Zarobíš si aj 6 000 eur mesačne. V týchto krajinách máš rozprávkovú výplatu i na bežnej pozícii

  • Na tej najlepšie platenej pozícii si na Slovensku zarobíš aj vyše 5 000 eur
  • V niektorých krajinách však ide len o bežnú priemernú mzdu
Na snímke je muž a žena s kávou v ruke a peniaze.
Pexels/mart production, Pexels/Karolina Grabowska
  • Na tej najlepšie platenej pozícii si na Slovensku zarobíš aj vyše 5 000 eur
  • V niektorých krajinách však ide len o bežnú priemernú mzdu

Podľa dát portálu Profesia.sk absolútne najlepšie platenou pozíciou v našej krajine je post generálneho riaditeľa. Ten si dokáže za mesiac zarobiť v priemere 5 596 eur, nasledujú country manageri/directori s platom 4 364 eur.

Zle na tom nie sú ani výkonní riaditelia, ktorí na výplatnej páske vidia v priemere 4 158 eur. Ekonomický/finančný riaditeľ si na účet mesačne pripíše v priemere 3 190 eur, riaditeľ logistiky 3 986 eur, obchodný riaditeľ 3 696 eur, Medical advisor 3 658 eur a vedúci leasingového oddelenia 3647 eur. Všeobecne sa dá povedať, že aj pozície ako pilot, IT architekt, iOS programátor alebo advokát majú vysoký potenciál na dobré platové ohodnotenie.

pl
zdroj: Platy.sk

Najhoršie na Slovensku zarábajú vrátnici s priemerným mesačným platom 647 eur, nasledujú krajčíri 730 eur, strihači textilu 794 eur a upratovačky 794 eur. Na piatej priečke sú šičky 796 eur, obuvníci 809 eur a Au-pair 810 eur.

Priemerná nominálna mesačná mzda pritom v našej krajine v júni 2022 medziročne vzrástla vo všetkých desiatich sledovaných odvetviach. Najvýraznejšie stúpli hrubé zárobky v ubytovaní, a to o 14,2 %.

Dvojciferný rast miezd vykázalo aj odvetvie stavebníctva o 13,3 % a maloobchodu o 11,4 %. Najpomalšie rástli mzdy zamestnancov pracujúcich v reštauráciách a pohostinstvách, o 1,6 %. V priemysle mzdy vzrástli o 9,6 %. Informoval o tom Štatisticky úrad SR.

Tu však treba pripomenúť, že po zohľadnení vysokej inflácie sa reálne mzdy zvýšili len v dvoch z desiatich sledovaných odvetví. Išlo o ubytovanie s nárastom reálnej mzdy o 0,9 % a stavebníctvo, kde reálne zárobky stúpli o 0,1 %. Najvýraznejší pokles reálnej mzdy o viac ako 10 % štatistici zaznamenali v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev. V priemysle klesla o 3,2 %.

Rozloženie zamestnancov v krajine Slovenská republika do mzdových pásiem v EUR.
zdroj: Platy.sk

Aktuálne platí, že približne 4 % zamestnancov, ktorí aktuálne poberajú minimálnu mzdu, v budúcom roku na výplatných páskach uvidia 700 eur v hrubom. V čistom tak na účet dostanú 563,53 eur, čo je o 38 eur viac ako v roku 2022.

Aj keď ide o výsledok historicky prvej dohody medzi zamestnávateľmi a odbormi a finálna suma je vyššia o 9 eur, než by bola podľa automatu, toto zvýšenie nepokryje infláciu. Odborníci predpokladajú, že tá sa v tomto roku ustáli na 11 %.

Čo na to zamestnávatelia?

V dotazníkových prieskumoch, ktoré realizovala NBS, sa pýtali zamestnávateľov, či zohľadňujú mieru inflácie v mzdách svojich zamestnancov. Kladne odpovedala len necelá polovica, teda 46 % opýtaných.

Z prieskumu vyplynulo, že najvýraznejší faktor ovplyvňujúci rast miezd zamestnancov je ziskovosť firmy. Tento ukazovateľ na zvyšovanie platov vplýva oveľa výraznejšie ako miera inflácie.

Krajiny, v ktorých sú najvyššie zárobky

Ak sa pozrieme na platové pomery v štátoch, ktoré kraľujú rebríčku s názvom: Top 10 krajín s najvyššími platmi, nie jeden Slovák zrejme zostane prekvapený.

Startitup PREMIUM logo
Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

(Zrušiť môžeš kedykoľvek)

Zdroje: NBS, European Consumer Payment Report, Kniha: K problematike chudoby a sociálnej neistoty na Slovensku v 21. storočí, Platy.sk, Profesia.sk, Platy v krajine, Pracujúca chudoba

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá