Záhadná ochranka Romany Tabák: Mala na ňu dohliadať počas roztržky, potom ju však zaprela

  • Romana Tabák spomínala ochranku v čase roztržky klube
  • Neskôr otočila a „zaprela“ ju
  • Tabák oficiálne ako poslankyňa nemá právo na štátnu ochranku
Romana Tabák a ochrankár
TASR/Michal Svítok, Unsplash/Job Moses
  • Romana Tabák spomínala ochranku v čase roztržky klube
  • Neskôr otočila a „zaprela“ ju
  • Tabák oficiálne ako poslankyňa nemá právo na štátnu ochranku

Minulotýždňová barová roztržka medzi poslankyňami Janou Bittó Cigánikovej a Romanou Tabák otvorila viacero otázok. Napríklad, či podobné správanie je pre zákonodarkyne a politikov vhodné. Ďalšiu nenápadnú tému, zrejme nechtiac, otvorila aj extenistka Romana Tabák, a to ešte počas minulého víkendu.

Tá totiž v reakcii pre jednu z televízií naznačila, že v podniku, v ktorom malo dôjsť k potýčke, nebola sama, ale po boku ochranky. Zaujímavosťou je, že práve poslanci, na rozdiel od prezidentky, ministrov či premiéra, nemajú automaticky nárok na pridelenie štátnej ochranky.

Tabák: Mám ochranku, nemám ochranku

„Pani Cigániková je jedna manipulátorská nepríčetná osoba, ktorej sa takýto incident nestal prvýkrát. Je mi ľúto, že ešte takto otočila a povedala, že som na ňu zaútočila. Tým, že som tam mala svoju ochranku a bolo tam veľa svedkov, tak sa nemám čoho obávať,“ opisovala šarvátku zo svojho uhlu pohľadu Tabák ešte v nedeľu pre televíziu JOJ.

Práve v jej vyjadrení otvorene priznala, že v bratislavskom klube počas incidentu mala po ruke svoju ochranku. Startitup zaujímalo, aký typ ochranky myslela, keďže ona sama ako poslankyňa na ňu nárok automaticky nemá.

Pýtali sme sa teda, či ide o jej súkromného ochrankára, alebo jej bola pridelená štátna ochrana úradom pre ochranu ústavných činiteľov, a to z bezpečnostných dôvodov.

Tabák však prekvapila, keď na otázky, či ide o jej ochranku, odpísala rázne „Nie“ a doplnila: „V klube je ochranka. Vo VIP sektore. Ja sa pohybujem voľne a ochranku nepotrebujem.“

Jana Bittó - Cigániková a Romana Tabák
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

O ochranke písala aj Cigánikovej

Zaujal nás tak obrat poslankyne v opise situácie, ktorá spočiatku jasne hovorila o svojej ochranke, no následne ju „zaprela“.

Oslovili sme k téme ďalšiu z aktérok potýčky a Jana Bittó Cigániková nám tak prezradila, že si nepamätá priamo na mieste ochranku Romany Tabák, ale pre Startitup v rozhovore priznala, že političky spolu komunikovali ešte cez víkend. V jednej z SMS správ mala práve Tabák uviesť že „mala som pri sebe ochrankára“. 

Politická atmosféra je v posledných mesiacoch turbulentná

VIP zóna bez ochrankárov

Samotná Tabák tak tvrdí, že vyjadrením o ochrankárovi myslela klubovú SBS. Oslovili sme tak človeka blízkeho vedeniu podniku, v ktorom sa roztržka udiala. K téme sa vyjadril, no nechcel byť v súvislosti s citlivosťou témy menovaný. Zdroj blízky klubu nám prezradil, že vo VIP zóne, kde sa zdržiavali političky, sa nenachádzal žiaden ochrankár podniku.

Jediná SBS-ka mala byť podľa zdroja pred vchodom do VIP-zóny, a tá mala kontrolovať oprávnenie hostí pred vstup do lukratívnej časti klubu. Zdroj nám však prezradil, že si taktiež nevšimol, že by u jednej či druhej političky bola akúkoľvek ochranka.

Takto vyjadrenie Romany Tabák o svojej ochranke  vyznieva o to kurióznejšie. Kontaktovali sme tak poslankyňu opätovne s doplňujúcimi otázkami, no Tabák už nereagovala.

Zaujímavou okolnosťou je aj fakt, že poslankyňa spočiatku rozhovor pre televíziu JOJ, v ktorom spomína ochrankára, najskôr zverejnila na svojom Instagrame, neskôr by ste ho už však na jej profile hľadali márne.

Romana Tabák odpovedá na otázky
zdroj: Startitup/Dominik Bízik

Roztržka v klube

K samotnej potýčke došlo minulý piatok v jednom z bratislavských klubov. K incidentu sa už stihli vyjadriť obidve zúčastnené. Ako prvá sa k šarvátke vyjadrila práve Cigániková na sociálnej sieti.

„Počas niekoľkých nechutných verbálnych útokov sa mi ako tak darilo zachovať si chladnú hlavu a nedať sa vyprovokovať, ale ona pokračovala. Keďže sa skrývala v šiltovke, dala som jej ju dole, nech všetci vidia, aká ‚inteligencia’ reprezentuje svojich voličov v parlamente. Myslela som, že keď si uvedomí, že sa na ňu ľudia dívajú čo stvára, že sa ukľudní,“ opisovala vyhrotenú situáciu v bratislavskom klube.

Následne mala Tabák podľa Cigánikovej zareagovať ako zvieratko“ a mala saskárku fyzicky napadnúť a ťahať za vlasy. 

V nedeľu sa k potýčke vyjadrila aj samotná Tabák, ktorá mala na udalosť trochu iný pohľad. Extenistka tvrdí, že Bittó Cigániková za ňou mala prísť v nepríčetnom stave“ a vyprovokovať celý incident.

„Zahnala sa na mňa po tvári a ako sa zahnala druhýkrát, strhla mi z hlavy šiltovku a hodila ju do miestnosti. Ja som sa bránila. Mrzí ma, že som sa nechala vyprovokovať a uštedrila jej úder, po ktorom sa ukľudnila,“ vysvetlila pre Nový Čas poslankyňa.

Tabák ešte dodala, že saskárke odpúšťa a nehodlá v súvislosti s incidentom podávať trestné oznámenie. „Pevne dúfam, že vyhľadá terapeuta a absolvuje test na drogy,“ dodala. 

Cigániková v súčasnosti vedie parlamentný zdravotnícky výbor, čo spomenula vo vyjadrení pre denník aj Tabák. „Verím, že si to uvedomí a svoju predsednícku stoličku opustí skôr, ako ju parlament odvolá. Nebolo to totiž prvýkrát, keď v podnapitom stave napádala ľudí,“ rypla si do poslankyne ešte čerstvá členka klubu Sme rodina.

K incidentu sa prostredníctvom stories na Instagrame vyjadril aj Majk Spirit. Šarvátka sa totiž odohrala v známom bratislavskom klube po jeho koncerte. „Poslankyne sa mi na koncerte ešte nepobili. Všetko je raz prvýkrát,“ napísal s dôvetkom, že „ženy treba ľúbiť“.

Ficov prípad

Téma osobnej ochranky je spätá aj so šéfom smerákov Robertom Ficom. Ten v roku 2018 po vražde novinára Jána Kuciaka odišiel z postu premiéra a vystriedal ho Peter Pellegrini. Napriek tomu, že sa Fico stal radovým poslancom a už nemal nárok na štátnych ochrankárov, naďalej sa objavovali po jeho boku aj po odchode z lukratívneho jobu. 

Denisa Saková v čase, keď zasadla na ministerské kreslo na čele rezortu vnútra namiesto Roberta Kaliňáka, predlžovala umiestnenie ochranky práve po Ficovom boku.

Podľa Denníka N dôvodom zotrvania ochrankárov vo Ficovej blízkosti boli možné vyhrážky. Saková však podľa portálu tieto domnienky nikdy nekonkretizovala.

Štátnej ochranke Roberta Fica dal stopku až nový minister vnútra Roman Mikulec, ktorý nastúpil na čelo silového rezortu ako nominant OĽANO po parlamentných voľbách v roku 2020.

Zdroje: Denník N, JOJ, FB/JBC, Nový Čas, Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá