Zachráňme naše lesy! Ochranárska kampaň sa šíri Slovenskom, pridali sa aj známe tváre

  • Poznáš to, keď po pracovnom týždni vybehneš do hôr a obklopí ťa neskutočný pocit pokoja, ticha, harmónie, a ty si konečne a doslova vydýchneš? Vraví sa, že človek potrebuje prírodu a nie príroda človeka, no tentokrát práve ona potrebuje našu pomoc.
collageles
LZ VLK, unsplash.com
  • Poznáš to, keď po pracovnom týždni vybehneš do hôr a obklopí ťa neskutočný pocit pokoja, ticha, harmónie, a ty si konečne a doslova vydýchneš? Vraví sa, že človek potrebuje prírodu a nie príroda človeka, no tentokrát práve ona potrebuje našu pomoc.

Na Slovensku sa často pýšime prekrásnou prírodou, čarovnými lesmi a tatranskými štítmi, ktoré sem lákajú tisícky turistov ročne. Príroda a život s ňou spätý boli vždy súčasťou našej tradície a folklóru. Prečo je nám potom naša príroda taká ľahostajná? Okolo nás sa dlhodobo deje niečo, čo očiam bežných obyvateľov Slovenska zrejme uniká, no dôsledky sú nekompromisné. Naše vzácne lesy a hory sú pomaly ale isto devastované a miznú. Objem ťažby naopak rastie.

Tam, kde boli storočné stromy, sú dnes rúbaniská a holé pláne. Buldozéry a motorové píly môžeme vidieť aj na územiach našich najchránenejších národných parkov, ktoré obývajú vzácne druhy zvierat a rastlín. Medvede, vlky či vzácne tetrovy hlucháne tak prichádzajú o svoje prirodzené prostredie. Týka sa to aj Tatranského národného parku či Národného parku Nízke Tatry, v ktorých od roku 2004 zmizlo v dôsledku ťažby viac ako 70 kilometrov štvorcových lesov, ale tiež Národného parku Slovenský raj, Národnej prírodnej rezervácie Bielovodská dolina, Chráneného vtáčieho územia Stolické vrchy a ďalších.

Nie je to žiaden katastrofický filmový scenár, ale živá realita, ktorá sa deje. Na toto všetko upozorňuje najnovšia ochranárska kampaň s názvom My Sme Les, ktorá sa šíri internetom aj prostredníctvom emotívneho videa. Podporilo ju už viac ako 20-tisíc ľudí vrátane mnohých známych osobností, ako Kristína Svarinská, Zuzana Kronerová či Adela Vinczeová. Iniciátormi kampane sú známi ochranári a filmári Erik Baláž a Karol Kaliský z Lesoochranárskeho združenia VLK a z Arolla Film, ktorí svojimi dokumentmi propagujú ochranu našej vzácnej slovenskej prírody, ale aj Jakub Ptačin, Ľudmila Kolesárová či Ján Gordulič a ďalší.

„Prirodzený svet prírody je plný živých bytostí najrôznejších veľkostí, tvarov a farieb. Je to fascinujúci, priam dokonalý svet, výtvor evolúcie, ktorý človek nikdy nedokáže vyrobiť. Dokáže ho však zničiť. Život, ktorý sa vyvíjal milióny rokov nám mizne pred očami. Nemôžem uveriť tomu, že toto ničenie je správne, a že neexistuje iná možnosť. Vždy existuje alternatíva,“ píše vo výzve Erik Baláž.

Iniciatíva apeluje na solidaritu slovenskej verejnosti s prírodou, pretože len spolu je možné zastaviť ničenie slovenských lesov a vzácnych národných parkov a rezervácií. Proti komu treba bojovať? Proti štátnym orgánom, ktoré svojou nezodpovednosťou a ľahostajnosťou stoja za touto pomalou prírodnou katastrofou. Iniciatíva chce vytvárať komunitu, ktorá bude podporovať aktivity ochranárov a realizovať ďalšie kampane s cieľom vytvoriť tlak na tých, ktorí rozhodujú. Medzi priority patrí presadiť zákaz ťažby dreva a lovu zvery v chránených oblastiach, podporovať prírodný turizmus, ktorý prinesie rozvoj regiónov, či ponechať najmenej 5 % z rozlohy Slovenska bez zásahov človeka.

O tom, že podpora týchto aktivít má zmysel, svedčia aj výsledky ochranárov, ktorým sa už podarilo zachrániť napríklad Tichú a Kôprovú dolinu v Západných Tatrách, ale aj lesy na Čergove, Vihorlate, vo Veľkej Fatre či Východných Karpatoch. Aktuálne bojujú petíciou za záchranu pohoria Čergov, kde sa mimoriadne zväčšuje ťažba dreva, čo ohrozuje nielen biotopy, ale kvôli povodniam aj životy a majetok ľudí.

Ak ti nie je osud vzácnych a starých slovenských lesov ľahostajný, pridaj sa a podpor iniciatívu. Osud prírody je aj v našich rukách. Čo chceme odovzdať ďalšej generácii – odveké prírodné bohatstvo alebo holé rúbaniská?

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá