Závislosť od sociálnych sietí sa dá prirovnať k tej od drog. Ako sa z nej dostať, ti poradí psychologička

  • V online priestore trávime až priveľa času
  • Ako však nájsť spôsob, aby pre nás technológie boli dobrým sluhom a nie zlým pánom?
závislosť na mobiloch
Unsplash/Thom Holmes, ROBIN WORRALL
  • V online priestore trávime až priveľa času
  • Ako však nájsť spôsob, aby pre nás technológie boli dobrým sluhom a nie zlým pánom?

Nie je to tak dávno, keď sa rodičia svojim deťom snažili obmedziť čas strávený za počítačom či tabletom. Počas Covidu ich však za počítač hnali, aby sa pripojili na online vyučovanie.

Treba konštatovať, že situácia sa zmenila. Pandémia koronavírusu preniesla väčšinu nášho života do online priestoru. Cez počítač fungovala práca, škola či komunikácia s priateľmi aj rodinou.

O to ťažším sa potom stalo odolať tomu, aby sme každých pár minút kontrolovali sociálne siete, maily alebo sa iba pozreli, čo nové sa deje vo svete.

Rozptýlenie je dnes omnoho jednoduchšie ako v minulosti. Odpojiť sa od technológií sa však javí ako takmer nemožné. Ako teda nájsť tú správnu rovnováhu medzi online a fyzickým svetom?

Závislosť nie je iba na alkohole alebo drogách

Keď sa hovorí o závislosti v súvislosti s online technológiami, väčšina si pravdepodobne predstaví deti, ktoré celé dni sedia za počítačom a hrajú hry. Táto problematika sa však dnes netýka už iba ich.

To, že sociálne siete spôsobujú podobnú závislosť ako napríklad drogy, potvrdzuje pre Startitup aj psychologička Romana Mrázová z ambulancie Psyché. S prácou so závislými pacientmi má sama skúsenosti, keďže pracovala v sanatóriu pre drogovo a alkoholovo závislých.

„V dnešnej dobe sú už veľmi rozšírené aj rôzne nelátkové závislosti, ktoré sa týkajú aj online sveta. V podstate závislosť, či už látková alebo nelátková, beží cez úplne rovnaké nervové dráhy v mozgu. To znamená, že sa dá rýchlo vytvoriť aj pri nadmernom užívaní internetu a sociálnych sietí,“ vysvetľuje Mrázová.

Ako ďalej dodáva, sociálne siete fungujú na takom princípe, aby boli pre ľudí čo najväčším lákadlom.

Tento článok je dostupný členom Startitup PREMIUM

Zdroj: Science daily

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá