Zaži úžasné moderné bývanie v tomto dome, ktorý je vyrobený len z recyklovaných materiálov

  • Bývanie postavené z recyklovaných materiálov.
  • Vybavené skleníkom a solárnou energiou.
  • Za polovicu ceny priemerného bývania v Libanone.
  • Peniaze na výstavbu zbiera spoločnosť crowdfundingovým spôsobom.
lifehausproject.com
  • Bývanie postavené z recyklovaných materiálov.
  • Vybavené skleníkom a solárnou energiou.
  • Za polovicu ceny priemerného bývania v Libanone.
  • Peniaze na výstavbu zbiera spoločnosť crowdfundingovým spôsobom.

Libanonská spoločnosť Lifehaus založená Nizarom Haddadom je priekopníkom energeticky neutrálnych obydlí vyrobených z lokálnych surovín a recyklovaných materiálov.

Domy Lifehaus zahŕňajú skleník na pestovanie potravín a solárne panely na výrobu obnoviteľnej energie. Podporuje trvalo udržateľné využívanie vody prostredníctvom zberu dažďovej vody a jej opätovného použitia. Všetky tieto možnosti sú dostupné za približne polovicu priemernej ceny nezariadeného libanonského domu, čo je cca 680 € za štvorcový meter.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: lifehausproject.com

Lifehaus rieši mnohé zo spoločenských problémov v krajine a ponúka bývanie, ktoré bude v bližšom kontakte s prírodou.

Stavebný priemysel v Libanone je jedným z hlavných faktorov, ktorý vedie k dezertifikácií v krajine. Celé kopce a hory sa zmenili na pustiny, pretože dopyt po tradičných budovách naďalej stúpa. Keďže je Libanon povojnovou krajinou, tak vlády od roku 1990 až doteraz neboli a nie sú schopné poskytnúť mnohým občanom tejto krajiny nepretržitú dodávku vody a elektriny .“ Nadine Mazloum, hovorkyňa spoločnosti.

Libanon trpí odpadkovou krízou, ktorá bola v roku 2015 spúšťačom činností, ktoré majú prispieť k zmene takéhoto stavu v krajine:

Kedže odpadky boli v uliciach niekoľko mesiacov, cítili sme, že už nemôžeme čakať, a tak sme sa plne venovali oblasti Lifehaus,“ dodáva Nadine

Spoločnosť Lifehaus považuje odpadky za začleniteľné a znovupoužiteľné recyklovateľné „poklady“. Ich použitie je naozaj všestranné, napríklad aj ako hnojivo v záhradkách, samozrejme, týka sa to len organického odpadu

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: lifehausproject.com

Dizajn domov Lifehaus udrží domy chladné v lete a teplé v zime. Domy môžu byť čiastočne “zapustené” do zeme, pričom strechy ponúkajú ďalší priestor na pestovanie zeleniny a iných plodov. Samotné “zapustenie” im pomáha zvýšiť odolnosť voči zemetraseniu a minimalizuje tepelné straty či úniky.

Nízkonákladový návrh príbytku by mohol slúžiť ako vzor pre bývanie v rozvojových krajinách alebo ako alternatívne bývanie pre utečencov. Spoločnosť Lifehaus práve spustila kampaň na crowdfundingovom webe Indiegogo, kde je možné projekt podporiť.

zdroj: inhabitat.com; lifehausproject.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK