Zarábal 1,2 dolára týždenne, no aj tak sa stal milionárom. Toto je príbeh pána ocele Andrewa Carnegieho

  • Andrew Carnegie bol významným vizionárom, inovátorom a priekopníkom
  • Predtým, ako sa z neho stal jeden z najbohatších mužov sveta, čelil mnohým problémom
Andrew Carnegie
Andrew Carnegie, Carnegie Hall, picryl.com/Library of Congress, Wikimedia Commons/ Tdorante10
  • Andrew Carnegie bol významným vizionárom, inovátorom a priekopníkom
  • Predtým, ako sa z neho stal jeden z najbohatších mužov sveta, čelil mnohým problémom

Mnohí ho nepoznajú, pre iných je známy vďaka pamiatkam mesta New York. Andrew Carnegie patril medzi najslávnejších a najbohatších priemyselníkov 19. storočia. Zároveň však bol jedným z najprosperujúcejších podnikateľov a svojou prácou inšpiroval množstvo ľudí.

Tento škótsko-americký priemyselník bol tiež najväčším filantropom vo svojej epoche. Prostredníctvom svojej inovatívnej filantropickej nadácie Carnegie Corporation of New York podporoval takmer všetko, a to od demontáže jadrových zbraní a objavu inzulínu až po vytvorenie známej televíznej show Sesame Street. Jeho štedrosť nepoznala hraníc, a to dokonca ani po jeho smrti.

Predtým, než sa Andrew Carnegie vypracoval a zbohatol, čelil obrovským problémom, ktoré ale dokázal úspešne prekonať. Prečítaj si jeho inšpiratívny a neuveriteľný príbeh plný úspechu. 

Ťažká cesta imigrantov

Andrew Carnegie sa narodil dňa 25. novembra 1835 v škótskom meste Dunfermline. Ako informuje portál Britannica, jeho otec William Carnegie bol ručný tkáč, ktorý bol nútený uživiť svoju rodinu za každých okolností. V tom čase totižto prevládali v meste ťažké časy a robotníci to nemali ani zďaleka jednoduché.

William Carnegie a jeho svokor Thomas Morrison, ktorý bol obuvníkom a politickým reformátorom, sa pripojili k vtedy populárnemu chartistickému hnutiu, ktoré bojovalo za lepšie podmienky pre robotníkov.

Ako uvádza portál Carnegie Corporation of New York, ich činnosť v roku 1848 skončila, a tak sa Carnegieho rodina rozhodla predať všetok svoj majetok, vrátane ich skromného príbytku, a rozhodli sa odísť do Spojených štátov amerických za lepším životom.

Čítaj 10 dní zadarmo PREMIUM články

Zdroje: Britannica, Carnegie Corporation of New York, Success Groove, Entrepreneur, Success Story, Failure Before Success

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá