Zatiaľ čo ľudia z celého sveta podpisujú petíciu proti odpadu, slovenská produkcia rastie najrýchlejšie z celej EÚ

  • V prírode pribudne celosvetovo asi 100 miliónov ton plastového odpadu ročne, deväť z nich skončí v oceánoch
  • V Európe sa krivka vyhodeného odpadu umierňuje, v niektorých štátoch klesá
  • Slovensko však je na tom úplne opačne
  • Produkcia odpadu u nás rastie najrýchlejšie z celej EÚ
odpad, znečistenie
Pexels/ Tom Fisk
  • V prírode pribudne celosvetovo asi 100 miliónov ton plastového odpadu ročne, deväť z nich skončí v oceánoch
  • V Európe sa krivka vyhodeného odpadu umierňuje, v niektorých štátoch klesá
  • Slovensko však je na tom úplne opačne
  • Produkcia odpadu u nás rastie najrýchlejšie z celej EÚ

Slovensko produkuje čoraz viac odpadov, vyplýva to z analýzy Evy Sadovskej, analytičky WOOD & Company, ktorá vychádza z aktuálnych čísel Eurostatu a Štatistického úradu SR, informoval o tom portál odpady-portal.sk.

Analytička Sadovská sa v článku zaujímala o to, ako sa produkcia odpasu vyvíjala v posledných rokoch a ako si krajina počína v porovnaní so zvyškom EÚ.

Denne Slovák vyhodí 1,2 kilogramu

Štatistiky za rok 2019 uvádzajú, že Slováci vyprodukovali celkovo 2,37 miliónov ton komunálneho odpadu. V prepočte na hlavu to znamená, že priemerný obyvateľ vyhodil do koša 435 kg komunálneho odpadu. Denne približne 1,2 kilogramu.

Za posledných 10 rokov ide o nárast na úrovni 35 %,“ upozorňuje Sadovská pre odpad-portal.sk. „Slovensko zvýšilo za posledné desaťročie produkciu komunálneho odpadu o tretinu. Je to najviac v rámci EÚ.“

Eurostat, štatistiky
zdroj: Eurostat

Faktom ostáva, že v celej EÚ došlo za posledné desaťročie k poklesu o 5%.

Okrem Slovenska vzrástla produkcia odpadu aj v Lotyšsku (o 18 %) a v susednej Českej republike (o takmer 15 %).

Milióny ľudí práve podpisujú petíciu proti plastom

Zatiaľ čo u nás produkcia odpadu stúpa, v Európe klesá. To však zatial nijak neovplyvňuje oceány, v ktorých každoročne skončí 9 miliónov ton odpadu. Celosvetovú petíciu za zastavenie znečisťovania prírody plastami momentálne podpísali takmer dva milióny ľudí.

Na sociálnej sieti to uviedla slovenská pobočka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF Slovensko). Iniciatíva zároveň apeluje na krajiny, aby pod záštitou Organizácie Spojených národov (OSN) vytvorili spoločne globálnu dohodu o ukončení úniku plastov do oceánov do roku 2030.

plasty, odpad, znečistenie oceánov
zdroj: Pexels/ Wanda Lucien

Vo voľnej prírode pribudne každý rok asi 100 miliónov ton plastového odpadu, z toho deväť miliónov ton skončí v oceánoch. „Znečistenie oceánov plastami má vážne následky na blaho ľudí a ich živobytie a tiež zničujúce dopady na život v našich oceánoch. Spôsobuje zranenia a smrť rýb, morských korytnačiek, veľrýb, vtákov, koralových útesov a oveľa viac,“ uviedla WWF na svojej webovej stránke.

Podľa WWF Slovensko prijatie globálnej dohody o ukončení úniku plastov do oceánov podporujú členské krajiny Európskej únie, všetky africké krajiny, tichomorské ostrovné štáty, ako aj Filipíny, Vietnam, Kórejská republika, Srí Lanka, Peru, Kostarika, Kolumbia a ďalšie.

Proti podpísaniu dohody však naďalej ostávajú napríklad Spojené štáty americké či Saudská Arábia. WWF Slovensko preto vyzýva verejnosť, aby petíciu podporila. „Je našou spoločnou zodpovednosťou riešiť tento problém, lídrov, biznisu i spotrebiteľov,“ dodala. Petíciu odštartovala svetová centrála WWF 11. februára 2020.

Zdroje: SITA, Odpady-portal.sk, WWF, Eurostat

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá