy, za to, čo sme v PPF za takmer 30 rokov vybudovali. PPF by som nikdy nepostavil sám, bez partnerov, zákazníkov, zamestnancov,“ hovoril Kellner a dodal, že úspech nie je výsledkom jedinca, ale spolupráce rodiny, blízkych a skupiny.

Práve preto je podľa Forbesu možné, že v rámci svojej nadácie mohol do dedičského konania najbohatší Čech okrem svojej rodiny previesť časť majetku aj na iných ľudí.

Kellner nejbohatší Čech PPF
zdroj: Lance Flint/Alaska Mountain Rescue Group

„Predpokladám, že v tomto prípade je už dlhšiu dobu pripravená niektorá z variant sofistikovanej štruktúry predania majetku. Rada našich klientov, aj s omnoho menším majetkom, je takto pre prípad svojej smrti poistená,“ opisuje situáciu ekonóm Štepán Křeček pre Forbes.

Podľa neho má skupina PPF krízový plán, ktorý sa po smrti Kellnera aktivoval. Okrem všetkého by mal tento plán obsahovať aj otázku dedičstva.

Sú zverejnené fotografie z nehody

Ako TV Noviny uvádzajú, vyšetrovanie tragickej nehody pokračuje. Skúmať majú najmä vrak vrtuľníka. Telá boli odovzdané aljašskému štátnemu lekárovi. Dočasné letové obmedzenie, ktoré platilo nad oblasťou ľadovca Knik, bolo zrušené.

Tím vyšetrujúci túto nehodu sa bude zaoberať taktiež letovou spôsobilosťou, operáciami, meteorológiou, štruktúrami, výkonmi vrtuľníkov, záznamovými zariadeniami a ľudským výkonom. Zatiaľ nie je známe, či pred zrážkou došlo k nejakému druhu komunikácie pilota.

Kellner nejbohatší Čech PPF
zdroj: Lance Flint/Alaska Mountain Rescue Group

Úrad už zverejnil aj fotografie Aljašskej horskej záchrannej skupiny (Alaska Mountain Rescue Group) zo záchrannej operácie a z miesta havárie, ktoré majú pri vyšetrovaní pomôcť.

Na základe daných fotografií a pozorovaní sa zdá, že vrtuľník narazil na horu asi štyri metre pod hrebeňom. Vrtuľník sa potom skotúľal asi 250 metrov z kopca, informujú TV Noviny.

Zdroje: Forbes, Pravo, TV Noviny, ČT24

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech