Zaplatíš si zájazd, no netušíš, kde skončíš. Slovenka založila divokú cestovku, po ktorej dopyt extrémne rastie

  • Stanka Maťugová stojí na čele cestovnej kancelárie s nezvyčajnými ponukami
  • Jej biznis model stojí na osobnom prístupe ku klientom – vďaka nemu si udržiava vysoký štandard služieb
  • Svet s ňou objavovalo už veľa spokojných cestovateľov
aurora
fshoq/unsplash
  • Stanka Maťugová stojí na čele cestovnej kancelárie s nezvyčajnými ponukami
  • Jej biznis model stojí na osobnom prístupe ku klientom – vďaka nemu si udržiava vysoký štandard služieb
  • Svet s ňou objavovalo už veľa spokojných cestovateľov

Stanka Maťugová z Turca má len 31 rokov, no už stojí na čele vlastnej cestovnej kancelárie Objavuj svet. S nápadom na vlastný projekt prišla ešte počas štúdia vysokej školy v Rusku a zabehnutý projekt funguje už 4 roky, pričom ho využilo už vyše 500 zákazníkov. Kanceláriu pritom založila len zo 700 € a študentskej pôžičky.

Cestovateľov zatiaľ nebolo veľa, no Stankin biznis model je založený na osobnom prístupe ku klientom. Cesty do Ruska ľudia absolvujú v skupinách (max 16 ľudí) s jej sprievodom, vďaka čomu v krajine nevynechajú nič zaujímavé. Vďaka Objavuj svet už ľudia zažili dobrodružstvá na Islande, v Peru i na odľahlej Kamčatke.

Omnoho vzrušujúcejší je však jej vlastný nápad, projekt menom Úlety. Malá skupinka ľudí sa vtedy vyberie na približne 4-dňový výlet, pričom do poslednej chvíle absolútne netušia, kde vlastne skončia. Dostanú len inštrukcie, čo si zbaliť, a finálnu destináciu zistia až na letisku.

„Sama som chcela zažiť niečo bláznivé, ako napríklad omylom nastúpiť na nesprávne lietadlo. Preto som vymyslela Úlety, ktoré sú populárne medzi cestovateľmi – dobrodruhmi. Cestovatelia do poslednej chvíle nevedia kam letia, dopredu dostanú len indície čo si majú zobrať a ako sa obliecť,” opisuje Stanka nápad, ktorý na česko-slovenskom trhu nemá konkurenciu.

zdroj: Objavuj svet
zdroj: Objavuj svet

Preferuje radšej menej klientov

Posledný úlet smeroval na Island, kde 8 ľudí spoločne cestovalo, bývalo a varilo si. Vznikol medzi nimi skvelý a utužený kolektív.

Cena zájazdov sa začína na sume okolo 450 eur v prípade 7-dňového výletu do Rumunska, no v ponuke je aj 10-dňový výlet na Kamčatku za takmer 2 600 eur. Mladá podnikateľka však tvrdí, že každý viac ako peniaze potrebuje v prvom rade odvahu a otvorenú myseľ.

Ak sa rozhodneš s Objavuj svet cestovať, ocitneš sa v skupine najviac 16 ľudí. „Všetkých ľudí, ktorých som sprevádzala, poznám po mene,” vysvetľuje Stanka dôležitosť osobného prístupu. Chcem im ukázať rôzne kúty sveta, aby získali vlastnú skúsenosť.”

zdroj: Objavuj svet

Je Rusko top destinácia?

Cestovka Objavuj svet funguje už 4 roky a Stanka si riskantnú kariéru zvolila pred istou kariérou v oblasti energetiky. V Česku, Fínsku a Rusku totiž študovala energetiku a dokonca aj kvantovú fyziku, no u nás tento trh prevažuje iba na západnom Slovensku.

„Strávila som mesiac v Dubne, v ruskom centre jadrového výskumu a očarila ma ich srdečnosť. Od detstva som rada cestovala tak som našla grant. SAIA ponúkala celé magisterské štúdium v Rusku. Prešla som pohovorom, hoci chvíľu váhali či ma poslať na Ural, ako som žiadala, keďže moja znalosť jazyka nebola excelentná,” hovorí Stanka. Nakoniec ich presvedčila tým, že pri štúdiu netreba vedieť jazyk, no matematiku a fyziku.

Časom zistila, že toto nie je úplne smer, ktorým by sa chcela uberať. Matika a fyzika ju však bavila, preto sa pustila do niečoho aplikovateľnejšieho v reálnom živote. Jej výber padol na štúdium energetiky. Na Island, do Ruska či iných krajín ťa tak bude sprevádzať jadrová fyzička a expertka na energetiku. V cestovaní sa tak vyzná rovnako, ako v jadrách atómov.

Stanku to pritom stále ťahalo domov, do Turca, preto sa rozhodla práve pre cestovku, ktorá sa bude týkať najmä milovaného Ruska, o ktorú sa stará doma. Vyštudovaná jadrová fyzička sa teda nakoniec rozhodla ísť za svojím podnikateľským snom. Istú kariéru vymenila za veľký risk a dnes stojí na čele úspešného biznisu.

Mnoho vecí však vyriešila odvážne a aj samotnú webstránku spravila za jednu noc podľa internetových návodov.

„Pamätám si, ako som len začínala a kamarátovi hovorila, ako budeme voziť ľudí do Petrohradu a on mi povedal, že som sa zbláznila a že na trhu je už teraz priveľa cestoviek. Chcela som tomu dať pol roka a ak by to nešlo, skúsila by som niečo iné. No Objavuj svet funguje doteraz.”

Ak nie je masové cestovanie nič pre teba a chceš svet spoznať naostro a so sprievodom odborníčky na cestovanie, cestovka Objavuj svet je tu presne pre teba. Nielenže zažiješ osobný prístup, no turistické destinácie spoznáš z úplne odlišného uhla.

zdroj: Objavuj svet

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech