Zahraničné letiská kolabujú, priprav sa, že musíš prísť s veľkým predstihom

  • Zahraničné letiská kolabujú
  • Bratislavskému letisku chýba iba personál
  • Ak máš ale naplánovanú dovolenku, príď na letisko s väčším predstihom
letisko
Ilustračný obrázok, Unsplash/@philm1, Unsplash/@starocker
  • Zahraničné letiská kolabujú
  • Bratislavskému letisku chýba iba personál
  • Ak máš ale naplánovanú dovolenku, príď na letisko s väčším predstihom

Máš na toto leto naplánovanú dovolenku, na ktorú pôjdeš letecky? Potom sa priprav na menšie komplikácie. K situácii sa vyjadrilo aj bratislavské letisko.

Portál letenkyzababku.sk odporúča ľuďom, aby dorazili na letisko pred odletom s oveľa väčším predstihom, ako boli zvyknutí. 

Dlhá kontrola

Po leteckých dovolenkách radikálne vzrástol oproti rokom 2021 a 2022 dopyt. Ide najmä o najobľúbenejšie letiskové destinácie. Tomuto „trendu“ sa však zatiaľ letiská ešte len prispôsobujú.

Mnoho letísk sa ešte počas prvých rokov pandémie rozhodlo prepúšťať prebytočný personál. Keďže sa lietalo čoraz menej, výrazne potrebovali čo najviac eliminovať straty. Avšak v súčasnosti, keď sa cestovný ruch opäť prebudil k životu, sa im tento personál ešte úplne nepodarilo získať späť.

lietadlo
zdroj: Unsplash/John McArthur

Situácia sa však týka hlavne rušnejších letísk, z ktorých však lieta aj množstvo Slovákov. Na viedenskom letisku môže človek stráviť aj hodinu a pol na obyčajnej kontrole. 

Potrebný čas

Podľa portálu letenkyzababku.sk je preto nutné prísť na letisko minimálne 3 až 4 hodiny vopred. Čo sa však týka väčších letísk, tam by dali väčšiu časovú rezervu ako pri tých menších.

Aj keď sa môže stať, že na letisko dorazíš o 4 hodiny skôr a za hodinu budeš mať všetko vybavené, netreba zbytočne riskovať. Tento problém sa má však podľa dostupných informácií týkať predovšetkým iba tohto leta, ktoré je kritické pre mnohé letiská.

Počas jesene, zimy či budúceho leta by sa mala situácia výrazne zlepšiť a na letiskách by malo ísť všetko plynulejšie. K súčasnej situácii sa však vyjadrilo aj bratislavské letisko M. R. Štefánika. 

Problém bratislavského letiska

Na zahraničných letiskách je situácia alarmujúca. Cestujúci na zahraničných letiskách zažívajú diskomfort, a to najmä vďaka dlhým čakacím časom pre nedostatok personálu, štrajkom či zrušeniam letov. Situácia na Letisku M. R. Štefánika je však iná.

„Na Letisku M. R. Štefánika nedochádza k zdržaniu cestujúcich pri odbavovacom procese, avšak v čase odletov viacerých letov nie je vylúčené isté zdržanie pri vybavovaní na registrácii na let, na bezpečnostnej kontrole či po prílete pri výdaji batožín. Radi by sme verejnosť požiadali o trpezlivosť, ak ku predĺženiu čakacích dôb dôjde,“ povedal generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Letiska M. R. Štefánika Dušan Keketi.

„Nedostatok personálu napriek tomu pociťujeme. Počas leta sme prijali zhruba 120 brigádnikov a súčasní zamestnanci pracujú aj nadčasy, aby sa zdržania cestujúcich eliminovali, čo si, samozrejme, ceníme a ďakujeme im,“ dodal Dušan Keketi.

Noví zamestnanci

Nedostatok personálu pociťuje celý letecký priemysel, vrátane Letiska M. R. Štefánika. Aj keď bratislavské letisko prijalo nových zamestnancov, tí musia byť ešte posúdení pre prácu v civilnom letectve, pričom posudok vykonáva Dopravný úrad. Okrem toho musia ešte absolvovať mnoho školení, čo môže trvať aj niekoľko mesiacov.

Letisko M. R. Štefánika však počas obdobia obmedzení letov na začiatku pandémie svojich zamestnancov hromadne neprepúšťalo. Obrátili sa na tzv. Prvú pomoc.

V tomto období však nepredlžovali niektoré pracovné zmluvy, ktoré boli uzavreté na dobu určitú či v skúšobnej dome. Vzhľadom na zmenu organizačnej štruktúry však niekoľko pozícií aj zaniklo. 

Bratislava Airport (BTS) sa vyjadrilo aj k meškaniu letov, ktoré je u nich iba občasné. Ide o dôsledok rotácie lietadiel počas dňa či zdržania lietadiel na jednotlivých letiskách, ako napríklad vo Viedni či v Dubline.

Cestujúcim preto odporúčajú prísť na letisko aspoň 2 hodiny pred plánovaným odletom. Stihnúť musia celý odbavovací proces, ktorý netrvá najkratšie.

Zdroje: letenkyzababku.sk, TS

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá