Záporožská jadrová elektráreň bola na pokraji jadrovej a radiačnej katastrofy, tvrdí Ukrajina

  • Išlo o ôsmy takýto výpadok od začiatku vojny na Ukrajine
  • Všetkých šesť reaktorov tejto elektrárne je odstavených od septembra 2022
Na archívnej snímke zo 7. augusta 2022 Záporožská jadrovú elektráreň, ktorá je okupovaná ruskou armádou na juhovýchode Ukrajiny
TASR/AP
  • Išlo o ôsmy takýto výpadok od začiatku vojny na Ukrajine
  • Všetkých šesť reaktorov tejto elektrárne je odstavených od septembra 2022

Ukrajina oznámila, že dva káble elektrického vedenia do Záporožskej jadrovej elektrárne (ZAES) boli v noci na sobotu preseknuté a zariadeniu hrozilo nešťastie. TASR správu prevzala v sobotu z agentúry AFP.

Prevádzkovateľ zariadenia uviedol, že elektráreň z dôvodu úplného výpadku prúdu prešla na napájanie z 20 dieselových generátorov. Dodal, že dodávky prúdu boli neskôr obnovené. Elektráreň však bola podľa prevádzkovateľa na pokraji jadrovej a radiačnej katastrofy.

„Situáciu zachránilo rýchle konanie ukrajinských špecialistov, ktorí obnovili dodávky prúdu do elektrárne z ukrajinskej rozvodovej siete,“ uviedol prevádzkovateľ. AFP nebola schopná tvrdenia Ukrajiny bezprostredne overiť.

Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu (MAAE) v sobotu potvrdila, že v elektrárni bol v noci čiastočné prerušený prísun energie. Pripomenula, že išlo o ôsmy takýto výpadok od začiatku vojny na Ukrajine.

Rusko ZAES na juhu Ukrajiny okupuje takmer od začiatku svojej invázie z februára 2022 a odvtedy je elektráreň terčom ostreľovania. Moskva a Kyjev sa navzájom obviňujú z ohrozovania bezpečnosti tohto zariadenia.

ZAES je najväčšia svojho druhu v Európe. Všetkých šesť reaktorov tejto elektrárne je odstavených od septembra 2022, no stále si vyžadujú neustálu údržbu, aby sa predišlo ich prehriatiu. MAAE bezpečnostnú situáciu v tomto zariadení monitoruje.

Zelenskyj prisľúbil armáde reformu branného zákona

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v piatok večer vo videopríhovore prisľúbil armáde reformu branného zákona.

Navrhovaná reforma sa týka podmienok možnej demobilizácie frontových bojovníkov vrátane niektorých vojakov, ktorí bojovali na frontovej línii od februára 2022, keď Rusko začalo inváziu v plnom rozsahu, uviedla tlačová agentúra DPA.

„Každý na Ukrajine chápe, že v tejto oblasti sú potrebné zmeny,“ povedal Zelenskyj. Prezident dodal, že zmena zákona sa bude týkať aj nových potenciálnych odvedencov. Podľa jeho slov bude musieť akékoľvek zmeny vypracovať a schváliť vedenie armády.

Oznámenie reformy sa považuje za ústupok vojakom, z ktorých niektorí protestovali za väčšiu rotáciu, aby sa vyčerpaní frontoví bojovníci mohli zotaviť.

V súčasnosti slúži v ukrajinských ozbrojených silách približne 820 000 vojakov. Podľa súčasného stanného práva títo vojaci nemôžu byť demobilizovaní. Na to, aby mohla Ukrajina dokonca dočasne poslať domov aj časť odvedencov, musela by naverbovať ďalších vojakov, aby sa front nezrútil.

Šojgu hovorí o postupe ruskej armády

Ruská armáda na Ukrajine postupuje vo všetkých smeroch, vyhlásil v piatok ruský minister obrany Sergej Šojgu. Podľa analytikov sa však front na Ukrajine hýbe len málo, informuje TASR podľa správy agentúry AFP.

„Naši vojaci konajú schopne a kompetentne, zaujímajú priaznivejšie pozície a rozširujú zóny kontroly všetkými smermi,“ uviedol Šojgu.

Napriek tomu, že frontová línia sa tento rok veľmi nepohla, prebiehajú na fronte stále intenzívne boje. V poslednom období to je najmä priemyselné mesto Avdijika. Rusko v októbri obnovilo svoju snahu o jeho dobytie a podľa analytikov dosiahlo isté územné zisky za cenu obrovských ľudských strát.

Ruskí vojaci spôsobujú ukrajinským silám účinné škody z ostreľovania a výrazne znižujú ich bojové schopnosti,“ uviedol Šojgu.

Ruský rezort obrany v stredu informoval, že jeho sily dobyli obec Chromove na predmestí Bachmutu. Ukrajina uviedla, že Rusko značne zvýšilo svoje vojenské aktivity na východe krajiny. Ukrajinskí vojaci sa však podľa Kyjeva stále držia.

V júni spustila Ukrajina svoj dlho očakávaný protiútok. Postup však spomalili, prípadne zastavili dobre zaistené ruské pozície. Pred približne dvoma týždňami Kyjev uviedol, že zatlačil ruské sily niekoľko kilometrov od brehov rieky Dneper. Ak sa tieto informácie potvrdia, išlo by podľa AFP o prvý výrazný postup ukrajinskej armády od začiatku protiofenzívy.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá