Zátopek bude bojovať o Oscara. Režisér hovorí, že ide o človeka tvrdošijného a nezlomného, ktorý sa stal legendou

  • Česi posielajú do oscarového boja film Zátopek
  • Bojovať bude v kategórii Najlepší zahraničný film
Ilustračný obrázok
Ilustračný obrázok, pxhere,TASR/AP
  • Česi posielajú do oscarového boja film Zátopek
  • Bojovať bude v kategórii Najlepší zahraničný film

Česká filmová a televízna akadémia (ČFTA) vybrala životopisnú snímku Zátopek režiséra Davida Ondříčka, aby bojovala o Oscara v kategórii Najlepší zahraničný film. Informoval o tom v pondelok webový spravodajský portál Novinky.cz.

Príbeh človeka s ohromnou vôľou

Životný príbeh Emila Zátopka bol a je pre mňa obrovskou výzvou,“ povedal Ondříček, ktorý nakrútil aj filmy Samotári (2000), Jedna ruka netleská (2003), Grandhotel (2006), V tieni (2012) či Dukla 61 (2018).

„Je to takmer klasický príbeh outsidera a v podstate nie príliš talentovaného športovca. Zároveň je to príbeh človeka s ohromnou vôľou a túžbou vyhrávať, človeka tvrdošijného a nezlomného, ktorý sa stal legendou,“ vysvetlil Ondříček.

Zátopka stvárnil Václav Neužil, jeho manželku Martha Issová. V ďalších úlohách hrajú James Frecheville, Robert Mikluš, Jiří Šimek či Milan Mikulčík. Za kamerou stál Štěpán Kučera a hudbu do filmu zložila Beata Hlavenková.

Zatopek
zdroj: TASR/ Dano Veselský

Vyberali z 13 filmov

Oscary sa budú udeľovať 27. marca 2022. Užší zoznam nominácií zverejnia 21. decembra, samotné nominácie budú známe 8. februára 2022. Zátopek mal svetovú premiéru na tohtoročnom Medzinárodnom filmovom festivale v Karlových Varoch.

ČFTA do oscarového boja vyberala z 13 hraných, dokumentárnych aj animovaných filmov, ktoré prihlásili ich producenti. Hlasovanie prebiehalo od 27. septembra do 8. októbra.

Zatopek
zdroj: TASR/AP

Do finálového výberu sa v minulosti podarilo dostať filmom Lásky jedné plavovlásky (1965), Hoří, má panenko (1967), Vesničko má středisková (1985), Obecná škola (1991), Musíme si pomáhat (2002) a Želary (2004).

Sošku Oscara za najlepší cudzojazyčný film získali české (respektíve československé) snímky Obchod na korze (1965), Ostře sledované vlaky (1966) a Kolja (1996).

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK