Zarábajú vysokoškolsky vzdelaní ľudia naozaj viac? Tieto rozdiely ťa prekvapia

  • Rozdiely medzi stupňami dosiahnutého vzdelania sú vysoké
  • Najviac požadované vzdelanie je však stále stredoškolské s maturitou
Unsplash
  • Rozdiely medzi stupňami dosiahnutého vzdelania sú vysoké
  • Najviac požadované vzdelanie je však stále stredoškolské s maturitou

Mať vysokú školu sa zjavne oplatí. Podľa najnovšieho výskumu zverejneného na stránke Tatra Banky si vysokoškolskí absolventi zarobia až o 587 eur viac ako tí so strednou školou.

Podľa analýzy je hrubý priemerný plat pre vysokoškolákov v priemere 1504 eur, stredoškolákov 986 a ľudia so základným vzdelaním zarobia 670 eur. Priemerný mesačný plat na Slovensku je približne 1063 eur.

Výskum sa pozrel aj na náklady na vysokú školu na Slovensku. Ak študent študuje na vysokej škole, jeho náklady sa pohybujú približne na úrovni 230 eur mesačne. Za 5 ročné štúdium sa čiastka môže vyšplhať na 14-tisíc eur.

Stále je to však oproti inám krajinám razantne menej. Pre príklad, v Nemecku by za 5 ročné štúdium študent zaplatil približne 60-tisíc eur, v Dánsku 45-tisíc a vo Veľkej Británii 128-tisíc eur. Samozrejme, čiastky sa môžu pri rôznych typoch štúdia meniť.

zdroj: Unsplash

Rozdiel medzi vyskoškolským a stredoškolským vzdelaním je veľký

V súčasnosti existujú rôzne štipendiá, ktoré dokážu pomôcť pri financovaní štúdia a rolu zohráva aj daný typ školy a úroveň kvality. To, že vysokoškoláci v konečnom dôsledku zarobia viac potvrdzuje aj slovenský portál Profesia.sk.

„Veľmi však záleží od regiónu. Môžeme vidieť, že kým priemerný plat vysokoškolského absolventa v Bratislave predstavuje 1322 eur v hrubom, v Prešovskom kraji ide o približne 904 eur v hrubom. Treba tiež povedať, že napríklad v Prešovskom kraji 10 percent vysokoškolských absolventov zarába pod 630 eur v hrubom,“ hovorí pre StartitUp hovorkyňa Profesie Nikola Richterová.

Ak máte vysokú školu a dokončený druhý stupeň, tak máte v porovnaní s maturantom výhoodu o pár stoviek eur. Na Slovensku sa nám štatisticky ukazuje, že rozdiel medzi priemerným zárobkom zamestnanca s maturitou a zamestnanca s vysokoškolským vzdelaním druhého stupňa je pomerne výrazný. Aj z tohto dôvodu vidíme veľký záujem maturantov ísť študovať ďalej,“  hovorí Richterová.

Podľa Richterovej, najväčšie množstvo inzerátov požaduje iba stredoškolské vzdelanie. „Najväčšia časť pracovnej ponuky vyžaduje maturitu. Ide o 38 percent z celkovej ponuky. Oproti tomu vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa vyžaduje iba 8 percent ponúk.“

Richterová ďalej uvádza, že v nasledujúcich rokoch bude zaujímavé sledovať vývoj platov, pretože sa očakáva recesia, čo znamneá, že aj platy budú rásť menej.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech