Založil Pokec, dnes pomáha Ukrajine. Osobnosťou roka podľa Forbesu je Milan Dubec

  • Magazín vyzdvihol jeho aktivity v pomoci ukrajinským utečencom
  • Slováci ho poznajú ako zakladateľa portálov Azet, Pokec a webu Aktuality
milan dubec
Osobnosť roka 2022, Milan Dubec, archív Startitup
  • Magazín vyzdvihol jeho aktivity v pomoci ukrajinským utečencom
  • Slováci ho poznajú ako zakladateľa portálov Azet, Pokec a webu Aktuality

Magazín Forbes každoročne udeľuje titul osobnosť roka. Aktuálnym víťazom prestížneho ocenenia je podnikateľ Milan Dubec. Známy biznismen podniká v oblasti online a tlačených médií. Slováci ho poznajú ako zakladateľa portálov Azet, Pokec, webu Aktuality a ďalších, avšak jeho podnikateľské aktivity sú oveľa širšie.

Slávny Žilinčan sa tak zaradil k prezidentke Zuzane Čaputovej, vedcovi Pavlovi Čekanovi či lekárovi Petrovi Sabakovi, ktorí ocenenie získali v minulosti. Magazín Forbes Slovensko tiež vyzdvihol Dubcove aktivity v pomoci ukrajinským utečencom, ktorí boli po ruskej agresii nútení opustiť svoju krajinu.

Známy podnikateľ, ale aj aktivista

V jeho rodnom meste totiž vznikol s podnikateľovou podporou projekt Camp Žilina. Ten tento rok prichýlil tisíce ukrajinských utečencov, dal im materiálnu pomoc, ale napríklad i podporu vo vzdelávaní v slovenskom jazyku, čo im môže pomôcť pri hľadaní si práce, píše Forbes.

Ďakujem Forbes za ocenie Osobnosť roka 2022Moja vďaka, obdiv a rešpekt však patrí každému podnikateľovi, firme, rodine…

Posted by Milan Dubec on Tuesday, December 6, 2022

„Moja vďaka, obdiv a rešpekt však patrí každému podnikateľovi, firme, rodine a jednotlivcom, ktorí pomáhali, pomáhajú a budú pomáhať tým, ktorí to potrebujú,“ vyjadril sa k oceneniu prostredníctvom sociálnej siete Dubec.

Prostredníctvom iného statusu tiež priblížil fungovanie projektu. V ňom uvádza, že Camp Žilina dočasne ubytoval a pomohol viac ako 2 100 ľuďom utekajúcim pred vojnou.

„ Ďalším 5 000 ľuďom sme poskytli zo zbierok humanitárnu pomoc – oblečenie, potraviny v prvých dňoch a týždňoch vojny, prostredníctvom Ukrainska Spilka/Українська Спілка. Takmer 1 000 ľudí absolvovalo jazykové kurzy, aby sa mohli plnohodnotne zaradiť do slovenskej spoločnosti,“ vysvetľuje Dubec.

Camp Žilina podnikateľ opisuje ako 360 dobrovoľníkov a tisíce podporovateľov, ktorí prispeli do zbierok oblečenia, potravín, drogérie alebo finančne podporili projekt.

Píše, že ich podporili aj desiatky firiem, ktoré pomohli, aby dokázali prostredníctvom projektu poskytnúť maximálnu pomoc ľuďom utekajúcim pred vojnou. „Som hrdý na každého jedného, kto pomáhal či už v Camp Žilina alebo akokoľvek inak,“ uzatvára biznismen a aktivista.

Aj Camp Žilina – табір Жиліна získal ocenenie Biela Vrana 2022Je to ocenenie každého, kto pomohol akokoľvek zmierniť…

Posted by Milan Dubec on Thursday, November 17, 2022

Príbeh kempu

Ešte v júni tohto roku TASR informovala, že celková hodnota podpory Campu Žilina sa vyšplhala takmer k dvom miliónom eur. Agentúru o tom informovala manažérka Nadácie Milana Dubca Katarína Schneiderová. Doplnila, že výška finančného príspevku od darcov dosiahla hodnotu 486 000 eur.

„Finančné vyčíslenie hodnoty dobrovoľníckej práce predstavuje 758 000 eur, hodnota nefinančných darov (okrem oblečenia) je 586 400 eur. Súčasťou podpory je aj štátny príspevok vo výške 123 000 eur. Cez Ukrainsku spilku prijali dobrovoľníci približne 200 000 kusov oblečenia a potrieb,“ uviedla v lete Schneiderová.

„Začínali sme s 50 – 60 posteľami, neustále sme podľa potreby pridávali ďalšie a ďalšie, v súčasnosti ich máme vyše 300. Dodnes využilo možnosť krátkodobého ubytovania približne 2 050 ľudí a približne 1 300 ľuďom sa nám podarilo nájsť dlhodobé ubytovanie v hosteloch, bytoch, horských chatách, internátoch a podobne,“ priblížila príbeh kempu spoluzakladateľka Renáta Dubec.

Zakladateľ Campu Žilina Milan Dubec v júni podotkol, že za posledné štyri mesiace zažili všetky druhy emócií od strachu, beznádeje, hnevu až po odvahu, empatiu, ochotu pomáhať a spolupatričnosť.

„Bez pomoci našich podporovateľov a dobrovoľníkov by sme nemohli vytvoriť pre ukrajinské rodiny podmienky na ich integráciu do spoločnosti. Ako spoločnosť musíme využiť príležitosť a potenciál, ktorý ľudia z Ukrajiny ponúkajú. Pretože ak sa využije správne, je pre Slovensko obohatením a rozvíja nás všetkých,“ skonštatoval Dubec.

Zdroje: Forbes, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá