Záleží ti naozaj na životnom prostredí, alebo sa iba tváriš, že žiješ ekologicky? Kalkulačka ti povie pravdu

  • Každý náš krok zanecháva uhlíkovú stopu a prispieva ku klimatickej zmene
  • Táto kalkulačka ti napovie, čo môžeš zmeniť
klíma ekológia protest
TASR/Claudio Furlan/LaPresse via AP
  • Každý náš krok zanecháva uhlíkovú stopu a prispieva ku klimatickej zmene
  • Táto kalkulačka ti napovie, čo môžeš zmeniť

Ministerstvo životného prostredia (MŽP SR) spustilo kalkulačku na vypočítanie individuálnej uhlíkovej stopy. Kalkulačka ti umožní za pár minút vypočítať, koľko kilogramov emisií skleníkových plynov vďaka ich činnosti uniklo tento rok do ovzdušia. 

Kalkulačku, ktorá vypočíta tvoju uhlíkovú stopu nájdeš tu.

Kalkulačka pracuje s údajmi od užívateľa o jeho spôsoboch dopravy, bývania, či spotreby. Pri bývaní sa úroveň spotreby vyhodnocuje nie iba cez energetické parametre domu, ale aj cez množstvo používaných spotrebičov. Aplikáciu pripravil Inštitút environmentálnej politiky (IEP).

Vieš, aký dopad má tvoj život na životné prostredie a akú tvoríš uhlíkovú stopu?

Pri tejto uhlíkovej kalkulačke si ľahko všimneme, že sú v nej položky ako napríklad spôsob vykurovania bytovky, ktoré jednotlivec ovplyvní len ťažko. Sú tam však aj také, pri ktorých je rozhodnutie iba v našich rukách. Ochrana Zeme pred klimatickou krízou tak prestáva byť abstraktnou hrozbou a vidíme, že je aj našou osobnou voľbou,“ povedal minister životného prostredia Ján Budaj (OĽaNO).

Podľa ministra je uhlíková kalkulačka výborná možnosť, ako preložiť všeobecné reči o otepľovaní a klimatickej kríze do obrazu nášho bežného života. Mala by zároveň ľuďom pomôcť pochopiť, že globálne znečistenie emisiami oxidu uhličitého (CO2) sa skladá z kilogramov a gramov, ktorými planétu zaťažuje bez výnimky každý človek.

Slovenský profesor vyrobil revolučný materiál: Bezkonkurenčný bioplast možno dokáže rozkladom vyživovať rastliny

Budaj dodáva, že nový nástroj ukazuje, že k tomu, aby ľudia pomohli klíme, stačí prestúpiť z auta do autobusu, prípadne na bicykel či vlak. Nemalé emisie vyprodukuje aj prekurovanie domácností a nadmerná spotreba elektriny. K zníženiu našej osobnej uhlíkovej stopy pomôže aj zníženie príjmu niektorých druhov mäsa.

Článok bol pôvodne uverejnený v decembri 2020.

Zdroj: SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech