Na Slovensku nebolo nikdy viac ponúk práce. Zisti, či máš extrémne žiadanú výhodu a šéfovia sa o teba pobijú

  • V októbri uverejnili firmy až o 11-tisíc viac pracovných ponúk viac ako minulý rok
  • Ešte nikdy nemali takýto nával ponúk
peniaze práca zamestnanie
Unsplash/Alex Kotliarskyi/ Markus Spiske
  • V októbri uverejnili firmy až o 11-tisíc viac pracovných ponúk viac ako minulý rok
  • Ešte nikdy nemali takýto nával ponúk

Zamestnávatelia na Slovensku uverejnili v októbri 28 523 pracovných ponúk. Je to zhruba o 40 viac ako v septembri. Vyplýva to z analýzy portálu Profesia.sk, ktorá potvrdila, že hoci vlani bolo v tomto období na Slovensku menej nakazených, firmy sa púšťajú do väčšieho počtu náborov nových ľudí.

V októbri tohto roka uverejnili až o 11-tisíc ponúk viac ako v rovnakom období vlani. Október 2021 navyše priniesol zatiaľ najviac ponúk za 24 rokov fungovania Profesie. Pre tento mesiac bol doteraz rekordný počet inzerátov z roka 2017. Firmy vtedy uverejnili 23 902 pracovných inzerátov.

Počet ponúk neuveriteľne stúpol

Cestovný ruch, gastro a hotelierstvo. Práve odvetvie, ktoré sa s pandémiou spomína azda najčastejšie, je podľa Profesie tým, kde spoločnosť vidí najväčší medziročný nárast v počte ponúk.

Oproti roku 2020 stúpol počet inzerátov takmer štvornásobne. Najväčší medziročný nárast bol najmä pri pozíciách ako čašník, barman a kuchár.

Počet ponúk rástol výrazne aj v oblasti personalistiky, zákazníckej podpory, marketingu a umení a kultúre. Vo všetkých prípadoch stúpol zhruba dvojnásobne.

Jediným sektorom, kde portál Profesia.sk pozoruje medziročný pokles, je textilný, kožiarsky a odevný priemysel. Zamestnávatelia uverejnili v októbri 79 ponúk. To je o 15 menej ako minulý rok.

Omnoho viac hľadajú vysokoškolsky vzdelaných

Porovnanie s predošlými rokmi prezrádza, že v ponuke práce sa čoraz častejšie objavujú požiadavky na vysokoškolské vzdelanie. V októbri tohto roka bola univerzita podmienkou v 18,2 percenta ponukách.

Naopak, oproti minulému roku klesol podiel ponúk s požiadavkou na stredoškolské vzdelanie bez maturity. Kým vlani sa vyžadoval tento stupeň vzdelania v takmer 42 percentách ponúk, dnes ide o 39,7 percenta.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie