Zakladateľ Alibaby radí: Byť priemerom je fajn

  • Red Flag Publishing vydalo v roku 2015 knihu "Jack Ma's Internal Speeches: Trust in Tomorrow
becca-tapert-391599-unsplash
Unsplash
  • Red Flag Publishing vydalo v roku 2015 knihu "Jack Ma's Internal Speeches: Trust in Tomorrow

Mnoho slov z tejto knihy sa nikdy nedostalo na verejnosť, preto v mnohých ohľadoch prekvapila. Napríklad o tom, čo si Jack myslí o vzdelávaní a čo človek potrebuje na to, aby uspel.

Jack Ma, chairman of Alibaba Group Holding Ltd., gestures as he speaks at SoftBank World 2014 in Tokyo, Japan, on Tuesday, July 15, 2014. As SoftBank Corp. Chief Executive Officer Masayoshi Son pushes for a takeover of T-Mobile US Inc., the Japanese billionaire is asking banks to commit financing for a longer-than-usual amount of time, underscoring the intense regulatory review he faces. Photographer: Kiyoshi Ota/Bloomberg *** Local Caption *** Jack MaZobraziť celú galériu (11)
zdroj: Jack Ma, chairman of Alibaba Group Holding Ltd., gestures as he speaks at SoftBank World 2014 in Tokyo, Japan, on Tuesday, July 15, 2014. As SoftBank Corp. Chief Executive Officer Masayoshi Son pushes for a takeover of T-Mobile US Inc., the Japanese billionaire is asking banks to commit financing for a longer-than-usual amount of time, underscoring the intense regulatory review he faces. Photographer: Kiyoshi Ota/Bloomberg *** Local Caption *** Jack Ma

foto: christopherlewer.com

„Za to, čo je Alibaba dnes, musím v prvom rade poďakovať internetu. Bez tohoto trhu by som to nikdy nedokázal. Práve jeho rýchly rozvoj z nás urobil úspešných ľudí. Ďalej by som mal poďakovať čínskej ekonomike za jej extrémne rýchly rast. A tiež ďakujem ľuďom, s ktorými som posledných päť rokov pracoval, ktorí mi neustále verili a nasledovali moje myšlienky. Mnoho ľudí totiž o mne tvrdí, že som veľmi šikovný a múdry, iní tvrdia, že som len šikovný. A ja tvrdím, že to môj tím je šikovný.

Svojmu synovi som povedal: Nemusíš patriť medzi troch najlepších žiakov v triede, byť priemerom je fajn, kým tvoje známky nie sú úplne zlé. Len tento typ človeka má dostatok času na to, aby sa venoval učeniu iných skillov. Myslím si, že ak sa chce čínska ekonomika rozvíjať, potrebuje viac takýchto ľudí – ľudí s hodnotami a tým povestným drajvom.“

foto: oregonlive.com

Tieto slová ma doslova fascinovali. Už len preto, že idú úplne proti všetkým zaužívaným ázijským štandardom. Tisíckrát si počul vtipy o ázijských deťoch, ktoré otec zavrhol, lebo dostali Ačko, nie A+. Každý študent v Číne sa snaží excelovať. Vzdelávací systém to vyžaduje. Po skvelých výsledkoch ideš na špičkovú univerzitu, kde sa snažíš čo najlepšie zvládnuť gaokao skúšky. Všetka snaha mimo školy je irelevantná a všetky aktivity vonku sú len stratou času.

Ale Jack Ma si myslí niečo iné. A ako poukázal, Alibaba sa stala jednou z najúspešnejších spoločností sveta nie preto, že by bol dobrý študent (prvú skúšku na vysokej nedal trikrát).

Jackov odkaz svetu teda znie asi takto: „Venuj sa škole, ale nedovoľ jej, aby ťa definovala. Uč sa nové veci a nasleduj svoje vášne.“

foto: ibtimes.co.in

zdroj: techinasia.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech