Matovič zariskoval a podarilo sa! Všetci môžeme byť nadmieru spokojní. Pilotné testovanie splnilo očakávania

  • Pilotné testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 na Orave a Bardejove splnilo nadmieru očakávania
  • Všetci na Slovensku, každý s inou mierou zodpovednosti a poznania, sme očakávali niečo a všetci sme očakávali skôr výrazne niečo horšie
BeFunky-collage-48
  • Pilotné testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 na Orave a Bardejove splnilo nadmieru očakávania
  • Všetci na Slovensku, každý s inou mierou zodpovednosti a poznania, sme očakávali niečo a všetci sme očakávali skôr výrazne niečo horšie

Pilotné testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19 na Orave a Bardejove splnilo nadmieru očakávania. V nedeľnej diskusnej relácii TA3 V politike to uviedol premiér Igor Matovič (OĽANO). Zdôraznil však, že sa netreba spoliehať iba na štát, ale treba priložiť aj ruku k dielu. V tejto súvislosti preto ocenil prácu a snahu starostov a primátorov.

„Všetci na Slovensku, každý s inou mierou zodpovednosti a poznania, sme očakávali niečo a všetci sme očakávali skôr výrazne niečo horšie. Všetci môžeme byť nadmieru spokojní,“ povedal Matovič. Počas pilotného testovania sa môžu podľa neho zároveň vychytať všetky problémy, aby krajina zvládla celoplošné testovanie naplánované na najbližšie dva víkendy. Na margo státia v radoch pri testovaní uviedol, že sú bezpečnejšie ako rady pred obchodmi.

Premiér tiež zdôraznil, že sa v súvislosti s testovaním netreba spoliehať len na štát. „Spoliehať sa len na štát, že v takejto kritickej situácii a v takej krátkej dobe všetko zabezpečia druhí a my nepridáme ani jedného pracovníka do odberového miesta – tak takým spôsobom to nezvládneme,“ poznamenal Matovič s dôvetkom, že „štát sme všetci, teda aj samosprávy“. Vyzdvihol prácu a snahu starostov a primátorov, ktorí len nekritizujú.

Druhý deň pilotného celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove, ktoré potrvá do nedele 25. októbra 2020. Otestovaných by malo byť asi 180.000 osôb v rámci 235 odberných miest. Na testovaní sa bude podieľať viac ako 2500 vojakov, policajtov, hasičov, zdravotníkov a administratívnych pracovníkov. Na snímke zdravotný personál počas testovania v priestoroch Obecného úradu v obci Smilno, okres Bardejov, v sobotu 24. októbra 2020. E
zdroj: TASR/Maroš Černý

Premiér naďalej obhajuje testovanie pomocou antigénových testov, hoci sú výraznejšie schopné odhaliť šíriteľa vírusu s príznakmi ako bezpríznakového. Poukázal na to, že počas dvoch dní testovania v okresoch na Orave a Bardejov odhalili približne 4500 takýchto šíriteľov. „Do večera to môže byť, odhadujem, okolo 6000 ľudí, šíriteľov, ktorých v podstatne normálnym spôsobom nemáme ako identifikovať. To je úžasné na tom,“ skonštatoval.

V súvislosti s nákupom antigénových testov uviedol, že Správa štátnych hmotných rezerv SR je v rukách SaS, pretože ju vedie ich nominant. Matovič deklaroval, že preto nemá dôvod robiť pri obstarávaniach nejaký svoj biznis. Hovorí, že testy nakúpil štát výhodne. Na otázku, či bude prípadne aj úplný lockdown, povedal, že to závisí od všetkých z nás a nášho správania, či to zvládneme aj bez neho.

Pollák: Testovanie na Slovensku bude dobrým príkladom pre Európu

Som presvedčený o tom, že pilotné testovanie, ktoré sa koná na Slovensku, bude dobrým príkladom pre celú Európu. Počas návštevy obce Zborov v Bardejovskom okrese, kam prišiel vypomáhať s plošným testovaním na ochorenie COVID-19, to povedal europoslanec Peter Pollák.

„Bol som veliacim pracovníkom počas prvej vlny, kde sme mali uzatvorené niektoré lokality a tam som niečo podobné riadil. V obci Kružlov som od rána asistoval pri testovaní a teraz som navštívil obec Zborov, kde sa snažím osobnou iniciatívou prispieť k tomu, aby testovanie dopadlo veľmi dobre,“ uviedol pre TASR Pollák, ktorý verí, že pre plošné testovanie sa rozhodnú aj ostatné európske krajiny.

„Som presvedčený o tom, že toto pilotné testovanie, ktoré prebieha na Slovensku, bude dobrým príkladom pre celú Európu. Čo najskôr treba stiahnuť z obehu čo najviac pozitívnych ľudí. Potom nebude mať kto šíriť chorobu a budeme si môcť žiť slobodne,“ skonštatoval Pollák.

zdroj: TASR /Erika Ďurčová

Účasť rómskej komunity na testovaní sa podľa neho podobá účasti majoritného obyvateľstva. „Som rád, že aj v rómskych komunitách zobrali testovanie veľmi vážne,“ doplnil Pollák. V Zborove bolo v piatok (23. 10.) a v sobotu (24. 10.) otestovaných približne 1800 ľudí, z nich 55 pozitívne. „Pomerne dosť veľká časť pozitívnych je v dvoch domovoch sociálnych služieb, ktoré máme pod kontrolou, respektíve to rieši už okresná hygiena. Pracovisko je v uzavretom režime,“ priblížil starosta obce Zborov Ján Šurkala.

Ako ďalej povedal, pred celoplošným testovaním, ktoré má byť v ďalších dňoch, sa musí dohodnúť s ľuďmi, ktorí mu pomáhajú so zabezpečením, na tom, či sa na ňom opäť zúčastnia. „Doteraz, žiaľ, nie sú jasné informácie, či ich máme zamestnať na dohodu my ako obec alebo iná štátna inštitúcia. Zdravotníci sú vyriešení, administratívni pracovníci a iný obslužný personál nie. Samozrejme, odmenu si zaslúžia a dostanú ju, ak by to malo ísť aj z obecného. Určite si to budem uplatňovať od štátu, lebo tak to bolo proklamované,“ dodal Šurkala s tým, že aj pre iné samosprávy to bude veľký logistický otáznik.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá