Zadržali syna Lukáša Machalu a vysokopostavenej prokurátorky: Matka exkluzívne prehovorila, okamžitý zásah prokuratúry

  • Kriminálny čin sa stal koncom mája na ulici v bratislavskej Dúbravke
  • 23-ročný Samuel mal strhnúť z pleca staršej ženy kabelku a utiecť
  • Vysokopostavená prokurátorka a matka prehovorila pre Startitup
Lukáš Machala
TASR/Jaroslav Novák
  • Kriminálny čin sa stal koncom mája na ulici v bratislavskej Dúbravke
  • 23-ročný Samuel mal strhnúť z pleca staršej ženy kabelku a utiecť
  • Vysokopostavená prokurátorka a matka prehovorila pre Startitup

Lukáš Machala, ktorý sa verejne najviac „preslávil“ rozhovorom o plochej Zemi a je tiež známy ako jeden z najbližších spolupracovníkov ministerky kultúry Martina Šimkovičovej, musí teraz okrem rušenia RTVS riešiť aj iný problém.

Ten Generálnemu tajomníkovi služobného úradu ministerstva kultúry spôsobil 23-ročný syn Samuel. Mladík totiž skončil v putách potom, ako ho zadržali policajti pre krádež za bieleho dňa, o ktorej ako prvý informoval týždenník Plus 7 dní.  

Základné informácie hovorili o tom, že policajti Okresného riaditeľstva Policajného zboru v Bratislave IV boli koncom mája vyslaní na Gallayovu ulicu, kde neznámy páchateľ strhol z pleca poškodenej dámsku kabelku a ušiel na neznáme miesto. Na základe zistených informácií policajti podozrivého vypátrali a obmedzili na osobnej slobode. Poškodenou bola strašia pani, ktorá sa nedokázala ubrániť.

Matka je na prokuratúre

Policajti informáciu reportérom Startitup potvrdili. „Vo vami uvedenom prípade, ku ktorému došlo dňa 29.05.2024 na Gallayovej ulici v Bratislave, bolo dňa 31.05.2024 vyšetrovateľom Okresného riaditeľstva PZ v Bratislave IV vznesené obvinenie 23-ročnému S. M. z Bratislavy zo zločinu krádeže. Bližšie informácie vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie nie je možné poskytnúť,“ prezradila o prípade syna Lukáša Machalu policajná hovorkyňa Jana Šimunková.

Zaujímavosťou je, že šéfkou okresnej prokuratúry, pod ktorú by mala kauza okradnutej ženy v Dúbravke spadať, je bývalá manželka Lukáša Machalu a matka zadržaného 23-ročného Samuela. Okamžite pre to vznikli obavy, že môže dôjsť zo strany matky alebo jej podriadených k zásahom do vyšetrovania.

Aj v tejto súvislosti sa objavili pochybenosti o správnej kvalifikácii skutku. Samuelovej matky a prokurátorky v jednej osobe sme sa okamžite pýtali na to, či zasahovala do vyšetrovania trestnej veci jej syna v súvislosti s kvalifikáciou skutku, aj na to, či nejakým spôsobom komunikovala s vyšetrovateľom policajného zboru.

„Potom, čo mi bola vec ako vedúcej prokurátorke nahlásená službukonajúcou prokurátorkou, sa všetci prokurátori Okresnej prokuratúry Bratislava IV vylúčili z dôvodu zaujatosti a vec bola bezodkladne predložená Krajskej prokuratúre Bratislava. Do priebehu vyšetrovania som žiadnym spôsobom nevstupovala a vec realizujúceho vyšetrovateľa PZ som nekontaktovala,“ reagovala na pre Startitup okresná prokurátorka. 

V súvislosti s kauzou sme oslovili Generálneho tajomníka služobného úradu ministerstva kultúry Lukáša Machalu. Toho sme sa pýtali na to, ako celú záležitosť okolo syna vníma a či mal niekedy v minulosti problém so zákonom. Na naše otázky zatiaľ nereagoval. V prípade, že obdržíme odpoveď budeme článok aktualizovať. 

Zásah nadriadenej prokuratúry

V súvislosti s kvalifikáciou skutku sme teda oslovili aj Krajskú prokuratúru v Bratislave. Poverený príslušník totiž začal trestné stíhanie za zločin krádeže. Podľa popisu skutku však by však v tomto prípade nemuselo ísť o krádež s podstatne nižšou trestnou sadzbou, ale o lúpež. Rozdiel je v tom, že páchateľ pri krádeži takpovediac využije nepozornosť a zmocní sa cudzej veci bez použitia násilia.

V prípade lúpeže páchateľ za účelom zmocnenia sa cudzej veci použije silu, za čo hrozí v prípade, že nepoužije zbraň, až osem rokov väzenia.

Krajská prokuratúra pre Startitup vysvetľuje, že podľa zistení z vyšetrovania, ktoré má k dispozícii, je kvalifikácia skutku v poriadku a vylučuje akékoľvek zasahovanie do prípadu.  

„V predmetnej trestnej veci bolo dňa 29.05.2024 začaté trestné stíhanie a následne vyšetrovateľ Odboru kriminálnej polície OR PZ Bratislava IV dňa 31. mája 2024 vzniesol obvinenie osobe S. M. pre zločin krádeže. Právna kvalifikácia skutku bola ustálená najmä na základe výpovede poškodenej, z ktorej vyplynulo, že páchateľom skutku nebolo použité násilie alebo hrozba bezprostredného násilia voči osobe poškodenej a teda neboli naplnené zákonné znaky skutkovej podstaty trestného činu lúpeže,“ vysvetlila hovorkyňa Krajskej prokuratúry v Bratislave Gabriela Kováčová. 

Ďalej vysvetlili, že k spáchaniu skutku došlo podľa prokuratúry vo večerných hodinách dňa 29.05.2024 pričom okresná prokurátorka pre Bratislavu IV vo veci nevykonávala žiadne úkony.

„Bezprostredne po tom, ako sa o skutku a osobe v tom čase podozrivého dozvedela, predložila dňa 31. mája 2024 celý na vec sa vzťahujúci spisový materiál na Krajskú prokuratúru Bratislava. Krajský prokurátor nasledujúci pracovný deň dňa 3. júna 2024 vydal príkaz, ktorým vec odňal Okresnej prokuratúre Bratislava IV a vec prikázal Okresnej prokuratúre Bratislava III na ďalšie konanie. Tieto opatrenia boli prijaté práve s poukazom na skutočnosť, že v danom čase bol podozrivým syn okresnej prokurátorky a všetci prokurátori OP Bratislava IV sa vyjadrili, že sa vzhľadom na túto skutočnosť cítia byť vo veci zaujatí,“ uzavrela stanovisko Krajskej prokuratúry v Bratislave Gabriela Kováčová. 

Najnovšie videá

Trendové videá