Zakladateľ koncernu IKEA nakupuje v sekáčoch

  • A celkovo veľmi nerád míňa. Či už ide o banality ako účet u kaderníka, alebo zásadné otázky ako odvádzanie daní, Ingvar Komprad sa nerád lúči so svojimi peniazmi. Dôvod je však vraj pragmatický - snaží sa ostatným ísť príkladom.
ingvar-kamprad-vor-eh
  • A celkovo veľmi nerád míňa. Či už ide o banality ako účet u kaderníka, alebo zásadné otázky ako odvádzanie daní, Ingvar Komprad sa nerád lúči so svojimi peniazmi. Dôvod je však vraj pragmatický - snaží sa ostatným ísť príkladom.

Byť šetrný a nerozhadzovať peniaze na nepotrebné záležitosti je jedným zo základných pravidiel na ceste k úspechu. Ešte nikto predsa nezarobil miliardy tým, že všetky svoje úspory oplieskal na drahé autá, sídla a iné stimulátory ľudského ega. (Väčšina to urobilax až po zarobení spomínaných miliárd.) Niektorí z tej hornej svetovej desiatky sú známi tým, že svet módy skutočne neriešia – napríklad aj otec Facebooku, Mark Zuckerberg, ktorý každý deň nosí to isté šedé tričko, mikinu a rifle. A potom sú tu takí, ktorých vychovala celkom iná doba. Ako napríklad Ingvar Komprad, ktorý stojí za svetoznámym reťazcom menom IKEA a na globálnom zozname miliardárom sa umiestnil na štvrtom mieste.

Malý Ingvar v drevenom autíčku

Ingvar-Kamprad-as-a-boy

foto: sweden.se

 

Svoj šetrný postoj k narábaniu s peniazmi pripisuje svojim koreňom v južnom švédskom regióne Smaland, ktorý sa vždy venoval najmä poľnohospodárstvu. Oblasti s podobným zameraním nikdy nebývali tie najbohatšie. Komprad, ktorý onedlho oslávi 90-tku, sa preto švédskej televízií priznal, že pravdepodobne všetko jeho oblečenie pochádza zo second handu. Týmto spôsobom sa snaží nielen ušetriť, ale aj byť dobrým príkladom pre ostatných.

To je na jednej strane skutočne šľachetná vec – masová výroba oblečenia s krátkou dobou trvanlivosti zaťažuje naše životné prostredie (na ktoré si IKEA potrpí), lacnú pracovnú silu, ktorá ho zhotovuje v nedôstojných podmienkach, ale aj naše peňaženky, ktoré v drvivej väčšine príkladov podobné výdavky vôbec nepotrebujú. A presne o to Kompradovi celý život ide – vyhnúť sa zbytočným výdavkom.

Ingvar Kamprad

foto: richestcelebrities.org

 

Tento leitmotív jeho životnej filozofie ho okrem strategického sťahovania cez pol Európy, aby mohol platiť čo najnižšie dane (nakoniec zakotvil vo Švajčiarsku a Lichtenšteinsku) doviedol aj k pár skutočne bizarným rozhodnutiam. Napríklad vlasy si dáva strihať len v rozvojových krajinách, pretože tam je to lacnejšie, ako v rámci západného sveta. (Aj keď, je otázne, čo je pre Ingvara Komprada, ktorého majetok sa odhaduje na vyše 65 milárd, rozvojová krajina. Možno aj Slovensko.) A pri jednej návšteve Holandska nečakaný výdavok 22 eur rozhodil jeho plány natoľko, že ku kaderníkovi nešiel vôbec.

 

mossa_898593a

foto: hd.se

 

Takýto prístup k výdavkom, nech je akokoľvek prospešný, však vysiela zmiešané signály. Je pravda, že naša civilizácia míňa často zbytočne, priveľa a najmä na veci, ktoré vôbec nepotrebuje, s peniazmi, ktoré často ani poriadne nemá. Na druhej strane nie je vôbec zlé si občas – v prípade, že tie peniaze sú a je ich primerane – dopriať niečo príjemné ako odmenu za vynaloženú snahu. Pokiaľ nemáš nejakú zvláštnu úchylku, cifry na účte – a nikde inde – ťa šťastným isto neurobia.

A okrem toho, nikto nemá rád člena partie, ktorý si od každého pri delení účtu pýta aj ten posledný cent a nikdy nikoho nikam nepozve. (Nebuď teda úplne ako Ingvar!) Nedá sa však povedať, že by nič pre ostatných neurobil a celý čas si len počítal peniaze. Stojí predsa za jednou z najpopulárnejších nábytkových sietí, ktorej nábytok a doplnky máme doma snáď každý z nás. Na svojské maniere teda má nárok. 

Ingvar Kamprad

foto: metro.se

 

Komprad sa z nábytkového koncernu pred pár rokmi stiahol a prenechal ho svojim synom. Odvtedy si užíva život zaslúžilého dôchodcu a snáď by mu nejaké to plesnutie po vrecku po forme poriadneho hipsterského účesu od švédskeho kaderníka veľmi neublížilo, no nie? No možno sa v tých švédskych second-handoch skrývajú naozajstné poklady, nielen vyťahané svetre z Tuzexu, ktoré nosila ešte tvoja babička keď balila tvojho dedka.

Zatiaľ čo ty sa nešťastne pretŕčaš v kúsku zo Zary, ktorý má na sebe každý druhý obyvateľ Slovenska, Ingvar si spokojne mädlí ruky odetý do exkluzívneho kúsku, ktorý nikto iný okrem neho nevlastní. Nielen vďaka tomu, ale aj kvôli svojmu pokornému prístupu k životu, je obľúbeným príkladom ľudských podnikateľov, ktorí napriek bohatstvu nestratili kontakt s realitou a prostredníctvom svojho životného diela sa snažia svetu vštepiť pozitívne hodnoty 

 

IngvarK_IKEA

foto: facts world

Zdroj: The Guardian, Inhabitat, zdroj titulnej fotografie: slide share

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech