Zamestnávajú 700 dážďoviek. Nevšedná slovenská zero-waste iniciatíva zmenila fungovanie celého officu

  • Priemerný Bratislavčan vyprodukuje 500 kilogramov odpadov ročne, zrecykluje sa menej než tretina
  • V Corwine využívajú čapovanú drogériu či ekologické čistiace prostriedky
  • Ich cieľom je nielen produkovať menej odpadu, no tiež motivovať ľudí k šetrnejšiemu životnému štýlu
corwin
  • Priemerný Bratislavčan vyprodukuje 500 kilogramov odpadov ročne, zrecykluje sa menej než tretina
  • V Corwine využívajú čapovanú drogériu či ekologické čistiace prostriedky
  • Ich cieľom je nielen produkovať menej odpadu, no tiež motivovať ľudí k šetrnejšiemu životnému štýlu

Developer Corwin na svojich budovách už roky hrdo prezentuje zelené strechy. Pri výstavbe si zakladá na využívaní recyklovaných a lokálnych materiálov a energiu získava pomocou tepelných čerpadiel.

Tento prístup sa Corwin rozhodol preniesť aj do vlastného sídla na Námestí Mateja Korvína v Bratislave.

Od roku 2019 sa developer snaží aj v rámci svojho kancelárskeho života fungovať na princípe cirkulárnej ekonomiky a zero waste. Ide pritom o odvážny krok – mnohí kľúčoví zamestnanci tak museli zmeniť svoje dlhoročné návyky. Experiment v Corwine ukázal, že cesta znižovania odpadu a ekologického nastavenia officu dokáže postupne zmeniť aj nastavenie jednotlivcov.

Zero-waste iniciatíva má pozitívny vplyv na morálku zamestnancov a veríme, že tento princíp sa vďaka iniciatíve v práci snažia aplikovať aj v svojich domácnostiach,“ uvádza Corwin.

zdroj: Corwin

Odvážny experiment z Bratislavy

Aj keď sa projekt CORWIN Office Goes Zero Waste oficiálne začal pred rokom, prvé opatrenia majú ešte skorší dátum. Menšie iniciatívy sa začali prejavovať už v roku 2017, kedy napríklad plastové fľaše nahradili sklenenými džbánmi.

Celá snaha však potrebovala energický štartovací impulz. V januári 2019 preto Corwin vytvoril ekologický tím, ktorý sa podrobne a komplexne pozrel na fungovanie jednotlivých kancelárií. V spolupráci s Inštitútom cirkulárnej ekonomiky štartu predchádzala dôkladná analýza aj inšpirácia prípadovými štúdiami.

zdroj: Corwin

Corwin si vytvoril vlastný ekologický tím

Prvým opatrením bolo zavedenie poctivej separácie. Zberné smetné koše v kanceláriách sme nahradili nádobami na triedený odpad v spoločných priestoroch. Druhým krokom bola minimalizácia obalov.

Či už sa to týka cukru, kávy, medu, všetko sa snažíme skladovať v nerezových či sklenených nádobách, ktoré sa dajú opakovane plniť a používať. No a tretím dôležitým opatrením je, že sme bioodpad začali v maximálnej miere kompostovať,“ vysvetľuje základné piliere zero waste v Corwine člen ekologického tímu Samuel Csáder.

Rad prišiel aj na netradičné riešenia. V Corwin officoch majú na necelom polmetri štvorcovom až 700 pracovníkov – konkrétne kalifornské dážďovky vo vermikompostéri.

Vzorom sa stalo Slovinsko a jeho hlavné mesto Ľubľana, v ktorom Corwin okrem Bratislavy pôsobí. V čase prípravy zero waste stratégie Corwinu priemerný Bratislavčan produkoval viac ako pol tony odpadu ročne. Obyvateľ slovinskej metropoly len 120 kilogramov.

Program zberu, triedenia a spracovania odpadov majú naozaj vynikajúco zvládnutý a patria medzi lídrov v Európe. Kým na Slovensku zrecyklujeme necelú tretinu odpadu, Slovinci až takmer dve tretiny.

zdroj: Corwin

Malo by to byť každého povinnosťou

Samotný Corwin však priznáva, že ani u nich to nie je dokonalé. „Predĺženými eko rukami a očami sa stali naše skvelé pani upratovačky, ktoré si pozorne všímali, ako k iniciatíve pristupujú jednotlivé kancelárie.

Postupne sme sa aj vďaka nim snažili presvedčiť i váhajúcich kolegov, že zero waste nie je módny trend, ale nevyhnutnosť vo svete zaplavenom odpadom. Čo nás na druhej strane teší je fakt, že dostávame aj od kolegov tipy na ďalšie možnosti a opatrenia, ktoré sú na prospech veci,“ tvrdí Samuel Csáder.

A aj na ich základe následne Corwin prešiel na čapovanú drogériu či využívanie ekologických čistiacich prostriedkov. Ďalším krokom bol aj zber zubných kefiek Curaprox, prechod na zdieľané kancelárske potreby či SWAP oblečenia v priestoroch Blumental Offices.

Podľa Corwinu je tento projekt zero-waste officov ešte len v začiatkoch. V budúcnosti sa chcú zamerať na rozšírenie opatrení či spoluprácu v rámci officových budov. Jednou z takých budov je aj Einpark Offices, ktorá sa vďaka certifikácii LEED Platinum zaraďuje medzi top 1 % udržateľných budov sveta.

Zero-waste iniciatíva Corwinu výrazne pomáha pri plánovaní ďalších projektov a je doplňujúcim komponentom v misii Corwinu stavať udržateľné projekty.

Cieľom Corwinu je tiež povzbudiť ľudí a vytvoriť také podmienky, aby sa projekty Corwinu mohli okrem unikátnej architektúry a technologických riešení pýšiť aj obyvateľmi, ktorým záleží na udržateľnom správaní sa k našej jedinečnej planéte.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá