AKTUALIZOVANÉ: Zamestnanci klientskeho centra pracujú prikrytí dekami a v čiapkach. Prednosta tvrdí, že pracovné podmienky sú normálne

  • Klientske centrum Okresného úradu v Žiline sa od roku 2017 nachádza v budove Europalace
  • Problémom však je, že priestory, v ktorých sa centrum nachádza, boli určené na obchodné účely
  • Pracovníci tak musia pracovať v zlých podmienkach
SIU
  • Klientske centrum Okresného úradu v Žiline sa od roku 2017 nachádza v budove Europalace
  • Problémom však je, že priestory, v ktorých sa centrum nachádza, boli určené na obchodné účely
  • Pracovníci tak musia pracovať v zlých podmienkach

AKTUALIZOVANÉ 23.3. 2021 o 16:26, doplnené o vyjadrenie prednostu úradu.

Klientske cetrum Okresného úradu v Žiline vzniklo v roku 2017. Od toho istého roku sa nachádza v budove Europalace, ktorú kúpil vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák. Budova bola pôvodne určená na obchodné účely a zamestnanci centra tak musia pracovať v nie veľmi dobrých podmienkach.

„Po zvážení piatich relevantných ponúk sme vybrali priestor klientskeho centra v budove Europalace. Nakupujeme tu viac ako 13-tisíc metrov štvorcových za cenu zhruba 6,98 milióna eur, teda za priemernú cenu 530 eur za meter štvorcový, čo považujeme za veľmi výhodnú ponuku. Je to moderná, dobre dostupná budova,“ priblížil vtedy minister Kaliňák s tým, že budova nepotrebuje žiadne rekonštrukcie.

zdroj: SIU

Je to naozaj tak?

Aj napriek tomu, že sa naozaj jedná o modernú a dobre dostupnú budovu, predsa len by sa zišli nejaké menšie rekonštrukcie. Podľa jedného zo zamestnancov, ktorý chcel kvôli ochrane pracovného miesta ostať v anonymite, je práca v týchto priestoroch nočnou morou.

Jednotlivé „kancelárie“ nedisponujú vzduchotechnikou, v dôsledku čoho sú zamestnanci 6 mesiacov PN kvôli prievanu a zápalom, ktoré sú spôsobené nepríjemným fúkaním. Mnoho z nich pracuje pod dekou a s čiapkou na hlave. 

zdroj: SIU

Niektoré kancelárie majú rozmer 8x8m, a aj napriek aktuálnej pandemickej situácii sa v nich bežne nachádza 15 ľudí. Zamestnanci taktiež nemajú priestor na uskladňovanie spisov, a tak sú poukladané na zemi a na stoličkách.

Kolaudácia

Budova Europalace, ktorá podľa Kaliňáka mala obsahovať aj detský kútik a klimatizované priestory, nie je ani skolaudovaná. S týmto problémom sme sa snažili osloviť žilinský Okresný úrad, no ich odpoveď na mail bola naozaj strohá.

zdroj: SIU

„Dobrý deň, na základe pokynu pána prednostu Okresného úradu Žilina Mgr. Kamila Rumana Vám posielame e-mail na priame vybavenie z dôvodu, že k procesu kolaudácie objektu MVSR na ulici Vysokoškolákov v Žiline nemá Okresný úrad Žilina relevantné informácie,“ píše prednostova sekretárka Ing. Katarína Ďurajková.

Prednostu sme sa snažili osloviť aj telefonicky a dať mu možnosť vyjadriť sa k pracovným podmienkam zamestnancov. V telefonickom rozhovore nám povedal, že pracovné podmienky zamestnancov nie sú vôbec také, ako sa uvádza v anonymnej správe.

zdroj: SIU

„Všetci zamestnanci majú momentálne home office, do kancelárie chodia minimálne. Čo sa týka toho, že trpia nedostatkom úložných priestorov, to taktiež nie je pravda. Kancelárie sú vybavené skrinkami a poličkami, nemôžem za to, že si to ukladajú na stoličky,“ povedal nám Mgr. Kamil Ruman.

Jediný problém, ktorý si Ruman uvedomuje je veľkosť kancelárií a neprerobené podlahy na inom oddelení. V telefonáte taktiež dodal, že ani jeden zamestnanec nemusí pracovať pod dekou a s čiapkou na hlave, keďže celá budova je klimatizovaná. „Na PN-ky kvôli zdravotným problémom spôsobenými v práci nemusí chodiť žiaden zamestnanec.“ 

zdroj: SIU

Všetko je v súlade s normami

K problému zamestnancov Klientskeho centra na Okresnom úrade v Žiline sa vyjadril aj tlačový obor kancelárie ministra vnútra SR. Tvrdia, že informácie, ktoré sme obdržali od zamestnanca, ktorý chce ostať v anonymite, sú nepravdivé. „Priestory Klientskeho centra Žilina v budove Europalace majú zabezpečenú výmenu vzduchu vzduchotechnikou. Od roku 2017 boli na systéme vzduchotechniky vykonané úpravy tak, aby boli splnené pracovné podmienky v súlade s požiadavkami vyhlášky MZ SR č. 99/2016 Z.z,“ uvádza tlačový obor.

Vyriešený bol aj problém s igelitom, ktorý mal zamestnancov chrániť od prievanu. „Problém priameho prúdenia vzduchu bol riešený doinštalovaním difúzorov na
anemostaty umiestnené nad pracovným prostredím zamestnancov,“ 
píše sa v správe.

Zároveň prichádza s informáciou, že budova je riadne skolaudovaná stavebným úradom mesta Žilina. Malo sa tak stať už v roku 2010. „Stavebný úrad MV SR v súlade s § 84 ods.2 vydal 26.06.2020 súhlas s predĺžením dočasného užívania stavby Klientske centrum OÚ Žilina (Polyfunkčný komplex EUROPALACE) na skúšobnú prevádzku do 30.6.2021.“

 

Zdroj: Ministerstvo vnútra

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech