Zamilovaní muži sa vo vzťahu cítia narcisticky dokonalí. Expert odhaľuje, kedy tento pocit vyprchá a čo nasleduje

  • Narcistické správanie v zamilovanosti je čoraz bežnejším fenoménom
  • Navyše má hlboké korene aj v našej psychike
svadba
Ilustračná foto freepik
  • Narcistické správanie v zamilovanosti je čoraz bežnejším fenoménom
  • Navyše má hlboké korene aj v našej psychike

Zamilovanosť je často sprevádzaná intenzívnymi pocitmi šťastia a eufórie. V týchto momentoch, keď sa jedinci cítia byť emocionálne vysoko nadnášaní, môžu prejavovať rysy, ktoré sú typické pre narcistické správanie.

To zahŕňa zvýšené sebavedomie, pocit neobmedzených možností alebo vnímanie seba samého v nadmieru pozitívnom svetle. Muži pod vplyvom zamilovanosti môžu tieto pocity prežívať ešte intenzívnejšie vďaka tradičným spoločenským očakávaniam, ktoré ich podporujú v preberaní iniciatívy a v roli takzvaných „dobyvateľov“.

Aby sme toto správanie lepšie pochopili, najskôr je potrebné si povedať, prečo sa vlastne zamilovávame.

„Zamilovávame sa určite preto, aby sme sa na náprotivok v určitej miere naviazali a aby sme z neho urobili partnera, ktorý je nám najbližšie a na ktorého sa najviac spoliehame. Aby k tomu mohlo dôjsť, musíme sa s partnerom do istej miery prepliesť, teda sa od neho stať závislými,“ objasňuje párový terapeut Karel Chába.

Je to podľa jeho slov z toho dôvodu, aby sme zo vzťahu, akonáhle v ňom nastanú problémy, len tak neutiekli, ale hlavne z dôvodu evolučného, teda preto, aby naši potomkovia mali čo najväčšiu šancu na prežitie. 

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá