Zaútočte na Irán, tvrdo ich zasiahnite, volá vplyvný senátor USA. Odborníci „pritakávajú“

  • Útok na americkú základňu v Jordánsku zvyšuje tlak na Bidena
  • Podľa republikánov aj odborníkov zastrašovanie zlyhalo, na rade je vojenská sila
irán cover
Ilustračné fotografie, U.S. Senate Photo Office/Brett Flashnick. U.S. Army/Kevin Clark
  • Útok na americkú základňu v Jordánsku zvyšuje tlak na Bidena
  • Podľa republikánov aj odborníkov zastrašovanie zlyhalo, na rade je vojenská sila

Smrť troch amerických vojakov a zranenie minimálne 34 pri útoku v Jordánsku zvyšuje tlak na Bidenovu administratívu, aby voči Iránu rázne zakročila.

Útok na základňu Tower 22 na severovýchode Jordánska neďaleko hranice so Sýriou sa pripisuje radikálnym skupinám podporovanými Iránom. Teherán tiež podporuje teroristov z Hamasu, ktorí 7. októbra 2023 zaútočili na Izrael. Okrem toho stojí aj za libanonským Hizballáhom, ktorý taktiež útočí na Izrael.

Republikánski senátori zo Spojených štátov si myslia, že je útok na amerických vojakov dôsledkom zlyhaní administratívy Joea Bidena. Vyzývajú preto k priamemu vojenskému útoku na Irán.

„Teraz zaútočte na Irán. Tvrdo ich zasiahnite,“ napísal vplyvný americký senátor Lindsey Graham. Zákonodarca uviedol, že útok na základňu je dôsledkom zlyhania odstrašovania Bidenovej administratívy. Ak nedôjde k zmene, tak budú nasledovať ďalšie útoky na amerických vojakov na Blízkom východe.

Graham však nebol jediný, kto vyzýval k odvete. „Cieľte na Teherán,“ napísal senátor John Cornyn na sociálnej sieti X.

Výzvy na vojenský zásah prišli aj od senátora Tima Scotta, Toma Cottona, Dana Sullivana a taktiež od nádejnej uchádzačky o republikánsku nomináciu Nikki Haleyovej. Irán odmieta spojenie s útokom na amerických vojakov a tiež odmieta, že by militantov podporoval. Situáciu sa pokúša upokojiť aj diplomaciou.

Irán o tom musel vedieť, myslí si expert

Biden ale čelí rastúcemu tlaku od kritikov, ktorí tvrdia, že za napätím v regióne stojí práve Irán a jeho sily, ktoré podporuje. Niektorí odborníci si preto myslia, že ak sa naozaj ukáže, že za útokom stáli milície podporované Iránom a Teherán o nich vedel americký prezident bude musieť zasiahnuť.

Šéf oválnej pracovne po tomto útoku vyhlásil, že sú za ním „radikálne, Iránom podporované militantné skupiny“ pôsobiace v Sýrii a Iraku. Zároveň varoval, že Spojené štáty voči nim vyvodia zodpovednosť, a to v čase a spôsobom, ktorý si sami zvolia.

iránske drony šahid dodávané do Ruska
zdroj: TASR/Iranian Army via AP

Američania najskôr musia vyšetriť, kto stal za útokom. Ďalšie otázky sú, či o akcii vedel Teherán, či sa na nej dokonca podieľali alebo militanti konali nezávisle od Teheránu.

Jonathan Panikoff, ktorý pôsobí ako riaditeľ Scowcroftovej bezpečnostnej iniciatívy pre Blízky východ a v minulosti pracoval ako expert na Blízky východ v americkej vláde, tvrdí, že militanti zo Sýrie a Iraku podliehajú priamo Teheránu.

Od Iránu sú oveľa závislejší ako Hizballách, ktorý má svoju vlastnú agendu. Je preto pravdepodobné, že Teherán o útoku vedel. Podľa experta je cieľom Iránu vyhnať americké sily z regiónu Blízkeho východu.

Panikoff tvrdí, že nastal čas, aby sa Bidneova administratíva porátala nielen so silami, ktoré podporuje Irán, ale aj Teheránom samotným.

Zaútočiť môžu aj na jadrový program, tvrdí expert 

Ďalší expert Matthew Kroenig, ktorý pôsobí v think tanku Atlantic Council uviedol, že zastrašovanie USA zlyhalo, pretože sa prezident Biden obával eskalácie.

„Spojené štáty boli vo svojej reakcii na tento bod opatrné, pretože sa obávali ,eskalácie‘, ale táto logika bola zavádzajúca. Irán sa dozvedel, že môže útočiť beztrestne, a opatrnosť USA len vyvolala ďalšiu agresiu,“ uviedol Kroenig.

Expert tvrdí, že Biely dom teraz musí presvedčiť Irán, že za útoky na americké sily a ich spojencov budú niesť vysokú cenu. Len tak sa bude dať zabrániť novým útokom v budúcnosti.

iránsky predstaviteľ
zdroj: TASR/ AP/ Office of the Iranian Supreme Leader

„To znamená, že Spojené štáty by mali tvrdo zasiahnuť Irán. Washington by mohol potopiť iránske námorníctvo, ako to urobil vtedajší prezident Ronald Reagan v 80. rokoch. Mohol by zasiahnuť iránske námorné základne. Mohlo by sa to zamerať na iránske vedenie po stopách zabitia iránskeho generála Gásem Solejmání vtedajším prezidentom Donaldom Trumpom,“ vysvetľuje Kroenig.

Odborník tiež navrhuje zakročiť voči iránskemu jadrovému programu, ktorý je čoraz väčšou hrozbou.

„Tieto činy by Iránu oznámili, že sa prepočítal a že útok na Spojené štáty je hlúpe rozhodnutie, ktoré by sa nemalo opakovať. Ďalší chirurgický zásah priamo proti jeho podporovaným silám by bol chybou. V Teheráne by sa to čítalo ako prejav slabosti a jednoducho by to podnietilo pokračujúci cyklus násilia,“ dodal.

Zdroje: TASR, Atlantic Council 

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá