Zatiaľ to vyzerá, že KDH pôjde do opozície, tvrdí Majerský

  • Predsedníctvo KDH podľa Majerského stojí za rozhodnutím nejsť do vlády so Smerom-SD
  • V prípadnej štvorkoalícii s Hlasom-SD, SaS a Progresívnym Slovenskom by podľa neho boli priepastné rozdiely medzi stranami
Milan Majerský
Milan Majerský, Startitup
  • Predsedníctvo KDH podľa Majerského stojí za rozhodnutím nejsť do vlády so Smerom-SD
  • V prípadnej štvorkoalícii s Hlasom-SD, SaS a Progresívnym Slovenskom by podľa neho boli priepastné rozdiely medzi stranami

Zatiaľ to vyzerá, že KDH pôjde do opozície. Po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou to v utorok médiám povedal šéf KDH Milan Majerský. Predsedníctvo KDH podľa neho stojí za rozhodnutím nejsť do vlády so Smerom-SD.

V prípadnej štvorkoalícii s Hlasom-SD, SaS a Progresívnym Slovenskom by podľa neho boli priepastné rozdiely medzi stranami, no sú ochotní debatovať, aby došlo k „veľkej miere kompromisu“.

Na prvých stretnutiach s lídrami ostatných strán sa podľa Majerského zadefinujú rámce, s ktorými pôjde na celoslovenskú radu KDH, čo je najvyšší orgán hnutia so 120 členmi, ktorý rozhoduje o povolebnej koalícii. Rada sa bude konať 14. októbra.

Predsedníctvo KDH podľa neho stojí za tým, čo malo hnutie v programe i vo vyhláseniach, že do vlády so Smerom-SD nepôjde. „Platí aj to, že najvyšší orgán, ktorý rozhoduje o predvolebnej či povolebnej koalícii, je rada KDH, tá bude zasadať 14. októbra a tam sa rozhodne o ďalších krokoch,“ povedal Majerský. Nemyslí si, že je to neskoro, pretože od šéfa Smeru-SD Roberta Fica pozvánku na rokovanie nedostali.

„Sme pripravení urobiť pre Slovensko čo najviac, aby nemuseli byť opakované voľby, aj keď sa nám to v tejto chvíli javí, že KDH mieri do opozície,“ povedal Majerský novinárom.

Majerský sa stretol s predsedom PS Michalom Šimečkom. Pri štvorkoalícii je podľa neho veľa otázok, ktoré tak skoro zodpovedané nebudú.

Nemyslí si, že by to bola jednoduchá dohoda. „Byť v liberálno-progresívnej vláde nie je pre nás jednoduché, aby sme zahodili polovičku svojho programu, na ktorom sme získali svojho voliča. Ak bude zachovaná veľká miera kompromisu zo strany ostatných politických subjektov, vtedy sme ochotní debatovať o tom, aby neboli opakované voľby. A to je jedno, či sa bavíme s jednou alebo druhou stranou,“ povedal. Štvorkoalícia môže podľa neho stroskotať, ak liberáli neustúpia z požiadaviek konzervatívcov.

Hlas bude rokovať so Smerom

Predsedníctvo strany Hlas-SD zatiaľ nevylúčilo ani jeden z dvoch variantov prípadnej novej vlády. Rokovať bude strana najskôr s víťazom volieb, teda so stranou Smer-SD. Uviedol to predseda Hlasu-SD Peter Pellegrini po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou. Neformálne sa už stretol s lídrom Progresívneho Slovenska Michalom Šimečkom. Deklaroval zodpovedný prístup k rokovaniam, aby nedošlo k patovej situácii.

„Uvedomujeme si svoju pozíciu strany, bez ktorej nemôže vzniknúť žiadna vládna koalícia ani jedného typu. Preto budeme pristupovať k rokovaniam zodpovedne, tak aby vláda vznikla,“ zdôraznil Pellegrini s tým, že ak by sa Hlas-SD rozhodol ostať v opozícii, nastala by patová situácia a hrozili by opäť predčasné voľby.

V prípade neúspechu rokovaní s víťaznou stranou je Pellegrini pripravený sadnúť si za rokovací stôl aj s potenciálnou štvorkoalíciou. Podčiarkol, že ak by napokon vo vládnej koalícii došlo k „zvláštnemu konaniu“, zmene priorít a porušovaniu koaličných dohôd, Hlas-SD je pripravený ju opustiť. Následne by sa v takom prípade podľa neho dala zložiť aj nová vláda na základe výsledkov volieb. Vidí v tom dobrý „blokačný mechanizmus“.

Nateraz nekonkretizoval požiadavky strany ani personálne pozície, ktoré by chcela obsadiť. Nepovedal, či mu Šimečka ponúkol premiérsky post. „O funkciách sme sa nebavili, to bude predmetom ďalších kôl,“ dodal. Nemyslí si ani, že o tom bude diskutovať s predsedom Smeru-SD Robertom Ficom na prvom stretnutí. Tam si podľa neho skôr povedia svoje predstavy a mantinely.

Pellegrini tiež uviedol, že si vie predstaviť v koalícii aj KDH. To už však podľa jeho slov oznámilo rozhodnutie nejsť do koalície v zložení Smer-SD a Hlas-SD. Existujú preto podľa neho len možnosti zloženia vlády Smer-SD, Hlas-SD a SNS, alebo PS, Hlas-SD, SaS a KDH.

Vstup do vlády so Smerom-SD by Pellegrini nebral ako prehru. Tvrdí, že by nešlo o návrat a že Hlas-SD môže byť vo vláde rovnocenným partnerom. „Nebudem žiadny ‚podržtaška‘ ani nebudeme výťahom k moci, aby si s krajinou mohol zase robiť, čo chce,“ podotkol.

Čo sa týka orgánov činných v trestnom konaní, súčasný šéf polície Štefan Hamran odíde podľa Pellegriniho z funkcie bez ohľadu na to, aká vláda vznikne. Myslí si, že nový minister vymenuje aj nového šéfa Policajného zboru. Považuje to za jasné a isté.

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá