Zavrie ambulanciu a vyše 1 700 ľudí ostane bez lekára. Lekári sú nespokojní s platom i preťažením

  • Najväčšie problémy má istá skupina lekárov
  • Sú nespokojní s tým, že sa neberie do úvahy ich vek
  • Za 6 hodín práce majú mať 70 eur na dohodu
rooseveltova nemocnica banská bystrica
Ilustračný obrázok TASR/Ján Krošlák
  • Najväčšie problémy má istá skupina lekárov
  • Sú nespokojní s tým, že sa neberie do úvahy ich vek
  • Za 6 hodín práce majú mať 70 eur na dohodu

V prvý deň tohto kalendárneho roka, sme ťa v tomto článku informovali o zvyšujúcich sa platoch lekárov. Plat neatestovaného lekára stúpol z pôvodného 1,25-násobku na 1,5-násobok priemernej mzdy na Slovensku spred dvoch rokov. Plat atestovaného lekára ide nahor z 2,3-násobku na 2,5-násobok priemerných zárobkov na Slovensku spred dvoch rokov a za každý rok praxe mali lekári ešte viac peňazí.

Na konci roka je však situácia úplne iná a všeobecní lekári dnes odmietajú podpis zmluvy na pohotovostné služby od 1. januára. Robia tak zamestnanci Rooseveltovej nemocnice v Banskej Bystrici. Nespokojní sú s nízkym ohodnotením a aj preťažovaním. Najväčšie problémy sú súčasným stavom majú najmä zdravotníci v dôchodkovom veku, informujú Správy RTVS.

My nemáme žiadnu ochranu, my len musíme, hovorí lekár

Dušan Pallay, všeobecný lekár, ktorý pochádza z horehronskej obce Slovenská Ľupča, si počas 45 rokov v zdravotníctve odslúžil stovky služieb. Podľa vlastných slov „má dosť“. 

„My súkromní lekári musíme slúžiť v štátnej nemocnici. Máme tu každý svoju ambulanciu. A po ambulancii ideme do pohotovosti. Strávime tam aj s cestou sedem hodín. Vrátime sa a na druhý deň ideme znovu do práce. Ja nenastúpim do služby v žiadnom prípade. Ja mám odslúžené,“ uviedol.

Pracovná doba pre zamestnancov v zdravotníckom sektore funguje trochu inak. Počas víkendových dní musia totiž odslúžiť až dvanásť hodín. 

„Nikto nezvažuje náš fyzický vek, našu klesajúcu schopnosť výkonu. Takže by som žiadal, aby sa niekto konečne zamyslel nad tým a nezaťažoval nás neprimerane a nadmerne. My nemáme žiadnu ochranu v zákonníku práce, my len musíme,“ uviedol všeobecný lekár pre dospelých Ján Alexa.

Za 6 hodín práce majú 70 eur

Hovorkyňa nemocnice Ružena Maťašeje pre portál Pravda uviedla, že v roku 2022 bola vo výpovednej lehote viac ako pätina lekárov.

„Vo FNsP F. D. Roosevelta je momentálne vo výpovednej lehote 131 z približne 500 lekárov najmä z chirurgických odborov a anestéziológie. Vnímame intenzívnu komunikáciu medzi zástupcami LOZ a štátom. Veríme, že dôjde k ich dohode. Po dohovore s MZ SR v prípade, že nedôjde k dohode, budeme všetky kroky komunikovať koordinovane.“

Podľa spravodajského portálu RTVS lekári uviedli, že im fakultná nemocnica za šesťhodinovú službu ponúka približne 70 eur na dohodu. To je podľa nich neadekvátne, aj preto sa 30 lekárov zatiaľ rozhodlo nepodpísať zmluvu, no nemocnica pokračuje v rokovaniach. 

„Odmeňovanie lekárov za poskytovanie pohotovostnej služby upravuje zákon, pričom podmienky na rok 2024 ešte nie sú platné. Veríme, že sa nám podarí dôjsť k vzájomnej dohode,“ približuje hovorkyňa Fakultnej nemocnice F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici Ružena Maťašeje. V opačnom prípade môže služby nariadiť Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK).

nemocnica banská bystrica roosevelt
zdroj: TASR/Ján Krošlák

„Do celého procesu s rozpisom ambulantných pohotovostných služieb vstupuje BBSK až potom, ako ho zriaďovateľ pohotovosti požiada, aby takéto služby rozpísal, keďže ich nevie zabezpečiť vlastnými kapacitami. Kraj následne postupuje v zmysle zákona. Nejde teda o žiadne nútenie lekárov, ale o postup v zmysle platnej legislatívy,“ vysvetľuje hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.

Ako teda hovoria, lekárov síce nenútia, no hrozia im pokuty. Po odmietnutí nastúpiť do služby by mohli zaplatiť až 3 300 eur. Pallay by v takom prípade radšej ukončil činnosť a zvažoval by tiež obrátiť sa na súd. Takmer dvom tisícom ľudí by však chýbala zdravotná starostlivosť. „Ak ma kraj vypíše do služby bez môjho súhlasu, zavriem ambulanciu a 1 773 pacientov zostane bez lekára,“ povedal.

Zdroje: Správy RTVS, archív Startitup, Pravda

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá