Záhada uniknutých pasov dubajskej delegácie: Vyšetrovanie vládnej jednotky potvrdilo, že hackeri to neboli

  • Zatiaľ nie je jasné, ako sa doklady na internet dostali, už však vieme, ako sa tam nedostali
  • Vyšetrovanie vládnej jednotky ukázalo, že nešlo o kybernetický útok
pjimage – 2021-11-03T211443.256
SIU
  • Zatiaľ nie je jasné, ako sa doklady na internet dostali, už však vieme, ako sa tam nedostali
  • Vyšetrovanie vládnej jednotky ukázalo, že nešlo o kybernetický útok

Začiatkom novembra sme ťa informovali, že na verejnom úložisku Ulož.to sa nachádzala zložka, v ktorej boli naskenované pasy celej slovenskej delegácie na Expo Dubaj. Nechýbali osobné údaje samotného ministra hospodárstva či jeho dcéry. 

Na incident vtedy upozornil anonym prostredníctvom facebookovej stránky Nekŕmte nás odpadom. Doklady boli podľa komentárov priamo na stránke so súbormi niekoľko dní. Keď sa link so súborom začal šíriť po internete, zmazali ho.

Boli na ňom osobné údaje niektorých politikov či novinárov a obsahoval fotografie cestovných dokladov. Súbor bol v tejto chvíli z danej internetovej stránky vymazaný. Nie je známe, koľko ľudí si fotografie pasov stiahlo, šlo o desiatky dokladov vrátane pasu samotného ministra Richarda Sulíka, jeho dcéry Alexandry, župana Juraja Drobu, ale aj mnohých novinárov.

zdroj: Reprofoto: Facebook/Nekŕmte nás odpadom

O stanovisko sme vtedy požiadali aj ministerstvo hospodárstva.

Aktuálne zisťujeme, čo sa presne stalo a z akého dôvodu boli tieto údaje zverejnené. V prípade, že zistíme protiprávne konanie, obrátime sa na príslušné úrady,“ vyjadrila sa pre Startitup hovorkyňa Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky Katarína Matejková.

Samotný minister Richard Sulík neskôr na tlačovej konferencii pripustil viacero možností, ako sa údaje ocitli na verejnosti.

Vládna jednotka CSIRT.SK vo svojej novembrovej správe uvádza, že ich tam neumiestnil útočník. „Jednotka sa zaoberala medializovaným prípadom úniku cestovných dokladov delegácie Ministerstva hospodárstva SR na výstavu EXPO 2020 v Dubaji. Osobné doklady boli nájdené na portáli uloz.to. Vyšetrovanie ukázalo, že k úniku nedošlo dôsledkom kybernetického útoku,“ uvádza sa v novembrovej správe, na ktorú ako prvý upozornil portál Živé.

Ako sa teda pasy dostali na verejne dostupné úložisko, zatiaľ ostáva záhadou. Podozrenie padlo aj na vládnu agentúru SARIO, ktorá pre Živé potvrdila, že zbierala kópie dokladov delegácie na Expo Dubaj 2020, no zdieľala ich prostredníctvom zabezpečeného úložiska. Navyše, SARIO disponovala iba pasmi podnikateľskej delegácie, nie dokladmi úradníkov z ministerstva.

Zdroje: CSIRT.SK, Živé

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá