Zamestnancom sa odporúča využiť home office. Môžeš zaň dostať výpoveď?

  • Tvoja pracovná zmluva pravdepodobne neobsahuje dodatok o tom, čo robiť v prípade, ak nastane pandemická situácia
  • Preto sme sa pozreli, ako vyzerajú nariadenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a následne úpravy Zákonníka práce
  • Tie sa na základe nariadení Krízového štábu trochu zmenili
BA (1)
Ilustračný obrázok (unsplash.com)/TASR
  • Tvoja pracovná zmluva pravdepodobne neobsahuje dodatok o tom, čo robiť v prípade, ak nastane pandemická situácia
  • Preto sme sa pozreli, ako vyzerajú nariadenia Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny a následne úpravy Zákonníka práce
  • Tie sa na základe nariadení Krízového štábu trochu zmenili

Na pondelkovej tlačovej konferencii vyhlásil Peter Pellegrini, ktorý je poverený dočasným vedením rezortu zdravotníctva, karanténu pre ľudí, ktorí sa vrátili z Talianska, Číny či Južnej Kórey.

V prípade, že sa cítiš zle, sa však odporúča zostať doma. Najväčším varovným signálom je zvýšená teplota a dráždivý kašeľ. Preto si treba dávať pozor na to, kto sa okolo teba nachádza, pretože prevencia je najlepší liek. Informácie krízového štábu pravidelne aktualizuje Úrad verejného zdravotníctva SR.

Máš nárok na home office?

Korporátne firmy, redakcie, ale aj menšie spoločnosti vyzývajú svojich zamestnancov, aby využili možnosť pracovať z domu. Skvelým variantom ranných porád je video alebo konferenčný hovor.

Čo však v prípade, ak si závislý na mieste výkonu tvojej práce, ale aj napriek tomu sa cítiš ohrozený a nechceš prácu stratiť?

Pracovná zmluva väčšinou odsek venujúci sa krízovej situácii v krajine neuvádza, pretože ju nikto nepredpokladá. Preto ak zamestnanec odmietne ísť do práce napríklad zo strachu z nákazy, je reakcia zamestnávateľa nepredvídateľná.

Zákonník práce však upozorňuje na paragraf venujúci sa práve bezpečnosti na pracovisku, ktorá sa v tomto čase ešte viac sprísňuje. Jednou z podmienok je aj správne vyhodnotenie situácie zo strany zamestnávateľa. Ten sa môže riadiť opatreniami, ktoré prijala Bezpečnostná rada SR.

U osôb, ktoré sa vrátili zo zóny výskytu ochorenia COVID-19 a nevykazujú príznaky ochorenia, sa v zmysle usmernenia hlavného hygienika SR vyžaduje, aby sledovali svoj zdravotný stav počas 14 dní od príchodu z oblasti zasiahnutej ochorením COVID-19 (kašeľ, bolesť hrdla, dýchavičnosť, horúčka). Vychádzajúc z tohto odporúčania tak zamestnávateľ môže zvážiť prácu z domu, prípadne prekážku v práci po dobu 14 dní,“ hovorí pracovné právo v súvislosti s rizikom koronavírusu.

Môžu ma vyhodiť zo strachu z nákazy?

Preventívne opatrenia, ktoré môže zamestnávateľ uplatniť smerom k zamestnancovi, sa týkajú možnosti využitia práce z domu.

V prípade ak pracovná zmluva takéto miesto výkonu práce neobsahuje, mala by sa dojednať jej zmena,“ informuje Veronika Husárová z tlačového odboru MPSVR s tým, že ak k podpisu úpravy pracovnej zmluvy nemôže dôjsť z dôvodu, že zamestnanec sa v domácej izolácii už nachádza, je dôležité takúto zmenu zaznamenať napríklad e-mailom.

Práca z domu však neprináleží len priamo ohrozeným. Mala by byť umožnená aj zdravým zamestnancom pre zvýšenie ich ochrany. Ide o takých, ktorí do práce cestujú, využívajú MHD, o takých, ktorí sa starajú o staršie osoby či deti, alebo o rodičov, ktorí sa kvôli zatvoreným školám nemajú zabezpečenú opatrovateľku. Rizikový je aj tzv. „open space“, kde je vysoká koncentrácia osôb na jednom pracovisku.

Ak do práce neprídeš, či už z dôvodu karantény, ošetrovania chorého člena rodiny alebo iného, a vopred si sa písomne nedohodol so zamestnávateľom na možnosti práce z domu, môže byť tvoja neprítomnosť ospravedlnená, no nárok na náhradu mzdy nemáš.

Môžeš si ale čerpať dovolenku alebo náhradné voľno, všetko však po dohode so zamestnávateľom.

Zdroje: uvzsr.sk, employment.gov.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá