Zuckerberga žaluje prokurátor. Doplatiť má na staré hriechy Facebooku

  • Škandál Facebooku z roku 2016 má svoje pokračovanie
  • O riziku možného úniku dát mal šéf spoločnosti dobre vedieť
mark zuckerberg facebook interview
YouTube/Tim Ferriss
  • Škandál Facebooku z roku 2016 má svoje pokračovanie
  • O riziku možného úniku dát mal šéf spoločnosti dobre vedieť

Generálny prokurátor Washingtonu DC zažaloval Marka Zuckerberga, informuje The Guardian. Šéf spoločnosti Meta mal svojimi rozhodnutiami umožniť spoločnosti Cambridge Analytica získať osobné údaje miliónov Američanov. Stalo sa tak v roku 2016, počas volebného obdobia.

Spomínaná politická poradenská spoločnosť zneužila osobné informácie pre účely politickej reklamy. Generálny prokurátor chce, aby za to samotný Zuckerberg čelil následkom.

Spravodlivosť

Žalobu podal prokurátor federálneho okrsku District of Columbia Karl Racine, informuje The Boston Globe. Žaloba tvrdí, že sa Zuckerberg priamo podieľal na politikách, ktoré umožnili spoločnosti Cambridge Analytica nevedomky zhromažďovať osobné údaje amerických voličov. Robili tak v snahe pomôcť predvolebnej kampani Donalda Trumpa.

Analytická spoločnosť vytvorila na Facebooku aplikáciu, v ktorej si mohli používatelia za finančnú odmenu vyplniť krátky prieskum. Firma využila slabé nastavenia súkromia a získali tak nielen informácie o respondentoch, ale aj o ich priateľoch, ktorí sa do prieskumu nikdy nezapojili.

Portál Fontech pripomína, že Facebook firme dáta nepredal ani vyslovene neposkytol. Zlé zabezpečenie však spôsobilo, že si ich mohli stiahnuť sami. Problém vidí prokurátor v tom, že o chybných nastaveniach Zuckerberg vedel.

„Tento bezprecedentný bezpečnostný únik odkryl osobné informácie desiatok miliónov Američanov,“ uviedol v stanovisku Racine. Podľa jeho slov mal Zuckerberg používateľov klamať v súvislosti s tým, ako chránia ich súkromie.

„Táto žaloba nie je len oprávnená, ale aj nevyhnutná. Vysiela jasný odkaz, že vedúci predstavitelia spoločností, vrátane generálnych riaditeľov, budú braní na zodpovednosť za svoje činy.“

Zuckerberg
zdroj: Flickr/Anthony Quintano

Zuckerberg o rizikách vedel

V roku 2018 vyšlo najavo, že sa spoločnosť Cambridge Analytica dostala podvodným spôsobom k podrobným informáciám o približne 87 miliónoch používateľov Facebooku. Vďaka získaným dátam vedeli mimoriadne presne cieliť reklamu.

Racine tvrdí, že bol škandál Cambridge Analytica výsledkom Zuckerbergovej snahy sprístupniť Facebook vývojárom tretích strán.

Racine už v roku 2018 zažaloval materskú spoločnosť Facebooku Meta (vtedy ešte mala názov Facebook, pozn, red.) na základe zákona o postupoch ochrany spotrebiteľa v District of Columbia. Podľa zákona sú za porušenie zodpovední jednotlivci, ak o skutočnosti v danom čase vedeli.

Racine tvrdí, že šéf Facebooku vedel o možných rizikách zdieľania dát užívateľov s tretími stranami. Podľa jeho slov však nepodnikol patričné kroky na to, aby riziká eliminoval.

V roku 2019 dostal Facebook od Federálnej obchodnej komisie pokutu vo výške 5 miliárd dolárov za porušenie súkromia spotrebiteľov. Kritici však tvrdia, že to bolo príliš málo na to, aby sa skutočne zmenilo správanie spoločnosti.

Žaloba proti Zuckerbergovi je založená na stovkách tisícov dokumentov. Obsahuje výpovede zamestnancov a informátorov, ktoré boli zhromaždené v rámci prebiehajúceho súdneho sporu proti spoločnosti Meta.

Generálny prokurátor v súčasnosti chce, aby bola pokuta udelená priamo Zuckerbergovi. Tvrdí, že má práve on zásadný vplyv na chod spoločnosti.

Zdroje: The Guardian, Fontech, The Boston Globe

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá