Zamestnávatelia na Slovensku ponúkajú v inzerátoch v priemere o sto eur vyššie platy. Dôvod je jasný

  • Priemerná ponúkaná mzda na portáli Profesia.sk stúpla približne o stovku
  • Dôvodom je iná štruktúra ponúk či vyššie požiadavky
inžinieri, práca, výskum, odborník
Koronakríza Vyvolala dopyt po vysoko kvalifikovaných špecialistoch. Ilustračná snímka, Pixabay/RAEng_Publications
  • Priemerná ponúkaná mzda na portáli Profesia.sk stúpla približne o stovku
  • Dôvodom je iná štruktúra ponúk či vyššie požiadavky

Ponúkané platy v súčasných inzerátoch sú v priemere o sto eur vyššie. Kým pred koronakrízou to bolo v priemere 1 135 eur, dnes je to 1 232 eur. Informuje o tom Profesia.sk

Dôvodom je podľa analýzy portálu fakt, že klesol počet inzerátov na pozície s nižšou kvalifikáciou a teda aj nižšími platmi. Ešte viac však mohlo zavážiť aj to, že podiel inzerátov na pozície vyžadujúce vysokoškolské vzdelanie a vysokú špecializáciu stúpol. Celkovo však počet pracovných ponúk výrazne klesol.

zdroj: Profesia.sk

Viac špecialistov

Ako podotýkajú autori analýzy z Profesia.sk, zmenila sa najmä štruktúra ponúk. Najväčší záujem je o špecialistov v rôznych odvetviach. „Počet ponúk najviac rástol pri pozíciách špecialistu pohľadávok, špecialistu zaistenia, chemického inžiniera, brokera, android programátora, špecialistu prevádzky sietí a služieb či výrobného riaditeľa,“ uvádza spoločnosť.

Naopak, najväčší prepad možno vidieť pri inzerátoch s nižšou kvalifikáciou ako operátor výroby, administratívny pracovník, robotník, skladník či montážnik.“

IT službám sa darí, gastro krváca

Priemernú ponúkanú mzdu ovplyvnil okrem iného aj vyšší podiel odvetví s nadpriemernými mzdami a výpadok sektorov, kde sú platy najnižšie. Odvetvie, kde sme pri pandémii evidovali najnižší úbytok ponúk boli, jednoznačne informačné technológie. 

Priemerná ponúkaná mzda tu počas mimoriadnej situácie predstavovala 1v766 eur v hrubom a ide o sektor s najvyššími mzdami v ponukách. Nárast podielu ponúk evidoval portál napríklad aj v odvetviach ako je ekonomika a financie či manažment.

Platy však najviac rástli v iných sektoroch. Podľa údajov z Profesie, je to hlavne chemický a drevospracujúci priemysel.

zdroj: Profesia.sk

Pandémia, naopak, najviac znížila počet ponúk v odvetviach cestovný ruch gastro a hotelierstvo. Ide o sektor, v ktorom Profesia eviduje tretí najnižší ponúkaný priemerný plat.

Mzda v inzerátoch počas korony predstavovala 898 eur v hrubom. Nižšie čísla možno nájsť iba pri ponukách v odevnom priemysle a pomocných prácach.

Platy najviac klesali v odvetviach Bezpečnosť a ochrana (v priemere o 7%) a tiež v obchode (v priemere o 5%), ktorý je momentálne odvetvím s najvyšším počtom aktívnych ponúk.

V tomto prípade však prepad mohlo spôsobiť aj to, že sa zvýšil podiel ponúk na predavačov a pokladníkov a naopak znížil podiel inzerátov na odborných predajcov a obchodných zástupcov, kde sú zvyčajne ponúkané mzdy vyššie,“ podotýka Profesia.

Nárast požiadaviek

Za rastom celkovej priemernej mzdy v inzerátoch tak zrejme sú veľké zmeny na trhu práce. Medzi nimi eviduje portál tiež vyššie požiadavky zamestnávateľov na vzdelanie. Od januára do začiatku marca požadovalo vysokoškolské vzdelanie 1. a 2. stupňa len 17 percent ponúk. Počas mimoriadnej situácie stúpol ich podiel na 25 percent. 

zdroj: Profesia.sk
Zdroj: Profesia

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech