Produkcia tradičnej a základnej potraviny na Slovensku klesá. Tlak na jej cenu je obrovský

  • Sebestačnosť Slovenska v produkcii mlieka je vo veľmi zlom stave
  • Rok 2023 bol historicky najhorší
na snímke je chladnička pre potraviny
Ilustračné foto, Canva/Kuma Bear
  • Sebestačnosť Slovenska v produkcii mlieka je vo veľmi zlom stave
  • Rok 2023 bol historicky najhorší

Podľa spravodajského portálu Správy RTVS je sebestačnosť Slovenska v produkcii mlieka vo veľmi zlom stave. Minulý rok sme mlieka vyprodukovali najmenej v našej histórii, no taktiež malo mlieko najvyššiu výkupnú cenu. Podľa odborníkov sa pokles cien nepredpokladá ani tento rok.

Slovensko bolo počas ostatných rokov v produkcii surového kravského mlieka v plnej sebestačnosti. Dnes je situácia iná a každým rokom sa len zhoršuje. Keďže sa na Slovensku počas roka 2023 nadojilo najmenej mlieka, aj najmenej ho išlo na pulty.

„Musíme konštatovať, že opäť to kleslo, za minulý rok klesli počty dojníc o vyše štyritisíc kusov, čo predstavuje vyše štyri percentá. Treba skonštatovať, že na Slovensku ich máme už len niečo cez 100-tisíc,“ povedala pre Správy RTVS riaditeľka Slovenského zväzu prvovýrobcov mlieka Margita Štefániková.

Počas minulého roka klesli dodávky mlieka o dve percentá, ak by sme to chceli dať do konkrétneho čísla, ide o 16,5 milióna kilogramov. „Keď sa na to pozriem z hľadiska tej sebestačnosti, ak to prerátavame priemernou spotrebou, tak ide vlastne o spotrebu pre 90-tisíc ľudí,“ spresnila Margita Štefániková.

Podľa nej náklady na farmách stúpajú aj o 150-tisíc eur. Konkrétne uviedla farmu v Žemberovciach, kde pri výrobe mlieka cez tri milióny litrov stúpli náklady o päť centov na liter mlieka.

Ceny išli hore a dole sa ešte nechystajú

Ceny mlieka na Slovensku sa medziročne ešte zvýšili, jeho objem však v roku 2023 klesol na historické minimum. Na základe oficiálnych štatistík to vyhlásil Slovenský mliekarenský zväz (SMZ), podľa ktorého bola cena surového kravského mlieka v roku 2023 historicky najvyššia.

„Podľa aktuálnych údajov Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (štatistiky o surovom kravskom mlieku a mliekarenských výrobkoch) bola nákupná cena surového kravského mlieka za rok 2023 vyššia ako v roku 2022, a to o 2,46 %. Mliekarne zaplatili vlani prvovýrobcom, teda poľnohospodárom, za vyrobené surové kravské mlieko o 1,44 milióna eur viac ako v roku 2022,“ uviedol SMZ.

V decembri 2023 dostali farmári za mlieko v priemere 0,44 eura za kilogram, pričom v decembri 2022 zaň získali výrazne viac, a to 0,51 eura/kg. Po zrátaní celého kalendárneho roka 2023 však priemerná cena surového kravského mlieka oproti roku 2022 podľa zväzu stúpla o spomínaných 2,46 %.

Objem vyrobeného surového kravského mlieka na Slovensku podľa SMZ v roku 2023 klesol na 807 421,9 tony, čo je o 16 500 ton menej v porovnaní s rokom 2022.        

„Spracovatelia mlieka tak mali na výrobu mliečnych výrobkov k dispozícii o dve percentá menej suroviny z domácej produkcie. Taký nízky objem vyrobeného surového kravského mlieka sme na Slovensku mali len raz v histórii, a to v roku 2010 po celoeurópskej ,mliečnej kríze‘,“ dodal zväz.

„Nedá sa tlačiť na spracovateľov a samozrejme tým aj na obchod, že cena mliečnych výrobkov môže ísť dole, lebo určite náklady na výrobu mlieka sú stále vyššie a vyššie. Čiže tá cena je asi oprávnená, lebo nikto nemôže povedať tej krave, aby si spravila postavu a išla na diétu. Kŕmiť ju treba, my takú cenu zaplatíme a musíme to potom dostať do výrobkov a výrobky tým pádom nemôžu byť lacné, lacnejšie, nebodaj zadarmo,“ doplnil pre portál Marián Šolty, prezident Slovenského mliekarenského zväzu.

Zdroje: Správy RTVS, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá