„Zarážajúce a necitlivé“ rozhodnutie ministerstva zneistilo maturantov po celom Slovensku

  • Školy už nemusia zverejniť konkrétne maturitné zadania, čo študentov zaskočilo počas akademického týždňa
  • Kritika prichádza aj od Študentskej rady stredných škôl
Tomáš Drucker a študentka počas ústnych maturít.
  • Školy už nemusia zverejniť konkrétne maturitné zadania, čo študentov zaskočilo počas akademického týždňa
  • Kritika prichádza aj od Študentskej rady stredných škôl

Maturanti na Slovensku sa práve pripravujú na jednu z najdôležitejších skúšok v živote – ústne maturity. Tento týždeň, známy ako akademický, im poskytuje sedem dní na systematické opakovanie učiva. Študenti čerpajú z overených stratégií, ako je učenie v blokoch, pochopenie témy namiesto memorovania a aktívne vysvetľovanie látky.

No zatiaľ čo niektorí verili, že im školy pomôžu zverejnením konkrétnejších zadaní, realita ich zaskočila.

Podľa najnovšej vyhlášky totiž stredné školy už nie sú povinné zverejniť špecifikované maturitné témy sedem dní pred skúškou, informujú tvnoviny.sk. Zmena prišla náhle a bez širšej diskusie, čo spôsobilo zmätok nielen medzi študentmi, ale aj medzi samotnými školami. Niektoré zadania poskytli, iné ostali len pri všeobecných okruhoch.

Pre mnohých študentov tak nastalo obdobie neistoty. Chýbajúce špecifikácie znamenajú, že sa musia pripravovať na širší rozsah tém, čo podľa ich slov zvyšuje stres a znižuje pocit pripravenosti. Mnohí tvrdia, že pri lepšej informovanosti by mohli študovať efektívnejšie a cieľavedomejšie.

Ministerstvo zmenu obhajuje návratom k „normálu“

Rezort školstva argumentuje, že dôvodom úpravy je návrat k predpandemickému režimu. „V súčasnosti už maturujú žiaci, ktorí veľkú časť štúdia, a najmä posledné ročníky, absolvovali v prirodzených podmienkach. Preto sa aj podmienky realizácie maturitnej skúšky vrátili do pôvodného stavu,“ uviedlo ministerstvo v stanovisku pre tvnoviny.sk.

Z ich pohľadu ide o ukončenie dočasného opatrenia, ktoré bolo prijaté počas pandémie COVID-19 na uľahčenie situácie študentov. Tento výklad situácie však nezohľadňuje individuálne rozdiely medzi typmi škôl a študijnými programami, kde mnohí žiaci naďalej cítia dôsledky dištančného vzdelávania.

Niektoré školy dokonca priznali, že zmenu v legislatíve nezaregistrovali včas. To viedlo k nejednotnému prístupu – zatiaľ čo niektorí maturanti dostali detailné zadania, iní musia čeliť skúške bez akýchkoľvek špecifikácií.

Študentská rada: Je to necitlivé a neúctivé

Reakcia zo strany študentov na seba nenechala dlho čakať. Študentská rada stredných škôl ostro kritizovala spôsob, akým ministerstvo túto zmenu zaviedlo. „Zrušenie zverejňovania maturitných zadaní je zarážajúce a necitlivé,“ uviedla rada vo svojom vyhlásení.

Podľa ich slov je nepravdivé tvrdiť, že dnešní maturanti neboli poznačení pandémiou. Upozorňujú, že študenti bilingválnych gymnázií prežili až dva roky v systéme online chaosu a dištančného vzdelávania. „Tváriť sa, že ich schopnosti a vedomosti sú rovnaké ako pred pandémiou, je absolútne odtrhnuté od reality,“ dodávajú.

Rada zároveň poukazuje na to, že zverejňovanie špecifikovaných zadaní nebolo o zjednodušení, ale o férovosti a lepšej možnosti cieleného učenia. Považujú tichý prístup ministerstva za znak nedostatku rešpektu voči mladej generácii.

Zároveň upozorňujú na rozdiely v prístupe medzi Slovenskom a okolitými krajinami. Napríklad v Česku sú maturitné témy zverejňované už na začiatku školského roka, čo umožňuje študentom rozvrhnúť si prípravu bez stresu.

Volanie po diskusii a rešpekte

Študentská rada preto žiada ministerstvo, aby túto zmenu prehodnotilo. „Žiadame Ministerstvo školstva SR, aby tento krok prehodnotilo a obnovilo pravidlo zverejňovania špecifikácií maturitných zadaní, alebo aspoň otvorilo diskusiu,“ uvádza vyhlásenie.

Mladí ľudia tak apelujú na transparentnosť a úctu zo strany štátu. V čase, keď sa od nich očakáva dospelosť a zodpovednosť, si podľa vlastných slov zaslúžia férový prístup a otvorený dialóg.

Podľa nich by sa zásadné rozhodnutia o maturitách mali prijímať v spolupráci s pedagógmi, školami a samotnými študentmi. Transparentnosť a konzultácie s verejnosťou by mali byť štandardom, nie výnimkou. Tak by sa predišlo pocitu nespravodlivosti, ktorý teraz mnohých študentov sprevádza počas ich prípravy na skúšku dospelosti.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: tvnoviny.sk, TS - Študentská rada stredných škôl

Najnovšie videá

Trendové videá