Zarábajú vysokoškolsky vzdelaní ľudia naozaj viac? Tieto rozdiely ťa prekvapia

  • Vysoký záujem o vysokoškolský titul v našej krajine môže mať u nás svoje opodstatnenie
  • Ukázalo sa, že zamestnanci s univerzitným vzdelaním 2. stupňa majú výrazne lepšie platy ako pracovníci s maturitou
studenti, peniaze, vysoka skola
TASR/Jakub Kotian,DPA
  • Vysoký záujem o vysokoškolský titul v našej krajine môže mať u nás svoje opodstatnenie
  • Ukázalo sa, že zamestnanci s univerzitným vzdelaním 2. stupňa majú výrazne lepšie platy ako pracovníci s maturitou

Analýza portálu Platy.sk navyše ukazuje, že zamestnanci s vysokou školou majú na Slovensku viac možností na platový rast.  Podľa analýzy portálu Platy.sk, ktorý patrí do portfólia spoločnosti Profesia, sú platové rozdiely medzi zamestnancami so sledovanými stupňami vzdelania výrazné vo všetkých krajoch na Slovensku.

Slovenka prestala fajčiť a piť alkohol, s frajerom našetrili 18 000 eur. Dali výpoveď a precestovali celý svet

Najvýraznejší rozdiel je pritom práve v Bratislavskom kraji. Zamestnanec s maturitou tu zarobí v priemere 1307 eur v hrubom. Pracovník s vysokou školou až o 490 eur viac.

Naopak, ak sa pozrieme na to, kde je rozdiel medzi platmi najnižší, je to Prešovský kraj. Rozdiel medzi zamestnancom s maturitou a zamestnancom s vysokou školou predstavuje 235 eur, čiže zhruba 26 %.

Koľko eur si dokážeš mesačne odložiť z výplaty?

Jeden z dôvodov, prečo sú rozdiely najväčšie práve v Bratislave a najnižšie v Prešove, môže byť možnosť kariérneho rastu. Vyššie manažérske pozície zamestnávatelia často podmieňujú dosiahnutým vysokoškolským vzdelaním, pričom najviac ich je práve v hlavnom meste.

Portál Profesia.sk evidoval vlani 1317 pracovných ponúk vo vrcholovom manažmente v Bratislavskom kraji. V Prešovskom kraji išlo o 168 takýchto inzerátov.

Dlhší a výraznejší platový progres

Pohľad na zárobky ľudí s maturitou a s vysokoškolským titulom rozdelené podľa veku napovedá, že Slováci s titulom zažívajú mzdový progres dlhšie.

Väčšie zastúpenie mladých v politike a zavedenie kritického myslenia. Tieto témy sa dostávajú do popredia

Kým v súčasnosti platí, že zamestnanec s maturitou dosahuje rýchly platový progres do 34 rokov, pri zamestnancovi, ktorý má vysokoškolský titul 2. stupňa, je to v priemere až do 44-45 rokov. Neskôr už začínajú platovo skôr stagnovať.

Vysokoškolák zarobí rovnako, ako SŠ zamestnanec s 5-ročnou praxou

Analýza Platy.sk mapuje tiež rozdiely medzi maturitou a univerzitným vzdelaním ihneď po nástupe vysokoškolských absolventov na trh práce.

Priemerný základný nástupný plat 24-ročného absolventa univerzity predstavuje aktuálne 1085 eur v hrubom. Je to takmer rovnaký plat, aký majú ich rovesníci s maturitou, ktorí majú 5-ročnú prax. Priemerný základný plat týchto pracovníkov na Slovensku predstavuje 1082 eur v hrubom.

zdroj: Unsplesh/Spiske

Podobné platy majú tak v priemere zamestnanci s rozdielnym vzdelaním iba chvíľu. Platové rozdiely sú od tohto momentu stále výraznejšie.

Súčasná situácia absolventom nepraje

Profesia zostavila rebríček verejných vysokých škôl a fakúlt už po 13. krát. Každoročná analýza mapuje úspech absolventov na trhu práce počas predošlého roka.

Umiestnenie závisí od toho, koľko zamestnávateľov si prehliada životopisy absolventov, ktoré boli uverejnené na pracovnom portáli. Rebríček tak nehodnotí úroveň vyučovania, ale zameriava sa na uplatnenie jednotlivých absolventov na trhu práce.  

Spomedzi odborov sa prvé miesto nezmenilo. Firmy majú najväčší záujem o absolventov informatiky. Výrazne sa však zmenil boj firiem o čerstvo doštudovaných ľudí. Záujem firiem opadol.

Kým v roku 2018 si životopis absolventa informatiky prehliadalo v priemere 7 zamestnávateľov, vlani počet klesol na 6. Ešte výraznejší úbytok záujmu o čerstvo doštudovaných uchádzačov vidno pri ostatných odboroch. Napríklad CV absolventov strojárstva si otvorilo v roku 2018 v priemere 6 zamestnávateľov, vlani to boli už iba necelí štyria.

Nižší záujem pritom možno vnímať pri absolventoch všeobecne. Týka sa to všetkých odborov. Pokles záujmu firiem však možno sledovať pri uchádzačoch celkovo. Situácia sa preto netýka iba absolventov. Dôvodom sú zmeny na trhu práce.

Prvenstvo obhájila Ekonomická univerzita

Spomedzi slovenských verejných vysokých škôl bol vlani najväčší záujem o absolventov Ekonomickej univerzity. Za ňou skončili ďalšie dve bratislavské školy – Slovenská technická univerzita a Univerzita Komenského.

zdroj: Profesia

Keď porovnáme súčasný rebríček s minulým rokom, z TOP 10 vypadla iba jedna škola. Technickú univerzitu vo Zvolene nahradila Univerzita Konštantína Filozofa.

Rebríček fakúlt sa zmenil

Spomedzi fakúlt má najžiadanejších absolventov na slovenskom trhu práce Fakulta informatiky a informačných technológií na Slovenskej technickej univerzite.

Tak, ako rok dozadu, opäť ide o jedinú fakultu, ktorá zostala v TOP 20 na rovnakom mieste. Najväčší prepad zaznamenala Materiálovotechnologická fakulta a Strojnícka fakulta rovnako na Slovenskej technickej univerzite.  

zdroj: Profesia

Naopak, oproti vlaňajšku si najviac polepšila Farmaceutická fakulta, Fakulta matematiky, fyziky a informatiky a Fakulta manažmentu na Komenského univerzite.

Ťažšie časy pre absolventov

Portál Profesia.sk počas posledných rokov informoval o zvyšovaní podielu ponúk, ktoré sú vhodné pre absolventov. Dôvodom bol najmä výrazne vyšší počet ponúk a náročná situácia u zamestnávateľov, ktorí sa pri hľadaní novej pracovnej sily často trápili.

Zmena situácie nastala čiastočne už vlani. Výraznejšia recesia však bola očakávaná až na rok 2020. Tá prišla vďaka pandémii omnoho skôr a taktiež v omnoho väčšej sile, ako sa predpokladalo.

Z tohto dôvodu môžeme predpokladať, že náročnejší príchod na trh práce budú naši absolventi prežívať aj nasledujúce roky. Vo veľkej výhode sú preto tí, ktorí sa práci a zdokonaľovaniu vo svojom odbore venovali aj mimo školy počas svojho štúdia.

Zdroje: Profesia, Platy

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá