Začínala v Piešťanoch, dnes je najlepšia slovenská wakeskaterka a jej meno sa spája so známou značkou

  • Začínala ako vodná lyžiarka a dnes je najlepšou wakeskaterkou na Slovensku
  • Nedávno sa vrátila z medzinárodnej súťaže v Katowiciach. Doma v Piešťanoch ju to baví stále viac
  • Vďaka podpore Red Bullu organizuje už štvrtý rok úspešnú Wakeskate session
zuzana vráblova
Kevin Sawyer,Jan Kasl / Red Bull Content Pool
  • Začínala ako vodná lyžiarka a dnes je najlepšou wakeskaterkou na Slovensku
  • Nedávno sa vrátila z medzinárodnej súťaže v Katowiciach. Doma v Piešťanoch ju to baví stále viac
  • Vďaka podpore Red Bullu organizuje už štvrtý rok úspešnú Wakeskate session

Miluje zimu aj leto, doma má veľa plaviek a viac ju láka surferská dovolenka pri oceáne v Portugalsku ako v Chorvátsku pri stojatej vode. Tvrdí, že aj športovci dokážu oddychovať športom. Odkedy je jej druhým domovom voda, vo voľnom čase pláva menej.

Naša najlepšia slovenská wakeskaterka Zuzana Vráblová si v televízii rada pozrie freeride snowboarding v prašane. Prehrávať vie aj vďaka športu, ktorý jej ide čím ďalej, tým lepšie.

Zuzana na Sĺňave

V Piešťanoch na Lodenici funguje Vodnolyžiarsky klub už od 60-tych rokov. Má tradíciu, podmienky a vychádzajú odtiaľ zaujímaví športovci. Vodná plocha je miestom, kde sa stále cítila a cíti dobre aj Zuzana Vráblová. Na to, že je taká úspešná, je dosť mladá. Wakeskatingu sa venuje už takmer 12 rokov. Na vode je však od malička.

Zuzana začínala na vodných lyžiach asi ako všetci nadšenci vodných športov na Sĺňave. Lebo ak si z Piešťan a neskúšal si jazdiť na vode, akoby si ani z Piešťan nebol. Ťažko povedať, či ostane v Piešťanoch už natrvalo. V poslednom období je tam stále viac. V Amerike sa tento rok The Wakeskate Tour nejazdí a momentálne ju športové dianie na Slovensku zaujíma viac.

Aká je vodná tradícia v Piešťanoch?

Odjakživa u nás funguje Klub vodného lyžovania Piešťany. Na Sĺňave je dokonca vybudovaný vodnolyžiarsky vlek. Piešťany majú ako jedny z mála ešte stále fungujúci klub vodného lyžovania alebo aj jeden z troch wakeparkov na Slovensku s fullsize vlekom.

Vy ste mali nejaký vzor?

Keď som začala wakeskatovať, sledovala som hlavne videá. Tam boli teda moje vzory. Toto nie je bežný šport, ale vykonáva sa v tom istom prostredí ako vodné lyžovanie. Myslím, že najviac si na môj prechod z vodného lyžovania na wakeskating musel zvykať otec. Predsa len so mnou absolvoval väčšinu mojich vodnolyžiarskych pretekov. Ale teraz je rád. Najmä keď vidí, ako má wakeskateing baví.

Vy trénerov nemáte. Ako potom fungujete?

Ja sa vždy snažím vyhľadávať jazdcov, s ktorými by som si zajazdila. A navzájom si radíme. A točíme sa na videá. Lebo inak by sme nevedeli, kde robíme chybu. Jazdíme freestyle, do jazdy nemusíme vkladať žiadne povinné triky. Zo skúsenosti už viem, na čo rozhodcovia pozerajú a čo očakávajú. Je dôležité byť akčný na vodnej ploche, ale aj na prekážkach.

Je vás veľa?

Asi je nás čím ďalej tým viac. Máme hlavne rôzne športové akcie, ktoré nás spájajú, bavia a motivujú, aby sme pri wakeskate ostali. Tým, že nemáš trénera, potrebuješ inú motiváciu a hnaciu silu.

Angažujete sa vo Vodnolyžiarskom klube?

Ja som stále členkou od malička. Wakeboarding a wakeskating stále fungujú pod Vodnolyžiarskym zväzom. Aj v medzinárodnej federácii to funguje tak isto. My sa na Lodenici stále stretávame. Minulú sezónu sme si s deckami z klubu urobili napríklad wakeskatový deň.

Kedy sa ide v takomto športe do dôchodku? Existuje nejaký konkrétny vek?

Hmm… no možno aj tým, že u nás tá konkurencia nie je taká obrovská, tak sa to asi nedá určiť. Každý ako cíti. Ja si myslím, že aj keď už športovec nedosahuje najlepšie výsledky, stále môže byť pre komunitu obrovským prínosom. Mňa osobne baví organizovať akcie. Dúfam, že prídu mladé dievčatá, ktoré prinesú zas niečo nové a ja budem vedieť pomáhať pri iných veciach.

Aká je prvotná investícia do tohto športu?

Určite to nie je len tak. Platíš lístok na jazdenie, výstroj. Na druhej strane, keď je záujem a dieťa je šikovné, dajú sa zvažovať možnosti na jeho podporu.

Vy ste najlepšia na Slovensku….

Na wakeskate medzi dievčatami stále áno. Ale sú dievčatá, ktoré sú mladšie a rýchlo sa učia. V iných športoch sú cieľom majstrovstvá sveta. U nás to tak nie je. Teda ja to tak vnímam, ale myslím, že nie som jediná.

View this post on Instagram

🇸🇰

A post shared by Zuzana Vrablova (@zuzanavrablova) on

Sú stále znevýhodnené ženy oproti mužom?

Tieto športy prirodzene lákajú viac chalanov ako dievčatá. Aj tá výkonnosť tam je väčšia. Mňa osobne mrzí, keď vidím obrovský rozdiel vo víťazných peňažných ohodnoteniach. Ja som si už možno za tie roky aj zvykla, že chalani budú mať vždy viac.

Hovorí sa, že je to preto, lebo u mužov je vyššia konkurencia a level výkonu je vyšší. Keď dievča vyhrá pretek, mnohokrát jej finančné ohodnotenie nepokryje ani prvotnú investíciu. Rozdiely sa rátajú v stovkách, niekedy tisícoch. Toto je demotivujúce. Keď organizujem súťaž ja, „prize money“ sú rovnaké. Na druhej strane nám chalani strašne fandia a pomáhajú. A tešia sa, že jazdíme. Nie sú to oni, kto tie ohodnotenia stanovuje.

Treba na Slovensku wakeskatu väčšie promo?

Ja mám rada, keď idú veci prirodzene. Nepáčilo by sa mi, keby nás zviditeľňovali za každú cenu. To, že na akcie chodia ľudia mi je sympatické. Alebo keď nás osloví nejaký časopis, televízia a chcú o nás porozprávať sami.

Vaše meno sa spája aj s Red Bullom. Robíte spolu na skvelých kampaniach…

Spolupráca je výborná. Vďaka nim sa tomuto športu venujem tak naplno, ako sa venujem. Inak by som si to nemohla dovoliť. Na Red Bulle je super to, že v rámci komunity sa vytvárajú skvelé priateľstvá. Podporujú veľa mojich projektov.

Teraz som organizovala už 4.ročník Wakeskate session. Je to 5-dňové jazdenie wakeskaterov a keďže v našej branži to nie je len o pretekoch, stretne sa nás tam omnoho viac, ako na súťaži. V tom je tá redbullácka session skvelá. Máme fotky, videá, program, minirampy. A v rámci Redbullu sa vytvárajú pre športovcov možnosti profilácie.

zdroj: Picture shows Zuzana Vrablova in KwaZulu-Natal, South Africa on February 25, 2017 Autor: Kevin Sawyer / Red Bull Content Pool

A Wings for Life?

Tento rok som jednu z jej lokalít aj organizovala. Na to, že nie som dobrý bežec a nepoznám tak veľmi bežeckú komunitu v okolí, dopadlo to celkom dobre. V Piešťanoch máme na to dobré prostredie. Bola by škoda to nevyužiť.

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK