Žalovať Čínu za škody, ktoré vznikli kvôli koronavírusu? V Británii sa ozývajú podporné hlasy

  • Mali by sme žalovať Čínu za prepuknutie koronavírusu a následné ekonomické škody?
  • Niektorí britskí politici sa zhodujú na tom, že áno. Podľa nich je účet za vírus vysoký a všetkému by sa dalo predísť, keby hovorila Čína pravdu
TASR
  • Mali by sme žalovať Čínu za prepuknutie koronavírusu a následné ekonomické škody?
  • Niektorí britskí politici sa zhodujú na tom, že áno. Podľa nich je účet za vírus vysoký a všetkému by sa dalo predísť, keby hovorila Čína pravdu

Británia by mala žalovať Čínu za ekonomické škody, ktoré vznikli v dôsledku prepuknutia koronavírusu. Veľká Británia by sa podľa niektorých konzervatívcov vedených ministrom Damianom Greenom mala súdiť o približne 400 miliárd eur. Informuje o tom britský Daily mail.

Podľa nich by mali Briti prehodnotiť a „resetovať“ vzťahy s Pekingom. Zároveň tvrdia, že ak by Čína netajila prepuknutie vírusu a jeho nebezpečenstvo, situácia by nemusela prepuknúť do súčasných rozmerov.

Podľa doteraz dostupných zdrojov sa predpokladá, že krajiny G7 prišlo o viac ako 3,6 bilióna eur. Správa, ktorú zajtra zverejní britský think-tank pre zahraničnú politiku Henryho Jacksona, uvádza, že existujú dôkazy o tom, že Čína priamo porušila povinnosti v oblasti medzinárodnej zdravotnej starostlivosti.

Podľa údajov Henryho Jacsona porušila Čína hneď niekoľko medzinárodných dohôd, za ktoré by mala niesť následky.

„Čínska vláda nezverejnila údaje, ktoré by odhalili dôkazy o prenose z človeka na človeka do troch týždňov od ich poznania. Taktiež poskytla WHO nesprávne informácie o počte nakazených medzi 2. januárom 2020 a 11. januárom 2020,píše sa v správe organizácie.

Štyria bývalí ministri kabinetu a 11 ďalších konzervatívnych poslancov spolu napísali predsedovi vlády, aby obvinili Čínu a požiadali o „prehodnotenie“ vzťahov.

Zatiaľ je však príliš skoro na presné výpočty

Na druhej strane je podľa britského guvernéra centrálnej banky príliš skoro na vyčíslenie ekonomických dopadov. Ako informuje agentúra SITA, Veľká Británia by sa mala pripraviť na zhoršenie ekonomiky, keďže vplyv epidémie koronavírusu sa prehlbuje, varoval guvernér britskej centrálnej banky Mark Carney.

Šéf Bank of England konštatoval, že centrálna banka už zaznamenala pokles aktivity, ktorý by mohol signalizovať zhoršenie.

Podľa jeho slov je však príliš skoro na to, aby sa povedalo, ako veľmi bude Británia postihnutá. Informuje o tom portál news.sky.com. „Je tu menej turizmu, ako môžete vidieť na našich uliciach vo Veľkej Británii. Aj to je nižšia aktivita,“ poznamenal Carney.

„Predpokladáme, že globálny hospodársky rast bude menší a to má vplyv na Britániu,“ uviedol šéf centrálnej banky. „Ak je pomalší svet, potom Veľká Británia, ktorá je veľmi otvorenou ekonomikou, bude ovplyvnená,“ uviedol Carney.

zdroj: unsplash.com

Situáciu upokojuje aj kráľovná

Britská kráľovná Alžbeta II. sa v nedeľu večer v súvislosti s koronavírusom prihovorila národu, ktorý vyzvala, aby bol jednotný. „V minulosti sme čelili rôznym výzvam, no táto je iná. Tentoraz sa spájame so všetkými národmi sveta v spoločnom úsilí, využívame pritom obrovské pokroky vedy a inštinktívny súcit k uzdraveniu. Informuje o tom agentúra SITA.

Uspejeme, a tento úspech bude patriť každému z nás,“ vyjadrila sa vo videu z hradu Windsor. Poďakovanie smerovala najmä zdravotníkom, vojakom a ďalším členom bezpečnostných a záchranných zložiek, ale aj všetkým obyvateľom Británie.

„Som si istá, že sa národ ku mne pripojí a ubezpečí vás, že si ceníme to, čo robíte a každá hodina vašej náročnej práce nás posúva bližšie k návratu k normálnemu životu. Takisto sa chcem poďakovať tým, ktorí zostávate doma a pomáhate tak chrániť zraniteľných a mnohým rodinám ušetríte bolesť, ktorú už mnohí zažívajú zo straty svojich blízkych,“ vyhlásila.

Deväťdesiattriročná panovníčka adresovala národu počas svojej vlády špeciálne príhovory len štyri razy. V roku 1991 pre vojnu v Perzskom zálive, v roku 1997 pred pohrebom princeznej Diany, v roku 2002 po smrti jej matky a v roku 2012 pri príležitosti 60 rokov na tróne.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech